Pretraga

Do kraja godine Hrvatska dobiva prvu kuću nulte emisije: Ovakva gradnja uskoro će biti zakonska obveza

A- A+

Uskoro ćemo živjeti u domovima bez računa za grijanje, hlađenje i ostalu potrošnju električne energije. Ugodnost stanovanja će biti na visokoj razini zahvaljujući prikladnoj temperaturi i vlažnosti zraka unutar naših domova, a energijom ćemo pametno upravljati. Možda zvuči nedostižno, ali ne samo da je stvarnost, već će gradnja takvih zgrada uskoro postati zakonska obveza u cijeloj Europskoj uniji. Riječ je o zgradama nulte emisije koje propisuje nova europska direktiva EPBD, a završetak radova na prvoj takvoj kući u Hrvatskoj. Koncept za nju je razradila tvrtka Wienerberger, koja je i koordinirala gradnju. Dovršetak radova planiran je za kraj godine.

Wienerberger Net Zero kuća

Wienerberger Net Zero kuća | Foto: Wienerberger

Zgrade su velik izvor ugljikovog dioksida. Ne proizvode ga samo tijekom korištenja zbog, primjerice, grijanja i hlađenja, već i tijekom gradnje te proizvodnje materijala potrebnih za njihovu izgradnju. Zgrade su, naime, odgovorne za 40 % potrošene energije i 36 % svih emisija ugljikovog dioksida u Europskoj uniji. Usto, tri od svake četiri postojeće zgrade su energetski neučinkovite. U eri klimatske krize, način na koji gradimo i obnavljamo zgrade mora se temeljito promijeniti kako bi Europa dostigla klimatske ciljeve koje je postavila.

Zbog toga, nova europska direktiva EPBD traži da sve nove zgrade, uključujući i obiteljske domove, od 2030. budu Net Zero, odnosno zgrade nulte emisije. Nove zgrade koje koriste tijela javne vlasti toga će se morati pridržavati čak i ranije, od 2028. godine.

Zgrada nulte emisije, najjednostavnije rečeno, jest zgrada s vrlo visokim energetskim svojstvima, a ta mala količina energije koju troši u potpunosti se pokriva iz obnovljivih izvora energije poput fotonaponskih panela. Također, takve zgrade ne emitiraju ili emitiraju vrlo malu količinu stakleničkih plinova tijekom korištenja čime se smanjuje njihov utjecaj na okoliš.

Hrvatska uskoro dobiva prvu takvu predvodnicu energetski napredne a istovremeno ekološki neutralne gradnje. U blizini Zagreba gradi se prva obiteljska Wienerberger Net Zero kuća. Riječ je o prvoj zgradi  nulte emisije u Hrvatskoj koja je građena materijalima s niskim ugrađenim emisijama ugljikovog dioksida, a 100 % svoje energije koristi iz obnovljivih izvora. Za njenu izgradnju, od samog koncepta pa do izgradnje, zaslužna je tvrtka Wienerberger.

– Može se reći da je ovaj projekt ujedno i istraživački projekt kojem utemeljenost i relevantnost daje i suradnja s izvanrednim profesorom dr. sc. Bojanom Milovanovićem s Građevinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, stručnjakom za građevinsku fiziku, koji je od početka aktivno uključen u projekt. Zajedno s profesorom Milovanovićem sudjelovali smo u konceptualnom razvoju same Wienerberger Net Zero kuće te projektiranju, koordinaciji i implementaciji održivih rješenja iz Wienerberger grupacije. Nadalje, pružili smo podršku u provođenju analize životnog ciklusa, transparentno osigurali Izjave o utjecaju na okoliš naših proizvoda te zahtijevali verifikaciju proračuna analize životnog ciklusa od strane trećeg, neovisnog tijela, objasnila nam je Marina Bagarić, Product Manager za Zid u Wienerberger Adriatic regiji.  Wienerberger Net Zero kuća

Wienerberger Net Zero kuća

Nov način gradnje postaje obveza

Naime, svi ti koraci, prema novoj direktivi Europske unije koja je već stupila na snagu, za nekoliko godina postat će obvezni za svaku novogradnju. Riječ je o Direktivi o energetskim svojstvima zgrada (EPBD).

Za razliku od dosadašnjih propisa, novi okvir stavlja naglasak na emisije ugljikova dioksida kao ključni parametar utjecaja na okoliš za sve novogradnje, umjesto dosadašnjeg fokusa isključivo na potrošnju energije. Projektanti će računati utjecaj na okoliš novih zgrada kroz njihove emisije ugljikovog dioksida u svim fazama životnog ciklusa – od vađenja sirovine, proizvodnje građevinskih materijala i proizvoda, njihovog transporta i korištenja u izgradnji zgrada, pa kroz fazu korištenja same zgrade (uključujući održavanja, zamjene pojedinih sustava i drugih) pa sve do kraja njihovog životnog ciklusa, odnosno rušenja.

