Pretraga

Top 10 arhitektonskih ljepotica u Parizu, i to bez Eiffela na popisu

A- A+

Za tisuće ljubitelja sporta trenutno je Pariz centar svijeta. OI 2024 su u punom jeku, a između praćenja napetih sportskih natjecanja svi oni koji ugrabe malo slobodnog vremena žele vidjeti što više od grada poznatog po svojoj bogatoj kulturno-povijesnoj baštini. Očekivano, najvruća atrakcija ovdje je neizostavni Eiffelov toranj, ali i bez njega Pariz turistima može ponuditi fantastično iskustvo u nekim od svojih građevina koje su pravi arhitektonski dragulji. Vodimo vas u obilazak ‘grada svijetla’ upravo iz te perspektive.

Pariz

Pariz | foto: Freepik

Iako zbog sigurnosnih razloga za vrijeme OI 2024 šetati Parizom i razgledavati znamenitosti nije baš jednostavno, svakako se isplati pronaći vrijeme i način da se pogledaju neke od arhitektonski najzanimljivijih građevina na svijetu. Donosimo pregled onih od kojih zastaje dah, koje malo koga ostavljaju ravnodušnim, te koje su dobile najbolje ocjene na platformi tripadvisor.com.

Izdvojeni članak

Top 10 restorana u Hrvatskoj sa zanimljivom arhitekturom

10. Grand Palais

Grand Palais veličanstvena je građevina smještena na Champs-Élyséesu. Podignuta je u Parizu za Expo izložbu 1990. godine, a dočekala je svoju obnovu za OI 2024. Kad je građena, u procesu su korištene za to razdoblje najnaprednije tehnologije. Otad je, moglo bi se reći, bila na neki način zapuštena, a za Olimpijadu se posljednje tri godine obnavljala. Na ovoj lokaciji predviđena su natjecanja u mačevanju i taekwondou.

Zgrada od čelika i stakla radovima je izmijenjena na način da joj bude olakšan pristup, obzirom da je isprva zgrada bila predviđena prije svega da fascinira promatrače ‘izdaleka’, navodi. Grand Palais desetljećima ugošćuje renomirane manifestacije kao što su, Paris Photo, modne revije tijekom Tjedna mode, konjički događaj Saut Hermes.

Restauracija Grand Palaisa

Restauracija Grand Palaisa | foto: Chatillon Architectes

9. Luksemburška palača

Luksemburška palača nalazi se u Luksemburškim vrtovima. Izgrađena je u razdoblju između 1615. i 1645. godine po nacrtima arhitekta, Salomona De Brossea. Bila je rezidencija regentice Marie De Medici koja je bila majka kralja Luja XIII.

Nakon revolucije ovu zgradu palače je preoblikovao arhitekt Jean Chalgrin između 1799. i 1805., te dobila funkciju zakonodavne zgrada. Još jedno preuređenje doživjela je između 1835. i 1856. pod palicom Alphonsea De Gisorsona. Zgrada je predivnog izgleda, te je svakako vrijedi posjetiti za turističke šetnje Parizom.

Luksenburška plača

Luksenburška plača | foto: Francuski Senat

8. La Madeleine

Crkva Svete Marie Madeleine je rimokatolička crkva smještena na trgu De La Madeleine koju krase impresivni stupovi i prekrasni reljefi. Izgrađena je između 1807. i 1828. godine, a djelo je arhitekta Pierrea Alexandrea Vignona. Ova građevina često nosi titulu najboljeg primjera arhitekture neoklasicističkog stila u gradu svjetlosti, a nosi i oznaku kao Monument Historique što znači da je jedna od najvećih građevina u gradu.

Vignonov nacrt crkve bio je primjer neoklasicističkog stila i bio je tip građevine nazvan Périptére ili Peripeterus; struktura koja ima nizove klasičnih stupova na sve četiri strane, ne samo na pročelju. Madeleine je jedna od rijetkih velikih neoklasičnih građevina koja oponaša cijeli vanjski oblik antičkog hrama, a ne samo pročelje trijema. Njegova pedeset i dva korintska stupa, svaki visok 20 metara (66 stopa), okružuju zgradu.

la madeleine

la madeleine | foto: screen shot You Tube

7. Centar Pompidou

Centar Pompidou dom je najvećoj zbirki moderne i suvremene umjetnosti u Europi. Kultna zgrada je reprezentativni primjer arhitekture 20. stoljeća. Centar su dizajnirali talijanski i britanski arhitekti Renzo Piano i Richard Rogers. Oni su odlučili da na eksterijer zgrade budu postavljeni elementi koji su tipični za interijer kao što su pokretne stepenice, dizala, cijevi i masivna čelična konstrukcija zgrade što do tad nije bilo uobičajeno.

Na stranu zgrade koja gleda na ulicu Renard postavljene su obojene cijevi. Osim što su dekorativne imaju i funkcionalnu ulogu, tako plava boja označava cijevi za ventilaciju, cijevi za dovod vode su zelene boje, a cijevi s električnim dovodima žute boje, dok je prostor kroz koji se kreću posjetitelji unutar zgrade, kao što su dizala, crvene boje.

