[VIDEO] Muzej koji je izgrađen kako bi bio recikliran: Prošetajte izložbom plastike koja više ne postoji
Početkom ovoga mjeseca svoja je vrata otvorio poseban muzej i to samo s jednim ciljem – da ih zatvori i u potpunosti se reciklira. Madridski Muzej plastike u potpunosti je posvećen pitanjima postojanja plastike i njenog recikliranja, a izložbu otvorenu na samo nekoliko dana sada se može posjetiti isključivo virtualno.
Oni koji su uspjeli posjetiti Muzej plastike prije njegove reciklaže među eksponatima su mogli vidjeti bioničku ruku i bicikl izrađen od reciklirane plastike.
Madridski Muzej plastike izgrađen je i otvoren s mišlju zatvaranja i recikliranja što ga čini jedinim takvim muzejem na svijetu. Među nekoliko prikazanih eksponata posjetitelji su u periodu od 08. do 16. svibnja, kada je Muzej plastike još uvijek postojao, mogli svjedočiti i spektakularnoj izvedbi same zgrade izgrađenoj korištenjem isključivo moderne održive plastike.
Na Svjetski dan recikliranja, 17. svibnja, Muzej plastike zauvijek je zatvorio svoja vrata čime je krenu proces njegove reciklaže, a samim time i novog života u brojnim predmetima koji će nastati od njega.
Nastao u dva, a nestao u jedan dan
Ideja o kreiranju Muzeja plastike nastala je kao dio kampanje osvješćivanja o važnosti ispravnih načina korištenja plastike stoga ne čudi što su arhitekti odlučili koristiti u potpunosti održivu plastiku u njegovoj izgradnji.
– Iskoristili smo dostupne podatke s mišlju korištenja jedinstvenih kvaliteta ovog materijala, objašnjavaju arhitekti ureda delavegacanolasso, kreatori prvog svjetskog muzeja namijenjenog za reciklažu, za Arch Daily.
Svojim dizajnom nastojali su se maksimalno udaljiti od standardnog izgleda instalacija pritom pristupajući Muzeju plastike posve ozbiljno, odabirući plastiku specifičnih mogućnosti izgradnje.
– Muzej plastike predstavlja jednostavan volumen, bijel i proziran te lako čitljiv što omogućuju posebna prozirna ‘rebra’ konstrukcije koncipirana i projektirana kako bi propuštala danju svjetlost do eksponata pritom pozivajući prolaznike na ulazak u muzej, dodaju arhitekti.
U odabiru bijelog polikarbonatnog materijala za izradu krova Muzeja plastike poseban utjecaj imale su njegove karakteristike toplinske izolacije i lakoće samog materijala.
– Svaki je njegov komad posebno numeriran kako bi se mogao sastaviti na licu mjesta i to za samo dva dana, a potom i u jedan dan rastaviti te reciklirati, navode iz delavegacanolasso-a.
Iako Muzej plastike više ne postoji njegovi eksponati sačuvani su u obliku virtualne izložbe kojom je moguće prošetati na službenoj stranici muzeja te pritom saznati koje se mogućnosti otvaraju korištenjem moderne održive plastike i njenom reciklažom.