Gradnja na koju smo u Hrvatskoj danas naviknuti proizvodi od 12 do 15 kilograma ugljikovog dioksida po metru kvadratnom. Ekološki napredna gradnja u Danskoj, Nizozemskoj ili Londonu razinu emisija je uspjela spustiti na 7 kilograma po metru kvadratnom. No, Wienerberger kuća nulte emisije godišnje će proizvesti samo 1,01 kilogram ugljikovog dioksida po metru kvadratnom bruto razvijene površine.

– Smatramo da tvrtka Wienerberger, kao najveći svjetski proizvođač opeke i europski tržišni lider u području opeke, glinenog crijepa, opločnika i cijevnih sustava, ima odgovornost napraviti iskorak naprijed u pogledu zahtjeva za zgrade nulte emisije koja donosi nova EPBD regulativa. Puno je nepoznanica kako projektirati i graditi takve zgrade i je li uopće moguće graditi takve zgrade s ‘tradicionalnim’ materijalima kao što je primjerice opeka. Naša primarna uloga je  olakšati pravovremenu i kvalitetna tranziciju prema novim zahtjevima te pružiti primjer dobre prakse struci, istaknula je Bagarić.

Wienerberger Net Zero kuća

Wienerberger Net Zero kuća | Foto: Wienerberger

Ekološki najnaprednija kuća u Hrvatskoj

Energetski i ekološki najnaprednija kuća u Hrvatskoj imat će ukupnu korisnu površinu od 168 četvornih metara. Kuća se trenutno nalazi u fazi izgradnje, rekla nam je Bagarić. Krov je postavljen, a na njemu su instalirani fotonaponski moduli.

– Trenutno se zatvara vanjska ovojnica, ugrađuje se stolarija, a idući u dinamici rada su električari i strojari. Završetak radova je planiran krajem ove godine, objasnila nam je sugovornica.

Najveći ugljični otisak prisutan je u fazi proizvodnje i transporta materijala, no kuća će tijekom korištenja imati minimalan utjecaj na okoliš. Kako bi to bilo moguće, iznimno je važna toplinska ovojnica zgrade, a u izgradnji Wienerberger Net Zero kuće korištena je Porotherm 44 IZO Profi opeka. Riječ je o najnovijoj generaciji opeke debljine 44 cm koja u sebi već ima integriranu toplinsku izolaciju, pa se ona ne mora naknadno ugrađivati. Zahvaljujući njoj, toplinski gubici se maksimalno smanjuju, što znači i manje energije potrebne za grijanje i hlađenje te se postižu visoke razine toplinske ugodnosti i zimi i ljeti.

– Gradnjom s ovakvom vrstom opeke realizira se monolitni zid bez dodatne vanjske toplinske izolacije (nosivi zid i integrirana toplinska izolacija, dva u jedan) s koeficijentom prolaska topline U-vrijednost 0,14 W/m2K. Ta vrijednost je duplo bolja od zahtjeva za vanjske zidove u Kontinentalnoj Hrvatskoj prema trenutno važećem Tehničkom propisu za racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu u zgradama (Umax=0,30 W/m2K). Drugim riječima, da bi se klasičnom gradnjom postiglo toplinsko ponašanje zidova kao na Wienerberger Net Zero kući, potrebno bi bilo imati 24 cm kamene vune na AB zidu debljine 20 cm, odnosno 18 cm kamene vune na zidu od brušene opeke debljine 25 cm, objasnila je Bagarić.

Wienerberger Net Zero kuća

Porotherm 44 IZO Profi opeka | Foto: Wienerberger

Ovisno o potrebama projekta, dostupne su i Porotherm IZO Profi opeke druge debljine, odnosno drugih toplinskih karakteristika, dodala je naša sugovornica. Riječ je o brušenoj opeki s kojom nije potreban ni mort, jer se blokovi povezuju Dryfix.extra ljepilom. Gradnja bez morta i potrebe za dodatnom izolacijom značajno ubrzava proces.

– Kod brušene opeke, jedina potreba za mortom je prilikom postavljanja prvog reda opeke radi povezivanja s betonskom pločom. Možemo reći da je gradnja s brušenom opekom zapravo suha, puno čišća gradnja, navela je Bagarić.

Kako bi se kuća mogla smatrati zgradom s nultom emisijom, materijali koji se koriste moraju imati nisku stopu ugrađenog ugljikovog dioksida. Drugim riječima, riječ je o materijalima koji prilikom svoje proizvodnje uzrokuju što manje emisija stakleničkih plinova. Porotherm IZO Profi opeka ističe se upravo po svom minimalnom utjecaju na okoliš, što potvrđuje i certifikat Natureplus Eco-Label Tip I kojeg dodjeljuje Natureplus Institute. Sve Wienerberger opeke imaju i Izjavu o utjecaju na okoliš (EPD) koju je izradilo treće neovisno tijelo. Riječ je o obvezi koju propisuje europska direktiva, a koje će se kroz nekoliko godina morati pridržavati svi proizvođači građevinskih materijala i proizvoda.