Centre Pompidou

Centre Pompidou | foto: centrepompidou.fr / Sergio Grazia

6. Četvrt Saint Germain des Pres

Saint Germain des Prés jedna je o najljepših četvrti u Parizu, poznata po visokoj estetici i opuštenom, tipično francuskom načinu života. Glavni bulevar prošaran je slavnim terasastim kafićima, trgovinama visoke mode, ogradama obraslim bršljanom i otmjenim restoranima. Trgovci starinama i umjetničke galerije okružuju školu likovne umjetnosti, a mali muzeji skrivaju se na skromnim trgovima.

Istoimena crkva koja se tu nalazi najstarija je u Parizu i svakog je vikenda pozornica za vrsne glazbenike. Tu su i Luksemburški vrtovi u kojima su nacionalni senat, prekrasni travnjaci i cvjetne gredice.

les deux magots

les deux magots | foto: lesdeuxmagots.fr promo

5. Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle nosi naslov najljepše kraljevske kapele koja je ikada izgrađena u Francuskoj, a građevina sadrži zadivljujuću kolekciju vitraja. Izgrađena je sredinom 13. stoljeća po nalogu Luja IX., u srcu kraljevske rezidencije, Palais de la Cité. Sagrađena je za čuvanje relikvija Kristove muke.

Na njoj se najviše ističu već spomenuti vitraji koji predstavljaju jedinstvenu kolekcijom od 15 staklenih ploča i velikom rozete koja čini pravi svjetlosni zid. Sainte-Chapelle je i dragulj francuske gotičke arhitekture zbog čega se i nalazi pod zaštitom UNESCO-a koji je ovu građevinu proglasio svjetskom baštinom.

Sainte-Chapelle

Sainte-Chapelle | foto: screen shot you tube

4. Palača Garnier

Opera Garnier ili Pariška opera ili Palača Garnier je  operna kuća s 2.200 sjedala građena u razdoblju od 1861. do 1875. godine. Građevina je u neo-baroknom stilu, te predstavlja remek-djelo arhitekture druge polovice 19. stoljeća. Opera Garnier izgrađena je u sklopu velike obnove Pariza za vladavine cara Napoleona III., a potpisuje ju Charles Garnier.

Ova raskošna operna kuća poznata je po svojim veličanstvenim interijerima i nevjerojatnim izvedbama baleta Pariške opere. I uistinu je, bez sumnje, najljepša opera na svijetu. Oni koji su ju posjetili kažu kako se teško odlučiti što je na njih ostavilo veći dojam – interijer i eksterijer.

Palais Garnier

Palais Garnier | foto: Pariška opera promo

3. Slavoluk pobjede

Slavoluk pobjede započet je 1806., po naredbi Napoleona I. u čast pobjeda njegove Grande Armée. Inspiriran je velikim lukovima iz antike. Ovaj spomenik spaja komemorativno sa simboličkim i uvijek je igrao veliku ulogu u nacionalnoj svijesti Francuza. Svake večeri ovdje se pali plamen na grobu Neznanog vojnika.

Spomenik je projektirao Jean Chalgrin, 1806. godine. Izgradnja je trajala gotovo 30 godina. Projekt je neoklasicistička interpretacija starorimskog Titovog slavoluka. Spomenik je visok 49,5, a širok i 45 metara. Drugi je najveći slavoluk na svijetu.

Slavoluk pobjede Paris

Slavoluk pobjede Paris | foto: Freepik

2. Katedrala Notre Dame

Kultna katedrala Notre Dame u Parizu svakako je remek-djelo je francuske gotičke arhitekture. Izgrađena je u 12. stoljeću, te predstavlja važan francuski spomenik. U svijetu se proslavila po priči Victora Hugoa o Grbavcu koji je čuvao katedralu izopćen od svijeta zbog svoga izgleda.

Izgradnja katedrale je započela na poticaj biskupa Mauricea de Sullya, te se protegnula kroz više od dva stoljeća, točnije od 1163. godine sve do polovice 14. stoljeća. Veličanstvene je vanjštine, s uokvirenim elegantnim parom zvonika, vitrajima i raskošno ukrašenom fasadom s velikim kipovima. Od početka 21. stoljeća katedralu godišnje posjećuje oko 14 milijuna turista i hodočasnika, što je čini najposjećenijom građevinom u cijeloj Europi. Godine 2013. katedrala je slavila svoj 850. rođendan.

Notre Dame

Notre Dame | foto: Freepik

1. Muzej Louvre

Kao jedan od najvećih, najstarijih i najveličanstvenijih muzeja na svijetu, muzej Louvre udomljuje riznicu umjetničkih djela koja obuhvaćaju različite kulture i povijesna razdoblja. Nalazi se u središtu Pariza, na obali rijeke Seine, u zdanju nekadašnje kraljevske palače. Središnje dvorište zgrade, u kojemu se danas nalazi staklena piramida, leži na osi avenije Champs-Élyséesu  i time tvori staru jezgru Pariza.

Izgradnja palače Louvre je započela 1190., a dovršena je 1204. godine. Sljedećih stoljeća je prerađivana i dograđivana. Urbanim razvojem grada utvrda je izgubila fortifikacijsku ulogu i 1546. godine pretvorena je isključivo rezidencijalnu palaču francuskih kraljeva.  Luj XIV. je 1682. godine premjestio je dvor u Versailles pretvorivši Louvre u izložbeni prostor za kraljevsku umjetničku kolekciju, uglavnom antičkih skulptura.

Louvre Muzej

Louvre Muzej | foto: louvre.fr official

Pogledajte ovdje pregled top 10 najljepših hotela na Jadranu za maksimalno uživanje u ljetovanju.

Copy link
Powered by Social Snap