Bauštelska reportaža: Terme Bjelovar, dvije bušotine, olimpijski bazen i zelena energija
U srcu Bilogore, na mjestu nekadašnjih livada, niče impresivan kompleks Termi Bjelovar. Projekt koji objedinjuje sport, rekreaciju i zelenu energiju polako poprima svoj oblik i sadržaj. Iza betonskih zidova i visokih kranova krije se buduće mjesto za plivanje, wellness i druženje svih generacija. K tome, termalna voda, koja će se crpiti iz dviju bušotina u neposrednoj blizini, bit će vrhunske kvalitete. Posjetili smo gradilište kako bismo iz prve ruke provjerili kako napreduju radovi.

Projekt Terme Bjelovar, Veliko Korenovo | Foto: Grad Bjelovar
Grad Bjelovar u srcu Bilogore užurbano se razvija, a nekoliko velikih projekata mijenja svakodnevicu njegovih stanovnika. Među njima je najveći i najvažniji – izgradnja Termi Bjelovar, koje su nedavno dobile i svoj prepoznatljiv identitet i brend – Wellovar.
Riječ je o zaista impozantnom projektu čija ukupna vrijednost iznosi 41,5 milijuna eura, od čega je 17 milijuna sufinancirano kroz program NPOO. Kompleks je osmislio arhitektonski biro Viz-ex, dok su izvođači radova udružene tvrtke Radnik i Hidroregulacija. Gradilište je otvoreno krajem studenog prošle godine, a radovi ne prestaju. Zaintrigirani fotografijama i objavama gradonačelnika, Darija Hrebaka, odlučili smo otići na lice mjesta i uvjeriti se kako radovi napreduju.
Šest bazena i olimpijski dragulj
Napredak je vidljiv čim zakoračite na gradilište i ugledate već prepoznatljive konture objekta. Tri velika krana, različitih veličina, dominiraju prostorom. Radnici koji njima upravljaju ispričali su nam kako jedan kran doseže i preko 30 metara visine, ali i kako to njih uopće ne stresira.
– Izabrali smo ovaj posao jer volimo rad na visinama i izazove koje on donosi. Najljepše je kad vani ‘padaju’ minusi, a mi smo u kratkim rukavima i uživamo, rekli su nam s osmijehom. Ipak, svaki snažniji vjetar daje se osjetiti, jer se konstrukcija tada lagano ljulja.
Ispod tih ‘nebeskih strojeva’ već su jasno vidljive konture bazena, a najupečatljiviji je, naravno, olimpijski bazen. Uz njega smo prošetali u društvu čovjeka koji o Termama Bjelovar zna baš sve.
Impresivan kompleks
Za razgovor o kompleksu Termi Bjelovar, nema bolje osobe od direktora termi Zvonimira Žareca, koji nas je proveo kroz gradilište i pokazao što je do sada postignuto. Osim olimpijskog bazena dimenzija 50 x 25 metara, u sklopu kompleksa planirano je još pet bazena, wellness i različite vrste sauna, smještenih u zatvorenom dijelu objekta. Impresivna je i ukupna površina kompleksa, jer terme nisu samo bazeni, već obuhvaćaju tisuće kvadrata.
– Cijeli objekt zauzima 13.500 kvadrata, od čega bazenski kompleks pokriva 3.700 kvadrata. U tom dijelu nalaze se olimpijski bazen, bazen za rasplivavanje te tri unutarnja bazena s pripadajućim svlačionicama i wellnessom, sa četiri saune: finska, parna kupelj, bio i turska. Ta relax zona zauzima oko 3.000 kvadrata, pojasnio nam je Žarec.

