Pretraga

Video: Pogledajte kako izgleda bolnica vrijedna pola milijarde eura

A- A+

U Finskoj je izgrađena bolnica ‘Nova’ koja ne izgleda uobičajeno, a njezina izgradnja koštala je pola milijarde eura. Naglasak prilikom gradnje je bio na što jednostavnijem snalaženju pacijenata u prostoru, pa su i svi arhitektonski elementi posvećeni njihovom što bržem oporavku.

Nakon što više od 40 godina Finska nije izgradila nijednu potpuno novu bolnicu, izgradila je jednu 2021. godine u gradu Jyväskyli. Izgradnja bolnice ‘Nova’ trajala je pet godina i koštala 500 milijuna eura. S prostorom od 113.000 četvornih metara namijenjena je za pružanje specijalističke skrbi za 275.000 stanovnika središnje Finske i za primarnu zdravstvenu skrb za 56.000 građana Jyväskyle, piše Index.hr.

Bolnica se gradila po strategiji ‘pacijent na prvom mjestu’. Dizajn prostora, funkcionalne postavke i kompletna usluga fokusirani su na pacijenta i njegovo iskustvo. Nema posebnih radnih prostorija za zdravstveno osoblje, kojih ukupno ima 3.000. Liječnici i medicinske sestre dolaze u sobu kod pacijenta. Osim toga, projektanti i arhitekti tražili su sasvim novi funkcionalni koncept i stvorili prostor potpuno drugačiji od tradicionalnih bolnica.

Juho Pietarila, iz arhitektonskog ureda JKMM koji je osmislio cijeli projekt, je rekao kako nisu htjeli da se posjetitelji osjećaju kao da dolaze u bolnicu, nego da imaju osjećaj kao da su u šoping-centru. Dodao je kako je njihova ideja vodilja bila da sam prostor ne izaziva nezdrav osjećaj, da se pacijenti ne osjećaju bolesno samo zato što se nalaze u zdravstvenoj ustanovi.

Izdvojeni članak

Dječja bolnica u zagrebačkom Blatu? Projekt od 2 milijarde kuna počet će 2025. godine

Četiri zasebne jedinice

Regionalne vlasti donijele su odluku o gradnji bolnice 2012. godine. Bila je to najveća javna investicija u povijesti u središnjoj Finskoj. Za partnere su odabrani arhitektonski uredi JKMM i EGM. Gradnja je započela 2016., a prve pacijente bolnica Nova primila je u siječnju 2021. godine.

Još od početka 50-ih godina prošlog stoljeća europske su bolnice, pa tako i finske, arhitektonski uglavnom izgledale kao tornjevi sa širim podnožjem, što je odražavalo zdravstveni koncept usredotočen na dugotrajni boravak pacijenata u ovakvim ustanovama. Što je broj kreveta bio veći, to je toranj imao više katova. Danas je cilj što kraći boravak pacijenata u bolnici.

Bolnica ‘Nova’ podijeljena je na četiri zasebne jedinice: akutna bolnica (operacije i specijalistička skrb), hotel (bolesničke sobe), zdravstveni shopping mall (ambulante) i tvornica (logistika). Pri ulasku u zgradu nije odmah vidljivo da se ulazi u bolnicu, čime ova ustanova ruši predrasude o dizajnu bolnica i tome kako uopće bolnice trebaju izgledati.

Izdvojeni članak

U Zagrebu se gradi najveća privatna bolnica Hrvatske, veća od većine javnih

Korišteno je mnogo drvenog materijala

Prvi dojam pri dolasku u bolnicu Nova ostavlja prostrano predvorje od 3.000 četvornih metara. Krase ga visoki stropovi i obilje prirodnog svjetla koje preplavljuje cijeli prostor. Korišteno je mnogo drvenih materijala, kako u namještaju tako i u zidnim oblogama, što daje prirodan i zdrav osjećaj. Osim toga, posebno umjetničko osvjetljenje ostavlja moderan i osvježavajući ugođaj.

Arhitekt Pietarila kazao je kako su jako zadovoljni predvorjem jer je lako orijentirati se i shvatiti kamo treba ići. Dodao je kako predvorje daje osjećaj nečeg novog i drugačijeg, a ne obične bolnice. Istaknuo je kako su svjetlost, prirodni materijali i osjećaj prirode važni za postizanje ljekovitog okruženja.

Većina čekaonica u bolnici dizajnirana je tako da imaju pogled i prirodno svjetlo. Umjetna rasvjeta u bolnici je prigušena na način koji je ugodan za oko i nadopunjuje interijere. Zmijolika bijela stropna rasvjeta vodi posjetitelje, pacijente i osoblje kroz zgradu. Rukohvati glavnih stubišta vješto su osvijetljeni kako bi animirali unutrašnjost i dodatno usmjerili ljude kroz bolnicu.

Izdvojeni članak

[FOTO] Znate li gdje se nalazi ova bolnica? I ne, nije u Dubravi

Izazov s akustikom

Predvorje se sastoji od vrlo tvrdih materijala, kao što su kameni pod, aluminijske ploče i drveni zidovi. Dizajn ovog prostora bio je izazovan iz akustične perspektive. Arhitekt Pietarila je rekao kako su morali od samog početka uključiti stručnjaka za akustiku, i to ne samo zbog ogromnog predvorja.

Pietrila je kazao kako sve prostorije imaju različite namjene i morale su biti prilagođene akustičnim uvjetima. Dodao je kako se svi spušteni stropovi u zgradi sastoje od akustičnih apsorbenata.

Što se tiče hotelskog dijela bolnice, svih 368 soba za pacijente na odjelima su jednokrevetne s vlastitim kupaonicama i mogućnostima za noćenje posjetitelja. Uz takav hotelski ambijent, pacijenti mogu gotovo zaboraviti da su u bolnici. Jednokrevetne sobe nude ljekovito okruženje, privatnost i dobar san, a istovremeno smanjuju mogućnost širenja infekcija.

Copy link
Powered by Social Snap