Život na drugom levelu: Povrh stoljetnih zagrebačkih palača futurističke konstrukcije
Mladi arhitekta iz Mostara s zagrebačkom adresom, Petar Planinić, u svom je diplomskom radu predstavio zanimljiv koncept urbane nadogradnje koja omogućuje stvaranje novih stambenih jedinica iznad postojećih struktura. Koncept je rađen sa Zagrebom kao mjestom radnje, a obuhvaća nekoliko opcija uklopljenih u viziju budućnosti u kojoj povrh stoljetnih gradskih palača niču moderne konstrukcije kao odgovor na ubrzani rast populacije u velikim urbanim sredinama, ali i izazove koje je u gradu stvorio potres.

Grad na gradom | foto: Petar Planinić
Petar Planinić svakako je ime koje treba zapamtiti kada je u pitanju arhitektura obzirom da je ovaj mladi stručnjak već u svom diplomskom radu pokazao zanimljiv spoj funkcionalnog i mogućeg s elementom ‘prozora u budućnost’.
Njegov koncept ‘Grad nad gradom‘ uistinu pomiče aktualne granice urbanog planiranja, a nastao je pod mentorstvom prof. Lea Modrčina na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu, kao odgovor na izazove koji su se pojavili nakon potresa u Zagrebu.
Primamljiva vizija
Upravo završavate svoj radni dan u uredu i umjesto čekanja na semaforima, probijanja kroz gradsku gužvu i buku vi jednostavno zakoračite u lift i penjete se iznad užurbanog Zagreba. Dok kabina lifta klizi prema nebu, grad pod vama postaje minijatura od svjetla i pokreta, a vi se uspinjete prema svom domu – u grad iznad grada.
Modularni kubusi, lebdeće stambene jedinice, lagano se prilagođavaju potrebama stanovnika, povezujući se u razne formacije, vizija je Zagreba budućnosti Petra Planinića o kojoj piše bljesak.info. Projekt nosi naziv ‘Grad na gradom’, a koliko god da se na prvi pogled čini futuristički, nije neostvariv.

Grad na gradom | foto: Petar Planinić
Iskorištavanje postojećih resursa
Planinić tvrdi da je ‘Grad nad gradom’ financijski i tehnički izvediv.
– Realizacija ovog projekta ovisi o mnogim faktorima – od materijala i tehnologija gradnje do regulativa i investitora. Upravo koncept modularnosti i vertikalnog razvoja može smanjiti određene infrastrukturne troškove, jer iskorištava postojeće gradske resurse umjesto da zahtijeva nova velika ulaganja u širenje urbanog područja, ističe mladi arhiteket.
Dodaje i kako se koncept temelji se na stvaranju novog sloja grada nad postojećim gradom kako bi se stvorilo dinamično, fleksibilno i prilagodljivo urbano okruženje, a glavne prednosti života u takvom prostoru uključuju nove javne prostore u obliku krovova. Odnosno modularnih jedinica koje se koriste kao nove javne površine.

Grad na gradom | foto: Petar Planinić
Komunikacijski tornjevi
Ključni nositelji ovog projekta su komunikacijski tornjevi, koji povezuju različite razine grada i omogućuju vertikalni transport ljudi i resursa. No, oni nisu samo prometne stanice – u njima su smješteni poslovni, kulturni i društveni sadržaji, čime nastaje višeslojni grad u kojem se funkcije isprepliću.
– Krovovi modularnih jedinica služili bi kao nove javne površine, dok bi fleksibilni modularni prostori mogli biti prilagođeni za stanovanje, rad, kulturu ili rekreaciju, ovisno o potrebama zajednice, pojašnjava arhitekt.

Grad na gradom | foto: Petar Planinić

Grad na gradom | foto: Petar Planinić
Pogledajte ovdje kako će izgledati nova zgrada Opere u regiji od koje zastaje dah.