Zgrada bez vijaka i čavala: Ova je zgrada u vrijeme gradnje prkosila lokalnim protupožarnim propisima
Poslovna zgrada izdavačke grupe Tamedia u Švicarskoj privlači posebnu pažnju otkako je izgrađena 2013. godine. Ova sedmerokatna građevina sastoji se od drvenog kostura koji je obložen samo sa staklom. Cijeli sustav drži se zajedno bez vijaka i čavala, a u vrijeme gradnje zgrada nije bila u skladu s lokalnim protupožarnim propisima.
U vrijeme kada je ova zgrada bila građena, gotovo da nije bila legalna. Naime, zgrada sa sedam katova s mansardnim krovom tada nije bila u skladu s lokalnim protupožarnim propisima. U to su vrijeme bile dopuštene samo drvene konstrukcije do šest katova. Okvir zgrade izrađen je od 2.000 kubičnih metara lijepljenog lameliranog drveta, koji se drži zajedno bez vijaka ili čavala. Novi je to sustav koji je razvio japanski arhitekt Shigeru Ban u suradnji sa švicarskim inženjerom Hermannom Blumerom, prenosi Deezen.
Blumer je uspio povući vezu u općinskom društvu za osiguranje zgrada, kako bi dobio odobrenje projekta s dodatnim mjerama zaštite od požara. Kazao je da mu je u tome pomogla njegova reputacija koju ima, a to je da sve što on radi – radi razumno i pionirski. Dvije godine nakon dovršetka zgrade Tamedia, Švicarska je izmijenila svoje protupožarne propise. Dopustila je drvene zgrade bilo koje vrste – uključujući višekatnice i nebodere.
Blumer je kazao da su inženjeri bili u nevjerici kako tako velika drvena konstrukcija može funkcionirati bez čeličnih veza. Na ideju da se odrekne pričvršćivanja došao je arhitekt Ban, koji je inzistirao na tome, argumentirajući da bi učvršćivanje čeličnim dijelovima umanjilo prirodnu ljepotu izložene drvene konstrukcije.
Kostur zgrade Tamedia napravljen je od 1.400 dijelova, uključujući stupove i grede. Oni su najprije 3D modelirani na računalu, a zatim digitalno proizvedeni pomoću CNC stroja. Taj je proces trajao oko pola godine.
Sama konstrukcija sastavljena je na licu mjesta u samo tri mjeseca, radeći u osam odjeljaka od kojih je svaki morao biti dovršen prije nego što se sljedeći dopremio kamionom. Naime, nedostajalo je skladišnog prostora na skučenom gradskom gradilištu. Svaka sekcija sastoji se od četiri stupa. Oni se protežu do pune visine zgrade od 21 metar ispod mansardnog krova. Tu su i pet dvostrukih poprečnih greda s račvastim krajevima koji su dizajnirani za utor oko stupova.
Konstrukcijski okvir od lijepljene lamelirane smreke
Strateške rupe na njihovim spojnim točkama omogućuju umetanje duge, vodoravne odstojne grede. Ona se gura do kraja kroz svaki stupac u određenom retku kako bi se učinkovito spojili svi različiti elementi. Sustav je temeljen na tradicionalnoj švicarskoj izradi i obliku japanske miyadaiku stolarije – korištene za izgradnju nekih od najdugovječnijih drvenih konstrukcija na svijetu, poput hrama Horyuji u Nari, koji je star preko tisuću godina.
Kako bi se osigurala stabilnost spojeva bez potrebe za metalnim pričvršćivačima, Blumer je izglodao razmaknice u ovalni umjesto tradicionalnog okruglog oblika kako bi spriječio njihovo okretanje. Osim toga, konstrukcijski okvir zgrade u potpunosti je izrađen od sporo rastuće ljepljene lamelirane smreke dobivene s najmanje 1.000 metara nadmorske visine u regiji Steiermark u susjednoj Austriji.
Kako bi dodatno ojačao spojeve, Blumer je zalijepio debele ploče i tiple od bukove šperploče unutar spojnih točaka, čime je poboljšana poprečna čvrstoća. Ideja o bukvom klinu mogla bi se činiti kao nova inovacija, ali taj sustav je zapravo već bio korišten u proizvodnji. Raspoređeni u dvostruki red koji se proteže cijelim perifernim dijelom zgrade, stupovi djeluju kao okomiti nosači koji drže podove.
Kako je zgrada protupožarno osigurana?
Drveni kostur ostavljen je potpuno neobrađen i izložen u cijeloj zgradi, kako bi se stvorio dojam da stojite među šumom drveća. Umjesto dodavanja protupožarne obloge oko drva, konstrukcijski elementi su predimenzionirani za 40 milimetara sa svih strana. Prema inženjerima, ovaj vanjski sloj će se pougljeniti kada dođe u kontakt s vatrom i štititi jezgru do 60 minuta.
Ban je također dodao dva betonska stubišta kako bi osigurao postojanje u hitnih slučajeva. Obložio je drvene zidove i stropove zgrade gips-kartonskom pločom i cementnom ivericom kako bi dodatno poboljšao sigurnost od požara. Staklena fasada zapravo funkcionira kao omotač okvira, a ne samostalan strukturni element. Osim trostrukog ostakljenja, Ban je ugradio dodatne mjere energetske učinkovitosti uključujući dvostruku fasadu duboku tri metra na strani koja je okrenuta prema rijeci, u prostoru između dvostrukog reda stupova.