Kran na gradilištu, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr

Olimpijski bazen u izgradnji, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr
Tribine s 800 mjesta
Uz olimpijski bazen nalazit će se i tribine za 800 gledatelja, a objekt će biti certificiran za međunarodna natjecanja, o čemu nam je pričao Žarec dok je rukom pokazivao da radovi na bazenu još nisu gotovi, već su ‘stigli’ do visinskog dijela koji služi da se plivači dotaknu nogama.
– Zanimljivo je, ako gledaš, kako ide taj dio oplate unutra – bazen ne smije imati nikakvih isturenja, a radovi su sada na visini tzv. stajanke, gdje se držiš, gdje staviš noge po cijelom rubu, rekao nam je Žarec, te nastavio pokazivati rukom prema prostoru gdje će se nalaziti ostali bazeni.
Točnije, pokazao nam je željezo dječjih bazena, na kojima trenutačno radnici šeću, dok je to zapravo dno tih bazena, što slikovito pokazuje koliko je još radova preostalo i koliko se još moraju podignuti. Uz sve to, vidjeli smo i prostrane prostore strojarnica, koje će biti srce i motor termi. Iza njih, kao i buduće ceste, nalazit će se i Garden House, projekt s montažnim kućicama uz umjetno jezero.

Projekt olimpijskog bazena, Terme Bjelovar | Foto: Terme Bjelovar
Terme kao dio školske nastave
Iako je ideja da ovdje jednom gostuju najbolji plivači ili hrvatska vaterpolska reprezentacija, njegova želja je pretvoriti terme u oblik školske nastave, jer velik broj djece nema mogućnost učenja plivanja. No, neće samo oni imati pogodnosti, već i umirovljenici.
– Ono što želimo još istaknuti jest da će terme biti otvorene za sve naše korisnike, posebno za građane Bjelovara i okolice, ali i bliže goste iz Zagreba. Kad smo krenuli u projekt, 50 posto djece u kontinentalnoj Hrvatskoj ne zna plivati. Naša je želja, kada se otvore toplice, uvesti sadržaj s minimalno mjesečnim blok-satima tjelesnog za sve osnovne i srednje škole po povlaštenim cijenama, umjesto klasične nastave tjelesne i zdravstvene kulture, rekao je Žarec.
Kako je ispričao, tu će se nalaziti škola za plivanje, a za one koji već znaju plivati bit će sportske kategorije, rasplivavanja i tehnike plivanja. To bi bio cijelogodišnji projekt, u koji bi bile uključene sve škole u županiji.
– To su ciklički krugovi, krenuli bismo sa svim osnovnim školama i vrtićima oko grada Bjelovara, kao i osnovnim školama koje gravitiraju tom području. Prvenstveno želimo djeci ponuditi mogućnost da dolaze ovdje. U ljetnim mjesecima bit će sadržaja za sve i cjelodnevni boravak na bazenu, istaknuo je.

‘Stajanka’ olimpijskog bazena, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr

Željezo na dnu ostalih bazena, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr

Pogleda na zemljište Garden House, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr

projekt Garden House, Terme Bjelovar | Foto: Grad Bjelovar
Dvije bušotine termalne vode
No neće samo rekreativci, umirovljenici i školarci pronaći svoje novo utočište i mjesto za odmor, već i svi oni koji žele provoditi vrijeme u pravim termama, čija je voda izuzetne kvalitete koja će dolaziti iz dviju bušotina. Naime, 2021. godine je izbušena jedna bušotina, a uskoro će biti i druga u Velikom Korenovu.
– Terme će biti jedinstvene po termalnim izvorima energije. U neposrednoj blizini nalazi se mala bušotina duboka 500 metara, s protokom od pet do sedam litara u sekundi i temperaturom od 33 stupnja. Prošle godine imali smo najveću investiciju u bušenje velike duboke geotermalne bušotine u Velikom Korenovu, na koju smo jako ponosni. Temperatura vode u ležištu je 83 stupnja, a na izvoru 75 stupnjeva, s protokom od oko 30 litara u sekundi, kazao je Žarec.
Što se tiče kvalitete vode, ispričao je da je o tome održan i okrugli stol na kojem su sudjelovali stručnjaci iz Instituta za vodu te predstavnici Instituta Andrije Štampara. Glavni zaključak, na koji su ponosni, jest da je kvaliteta vode neupitno dobra.
– Potvrdili smo sa stručnjacima i projektantima koji su radili strojarski dio projekta da će sva energija dolaziti iz naših izvora. Kvaliteta vode iz obje bušotine je izvrsna, a duboka bušotina nam omogućuje proširenje termi na način da ćemo imati dio s regenerativnim sadržajem, tj. s ljekovitim svojstvima. Taj segment zahtijeva opsežne procedure za dozvole, pa se trenutno zadržavamo na sportskom i rekreacijskom sadržaju, rekao je Žarec.

