Pretraga

Pogledajte kako se novi projekt može savršeno uklopiti u staru četvrt

A- A+

Stambene četvrti obiteljskih kuća u gradskim sredinama posljednja dva desetljeća diljem regije žrtve su tzv. krezube gradnje, odnosno nasumične izgradnje, dogradnje i preoblikovanja stambenih zgrada koje se ne uklapaju u prostor. Zato je sjajan primjer zgrade na beogradskom Voždovcu čiji su projektanti uspjeli učiniti upravo suprotno i novo ruho stare zgrade učiniti djelom postojeće okoline.

Varvarinska 10

Varvarinska 10 | foto: R. Ivanić

Riječ je o stambenoj zgradi od 940 kvadratnh metara u Varvarinskoj ulici broj 10 na Pašinom brdu koja je autorsko djelo Ateljea Vladislav Lalicki – AVL. Zgrada sadrži sedam komfornih stambenih jedinica konstruiranih uz primjenu niza natprosječnih tehničkih rešenja koja se odnose na raznovrsnost dimenzija prostorija, odabir materijala i komponenti, te ugradnju infrastrukturnih i instalacijskih sistema prije svega kada je u pitanju grijanje, hlađenje i energetska učinkovitost objekta.

Komforni stanovi, prozračni i ispunjeni svjetlošću

Iz AVL-a dodaju kako je najveći izazov realizaciji projekta predstavljala uska lokacija, sa strogo propisanim udaljenjima od granica parcele. Zbog toga je zgrada koncipirana kao jednostavan, izdužen slobodnostojeći kubični volumen. Prednja fasada raščlanjena je i dinamizirana erkerom koji je tako postao glavni oblikovni motiv strukture.

Izdvojeni članak

Jedinstveni primjeri predindustrijske gradnje kuća u Ozlju: Žitaricom se gradio krov

Prema ulici projektirani su manji stanovi, dok su prema dvorištu projektirani veliki stanovi, razvijene strukture, a cijelo potkrovlje zauzima jedan stan. Stanovi su višestrano prirodno osvjetljeni i provjetreni, sa logičnim i dosljednim zoniranjem i orijentacijom prostora.

Usprkos uskom gabaritu, i zajednički prostori u objektu su veoma komforni. U podrumu zgrade nalazi se garaža propisnih kapaciteta, potrebne tehničke prostorije i stanarske ostave.

Autentične ambijentalne vrijednosti

Kako navodi Lalicki za gradnja.rs,  procesi preoblikovanja zgrada kojima je svjedočio puno puta često su bivali nedovoljno promišljenim i nedovoljno brižljivim odnosom prema susjedstvu, orijentaciji, bližem i širem urbanom kontekstu. Zbog toga se za formu transformacije stambene zgrade u Varvarinskoj ulici odlučio čineći upravo suprotno.

Varvarinska 10 osnova prizemlja

Varvarinska 10 osnova prizemlja | ilustracija: AVL

– Jedan od osnovnih ciljeva ovog projekta bio je upravo da se prepoznaju i afirmiraju autentične ambijentalne vrijednosti ovog dijela grada, kao i da se u transformirani urbani ambijent unesu novi kvaliteti i standardi. Zbog toga je posebna pažnja poklonjena problemu razmjera, njegovom prilagođavanju mjeri čovjeka, malim distancama sagledavanja, relativno uskom profilu ulice – i to kako u cjelini kompozicije, tako i u detaljima, kaže Lalicki.

Objašnjava i kako je upravo uspostava odgovarajućeg razmjera odredila i odabir materijala koji su se koristili u ovom projektu, kao i odnos među njima. U materijalizaciji fasade, kombinirana je fasadna opeka zemljanih tonova s metalnim oblozima od mikroliniranog lima u crnoj boji, kao i crna aluminijska bravarija. U ulaznoj zoni, primijenjeni su pak natur beton i drvo.

Što mislite kako se u okruženje uklopila ova zgrada u središtu Zagreba?

Copy link
Powered by Social Snap