Bauštelska reportaža: Zagreb spreman za doček Nove, kako je podignuta mega koncertna bina na Trgu bana Jelačića
Na glavnom zagrebačkom trgu sve je spremno za najluđu noć u godini. Ovdje će se održati tradicionalni doček Nove 2025. uz organizirani program. Izvođači će zabavljati publiku na bini koja trenutno dominira Trgom bana Jelačića. Pošto nas je zanimala bauštelska priča o postavljanju te metalne konstrukcije, o svemu smo se još za vikend raspitali iz prve ruke kod stručnjaka iz Rhino produkcije. Danas, samo nekoliko sati prije dočeka, zatekli smo tonsku probu na zgotovljenoj pozornici.
Ne zove se uzalud doček Nove najluđa noć u godini. Ta noć bi nas trebala uvesti u prvi dan nadolazeće godine u atmosferi kakva se ne može doživjeti preostale dane i mjesece.
Ujedno je to ulazak u najtmurniji i ne baš zanimljiv dio godine kad je Advent gotov, a predstoji nam još dosta mračnih i hladnih dana jer su dani i dalje vrlo kratki. Baš zato, valja dobro iskoristiti sva veselja koja nam novogodišnja noć pruža, a svake godine velik broj gradova diljem svijeta stanovnicima i posjetiteljima nastoji ponuditi što bolji provod.
Po mogućnostima, više ili manje lude provode za sve koji odluče ovu noć provesti na glavnim trgovima organiziraju i gradovi u Hrvatskoj, od kojih bi najbogatiji program ipak trebao ponuditi Zagreb. Nijedna najluđa noć u godini ne može proći bez sigurne bine za izvođače koju nije jednostavno postaviti. Uoči dočeka uputili smo se u centar Zagreba i popratili podizanje konstrukcije na licu mjesta.
Vrhunac i smiraj blagdana
Iako se bliži kraj blještavog Zagrebačkog adventa, grad još uvijek nipošto nije spreman oprostiti se od bezbrojnih lampica koje su krasile ulice glavnog grada posljednjih mjesec dana. Dok se svom snagom pridržavamo za posljednje ‘iskrice’ blještavila i veselih ukrašenih štandova, na današnji dan sprema nam se još jedan veliki blagdanski događaj – doček Nove godine na glavnom zagrebačkom trgu.
Galerija 26 Fotografija
OtvoriGrad je prije dva tjedna svečano predstavio program za večeras najavivši izvođače i objavivši trošak za doček koji se ne propušta. Zna se da će sve na Trgu noćas zabavljati Miach, Hiljson Mandela, diva Josipa Lisac kao i ovogodišnji predstavnik Hrvatske na Eurosongu Baby Lasagna.
Doček je Grad stajao 120 tisuća eura, a organiziran je u suradnji s turističkom zajednicom koja je za troškove organizacije izdvojila 105.550 eura. Budući da je velik dio pripreme montaža bine na glavnom gradskom trgu, za vikend smo iz prve ruke odlučili istražiti tu ‘bauštelsku’ stranu dočeka.
Znate li?
Ipak je riječ o metalnoj konstrukciji nemalih razmjera koju valja učiniti sigurnom za izvođače i gledatelje. Jeste li znali da kod bina poput ove ispred koje će se danas u ponoć Zagreb oprostiti sa starom i ući u novu godinu pojedini dijelovi konstrukcije iznose svaki po nekoliko tona?
Iz tog razloga posao obavljaju profesionalci usko specijalizirani za postavljanje bina, odnosno stageva. Na terenu spajaju modularne dijelove konstrukcije, a potom instaliraju tehniku.
U Zagrebu i šire ovim tržištem dominira nekoliko ustoličenih postavljača čija imena se mogu nabrojati na prste jedne ruke. Takozvane rentale za postavljanje bina pak angažiraju stručnjaci za organizaciju i promociju evenata.
‘Tijesno’ uoči dočeka
Pripreme za doček Nove godine u Zagrebu počinju dovoljno rano da se ni u kom slučaju ne bi dogodilo da grad na dan zabavnog programa nema spremnu sigurnu binu. Dok odabrani izvoditelj organizira doček, posebna tvrtka postavlja zanimljivu metalne konstrukciju. Ove godine taj posao je pripao Rhino produkciji.
Vrijedi napomenuti da je u Zagrebu situacija oko pripreme najluđe noći u godini specifična jer se na Trgu bana Josipa Jelačića već 18 godina zaredom održava tradicionalni humanitarni božićni koncert Ana Rukavina. Kako smo doznali od Daliborke Perešin Kekelić iz Grada Zagreba jedna bina mora demontirati da bi se podigla druga – ‘novogodišnja’, ali kao i svake godine uspijeva se popratiti tijesno raspored.
Stanje na terenu
Nepuna tri dana uoči početka zabavnog programa, u nedjelju 29. prosinca oko pola 10 prijepodne po dolasku na Jelačićev trg ne zatičemo ni trag bine za humanitarni koncert. Ali je zato podizanje novogodišnje bine u punom jeku.
Prilazimo nešto bliže ‘gradilištu’ da bismo pogledali kako izgleda priprema ove na današnji dan najvažnije metalne konstrukcije u gradu. Jasno je da se radi punom parom jer je 15-ak uposlenih već montiralo kostur pozornice.
