Što su zamislili arhitekti: Parkiralište koje postaje mala gradska oaza
Površina, koja nakon uklanjanja benzinske postaje nije imala posebnu ulogu, mogla bi dobiti u potpunosti novi izgled. ‘Vanjski’, kako ga u Šibeniku nazivaju, bi mogao postati mala gradska oaza za opuštanje i druženje građana. Na natječaj je stiglo preko 15 radova, a stručni sud odabrao je one najbolje.
Rezultate natječaja za idejna rješenja za uređenje ove gradske površine objavilo je Društvo arhitekata Šibenik.
Nagradu u iznosu od 37 tisuća kuna ocjenjivački sud Društva arhitekata Šibenik donio je većinom glasova, a ona je pripala autorici Mariji Medoš koja stoji iza jedne od potencijalnih budućih vizura Vanjskog u Šibeniku. Druga nagrada, u iznosu od 22 tisuće kuna pripala je autorima Mislavu i Tomislavu Krajini. Treća nagrada, u iznosu od 14.800,00 kuna pripala je autoricama Josipi Rogošić i Andrei Dujić.
Od svih prijavljenih radova očekivalo se da vrednujući i afirmirajući zatečene urbane i kulturne vrijednosti prostora, njegove prostorno – urbane i arhitektonsko – graditeljske karakteristike, ostvare kvalitetno idejno urbanističko-arhitektonsko oblikovno rješenje, njegovo skladno uklapanje u postojeću urbanu strukturu te ponude optimalno funkcionalno rješenje.
U stručnom ocjenjivačkom sudu nalazili su se Ante Kuzmanić dipl.ing.arh., Madlena Roša Dulibić, dipl.ing.arh., Nastja Alfier dipl.ing.arh., Živana Stošić dipl.ing.arh. i Joško Vudrag dipl.ing.arh., a odluku o nagradi donesena je na četvrtoj sjednici 2021. godine. Natječaj je raspisao Grad Šibenik.
Mala gradska oaza
– Od benzinske pumpe do parkirališta, na ovom povijesnom trećem centru grada Šibenika u zadnjih 70-ak godina u potpunost je oduzet genius loci. Lokacija Vanjski danas nema jasno definiran karakter, navodi Marija Medoš u svom radu koji je odnio glavnu nagradu, te dodaje kako ovaj prostor male površine, ali bogate hladovine i križanja pješačkih putova ima jako velik potencijal da postane mala gradska oaza.
Upravo ovakve mikro lokacije, smatra autorica, vole i građani i turisti te se tako stvaraju mogućnosti intenziviranja ljudskih interakcija. Idejno rješenje autorice obuhvaća:
- rješavanje prometne situacije ukidanjem parkinga i uvođenjem nove prometne trake,
- rješavanje pješačke situacije izmicanjem pješačkih prijelaza,
- savladavanje strme konfiguracije terena terasama, stepenicama i rampama,
- formiranje prostora zadržavanja (park, trg za igru, terasa Caffee bara, klupe za odmor, manja pozornica),
- hortikultura prilagođena podneblju i
- uvođenje elemenata prepoznavanja posebnom opremom trga.
Do Vanjskog na pauzu za marendu i igru nakon nastave
Koje će sve uloge Vanjski nakon rekonstrukcije imati autorica je prezentirala kroz nekoliko scenarija korištenja, a oni obuhvaćaju:
- pauzu za marendu,
- Festival djeteta i Advent,
- popodnevne razgovore,
- igru poslije nastave,
- mini koncerte i
- izložbe.
Ideja prostora za pauzu za marendu zamišljena je zbog zaposlenika okolnih firmi koji bi na rekonstruiranom Vanjskom trebali uživati u novoformiranom parku. Rekonstrukcijom Vanjskog ovo idejno rješenje predviđa kreiranje novih lokacija za Festival djeteta, ali i sve popularniji Advent, to jest šibensku Adventuru. Na ovom prostoru stariji građani mogli bi se okupljati u popodnevnim i večernjim satima i promatrati što se u gradu zbiva, a djeca bi se nakon nastave u novom prostoru mogla družiti i igrati. Novi izgled Vanjskog, smatra autorica, bio bi idealan i za manje koncerte i izložbe na otvorenom.
Urbana oprema trga
Idejno arhitektonsko rješenje obuhvaća i dizajn nekih novih elemenata koji bi se mogli naći na Vanjskom, a oni su:
- klupe s naslonom,
- klupe bez naslona,
- koševi za odvajanje otpada,
- stalci za bicikle te
- oznake, reklamne i info ploče.