Pogleda na olimpijski bazen i malu bušotinu u pozadini, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr

Prostor u kojem će biti saune, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr
U kojoj su fazi radovi?
Osim bušenja bušotina, na samom gradilištu se ‘buši’ prema planu. Izvode se radovi na konstrukciji objekta, dok je većina konstrukcije podruma već završena.
Kako nam je ispričao Antonio Kuhta, inženjer gradilišta iz kompanije Radnik Križevci, trenutno se izvode radovi na konstrukciji prizemlja, a već su gotove konstrukcije podruma.
– Ostala nam je još dilatacija 4 i strojarnica vanjskih bazena. Ostatak podrumske konstrukcije je gotov. Na dilataciji 1 krenuli smo s konstrukcijom prizemlja i pripremamo se za izradu stropne ploče prizemlja. Ta ploča nije klasična, prednapeta je, ne koristi se obična labava armatura, već se ugrađuju cijevi i kablovi koji se kasnije prenapinju. Površina te ploče iznosi 2.500 kvadratnih metara, pojasnio je Kuhta.
Dodao je i koje ih sve radove još čekaju, ističući kako su pred njima oni najzahtjevniji, posebno izgradnja drvene konstrukcije.
– Kada se konstrukcija kompletira, krećemo s instalaterskim radovima. Tu imamo drvenu konstrukciju s rasponima većim od 40 metara, koja će se nalaziti iznad olimpijskih i unutarnjih rekreativnih bazena, objasnio je.
Što se tiče izgradnje strojarnice i mogućih problema s tlom, njih nije bilo.
– Nema problema. Napravi se iskop do projektirane kote. Ako temeljno tlo zadovoljava nosivost, radi se nasip. Ako ne, ide se na produbljivanje i zamjenu nosivog tla. Konstrukcija se sastoji od temeljne ploče debljine 20, 50 ili 80 centimetara, dok su vanjski zidovi armiranobetonski, debljine 25 centimetara, zaključio je Kuhta.

Gradilište, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr

Gradilište, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr

Gradilište, Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr
Jedinstvena greenfield investicija
Iako je konstrukcija praktički tu, a radovi užurbano napreduju, dok smo se polako udaljavali od gradilišta, tek tada se dobio dojam da je tu prije bila velika livada. Kao što nas je Žarec podsjetio, sve je započelo od nule. Točnije, riječ je o jedinoj greenfield lokaciji ovakvog tipa, gdje nije riječ o dogradnji ili renovaciji postojećeg objekta. Uz to, projekt će biti i samoodrživ.
– Ponosimo se time i želimo naglasiti da je projekt okrenut prema zelenoj energiji. Ova investicija neće koristiti niti metar plinske cijevi, sami ćemo proizvoditi i trošiti energiju. Na kompletnom krovu nalazit će se solarna elektrana, na cijelom bazenskom kompleksu dizalice topline i solarni paneli. Svaku energiju termalni bazenski kompleks moći će sam potrošiti i biti samoodrživ, koristeći zelenu energiju iz obnovljivih izvora. Imamo i backup varijantu jer imamo duboke bušotine, objasnio nam je za kraj Žarec.
Terme Bjelovar zaista su veliki projekt. Ono čemu se svi možemo nadati jest da će novi Wellovar biti održiv, zabavan i rekreacijski centar s jednom od najkvalitetnijih terminalnih voda u Hrvatskoj. Ako sve bude prema planu, već idućeg ljeta ovdje bi moglo biti jedno od najatraktivnijih kupališta u zemlji.

Pogled na gradilište Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr

Pogled na gradilište Terme Bjelovar | Foto: baustela.hr
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.