Bauštela pod nadzorom
Posao montaže djeluje kao ozbiljan zadatak budući da prostor oko bine prepun još nepostavljenih dijelova čuva ograda, a za slučaj da ni to nije dosta radi se i pod nadzorom nekoliko policajaca. Ispred same bine vidimo kombi tvrtke Rhino produkcija zadužene za montažu, dok je iza ograde kamion iz kojega se marljivo istovaruje naizgled beskonačna oprema.
U obilasku vidimo da su prolaznici prilično zainteresirani, dok se bilo pojedinačno bilo u paru ili u grupama svako toliko zaustavljaju da bi pogledali metalni kostur koji već dominira prostorom Trga. U jednom trenu, uz binu čak prolazimo pored grupe turista kojima vodič govori sve o dugogodišnjoj tradiciji tradicionalnog zagrebačkog dočeka.
Što se tiče stanja na gradilištu, odmah nam je jasno tko koordinira radove na bini, no još ne prilazimo, već odlučujemo svratiti nešto kasnije kako bismo provjerili napredak radova. Par sati kasnije zatičemo radnike na povratku s pauze za ručak na za njih radnu nedjelju.
Stručnjak za pozornice
Obraćamo se ‘mozgu operacije’ koji nam, nakon što smo se predstavili veselo odvraća da će nam reći štogod treba. Odmah nam pruža i nacrte pozornice uz napomenu da ih radnici strogo prate prilikom montaže. Od sugovornika doznajemo u kojoj su točno fazi radovi.
– Može se reći da je krov u potpunosti gotov, a sada ga polako dižemo, nakon čega ga treba dobro osigurati. Takozvanim križevima krov se učvršćuje protiv horizontalnih sila. Zatim ide bina, koja se slaže od layera, na koje dolazi zadnji sloj pozornice i to je u stvari to što se tiče bauštele, doznajemo od sugovornika iz Rhino produkcije.
U poslu 25 godina
Na stranicama postavljača može se pronaći kako su nakon 25-godišnjeg rada stekli iskustvo za audio, vido i light produkciju evenata, konferencija, manifestacija, koncerata i ostalih sličnih događaja. Njihove usluge primjenjuju se i na tehničku podršku i savjete, a na trgu rade sve što treba oko stagea, od bauštele do tehnike.
Za samu montažu sugovornik kaže da za taj posao nije potrebno inženjersko znanje, ali se posao ne može napraviti bez proračunima proizvođača pojedinih elemenata. Za everdeckove otkriva da su poljski su proizvod, dok su pilosio skele djelo talijanskog proizvođača.
– Svi poznati proizvođači u industriji više-manje surađuju, tako da su dijelovi međusobno u stvari kompatibilni, no i dalje morate voditi računa o tome o kakvoj se vrsti konstrukcije radi. Važno je utvrditi da svaka konstrukcija odgovara s popločenjima, kažu nam iz Rhino produkcije.
Sigurnost konstrukcije ključan je element, no ispoštuju li se statički napuci proizvođača, bina bi trebala biti funkcionalna i sigurna.
Krov od četiri tone
Ipak, iz Rhino produkcije napominju kako nikad ne možeš biti dovoljno siguran, zbog čega katkad gotovo ‘pretjeruju’ s ojačavanjem metalnih bina. Glavni zadatak koji žele postići je da ništa ne odleti pred vjetrom koji je u tom poslu najopasniji neprijatelj.
– Cijela konstrukcija krova je teška 4 tone, ali na nju možete objesiti još 3 puta toliko. Ova 3D konstrukcija je specifična po tome što ju mi imamo jedini u Hrvatskoj. Elementi su vrlo kvalitetni, talijanskog Liteca, a sistem koji koristimo se zove Libera. Nevjerojatno je da jedan stup ima 3 tone, a da na 4 takva možete postaviti i puno više. Ipak, proizvođač je vrlo oprezan jer za krov koji smo postavili ne daje certifikat za vjetar jači od 80 km/h, a vjetar je za konstrukciju poput ove najveća opasnost.
Tri, dva, jedan, …
Sa slaganjem konstrukcije se, dodaje sugovornik, krenulo 28. prosinca, dok je 29. prosinca obavljen najveći dio radova. Krenulo se od slaganja krova, a potom se nastavilo s ostatkom konstrukcije.
– Danas krov moramo podići do kraja i osigurati ga od horizontalnih sila, a potom ćemo betonima ojačati stupove bine za slučaj jačeg vjetra. Vjetar je najveći neprijatelj, zbog čega se baze stupova safetaju na beton, kažu iz Rhino produkcije.
Kad smo se danas prijepodne vratili na trg da bismo dobili još jedan ‘zadnji pogled’, konstrukcija je spremna do posljednjeg detalja, s prostorima za izvođače sa stražnje strane i ozvučenjem s prednje strane bine.
Nema više radnika ni ograde, a u zraku je već prilično prisutan duh slavlja i zabave za sve koji su za danas gotovi s poslom pa su izašli na Trg i okolne ulice kojima već trešti glazba.
Mi, s druge strane znamo da ćemo, nađemo li se večeras ili bilo koji drugi dan pred nekom binom, na konstrukciju gledati iz sasvim nove perspektive sa znanjem koje smo uoči ovogodišnjeg dočeka ‘uhvatili’.
Ovdje pročitajte još zanimljivih bauštelskih reportaža.