Wienerberger Net Zero kuća

Render presjeka Wienerberger Net Zero kuće | Foto: Wienerberger

Ugradili fotonaponske module umjesto dijela crijepa

Sve zgrade nulte emisije morat će zadovoljiti još jedan kriterij, a to je korištenje energije iz obnovljivih izvora, na licu same zgrade ili u neposrednoj blizini. Za grijanje, hlađenje, kuhanje i sve ostalo morat će se koristiti isključivo energija iz obnovljivih izvora, poput sunca, vjetra ili vode umjesto dosadašnjih fosilnih goriva poput plina ili ugljena. Wienerberger kuća nulte emisije to je postigla korištenjem Wevolt fotonaponskog sustava, čime su ugljični otisak kuće skoro u potpunosti neutralizirali.

– Wevolt fotonaponski sustav je specifičan po tome što nije riječ o klasičnom modelu krovnih fotonaponskih panela koji se instaliraju na crijep, kad govorimo o kosim krovovima. Wevolt fotonaponski moduli su manjih formata i ugrađuju se umjesto crijepa, te se zapravo uklapaju u vizuru krova i pružaju jednu dodatnu estetsku vrijednost krovu. Osim estetike, primarna nam je funkcionalnost ovakvih fotonaponskih modula, pojasnila je Bagarić.

Wevolt moduli, koji su na Wienerberger Net Zero kući upotrebljeni prvi put u Hrvatskoj, imaju efektivnu površinu od 81 metar kvadratni. Proizvodit će više energije nego što su energetske potrebe kuće tijekom jedne godine.

– Drugim riječima, zgrada ne samo da je energetski učinkovita, već višak proizvedene energije može koristiti za druge potrebe, primjerice za električne punioce za automobile. S viškom energije se kompenzira, ‘poništava’ negativan utjecaj na okoliš iz cjelokupnog životnog ciklusa kuće. Osim modula u crnoj boji, Wevolt fotonaponski moduli dostupni su i u terracotta boji, odnosno boji pečene gline te je u tom pogledu vizualno prikladan za ugradnju na krovove zgrada pod kulturnom zaštitom, istaknula je Bagarić.

Wienerberger Net Zero kuća

Wienerberger Net Zero kuća | Foto: Wienerberger

Manje računa i siguran život

Za krajnjeg korisnika, sve to u konačnici znači puno ugodniji život nego u ‘tradicionalnim’ domovima na koje smo naviknuti. Budući da se sve energetske potrebe zadovoljavaju iz obnovljivih izvora energije, nema troškova za grijanje, hlađenje i ostalu potrošnju električne energije.

– Prvenstveno se ističe visoka kvaliteta življenja koja se odražava kroz zdravu unutarnju klimu. Zdrava unutarnja klima podrazumijeva toplinsku ugodnost i u zimskom i u ljetnom periodu, bez pregrijavanja, te povoljnu vlažnost unutarnjeg zraka. Ono što također moram istaknuti je sigurnost i trajnost. Živimo u potresno aktivnom području, i sigurnost nam je na prvom mjestu. Sustav omeđenog ziđa pruža visoku razinu potresne sigurnosti obiteljskih kuća, rekla je Bagarić.

Izdvojeni članak

Zaboravite mort i slojeve izolacije: Najnovija generacija opeke uskoro će se proizvoditi u Hrvatskoj

 

Hoće li građevinska industrija u Hrvatskoj biti spremna za takvu gradnju koja postaje obvezna za samo nekoliko godina? Naša sugovornica smatra da će proizvođačima najveći izazov biti ishoditi Izjave o utjecaju na okoliš svakog svog materijala i proizvoda koju propisuje EPBD direktiva. Iz Wienerbergera su tome doskočili tako što su ih već dobili kako bi bili spremni za tu novost.

– Osim nove EPBD direktive, tu je i nova Uredba o građevnim proizvodima koja će zahtijevati da se u Izjavi o svojstvima navedu četiri pokazatelja potencijala globalnog zagrijavanja (GWP). Također, od proizvođača će se tražiti da daju informacije o proizvodu putem digitalne putovnice proizvoda što bi moglo olakšati praćenje materijala, kružno gospodarstvo i integraciju s alatima za procjenu životnog ciklusa. Koliko će proizvođači u Hrvatskoj biti spremni za navedeno, to je veliko pitanje. Što se tiče projektanata i izvođača, rekla bi da će najveći ‘teret’ biti na leđima projektanata koji će morati računati utjecaj svake zgrade na okoliš kroz LCA analizu. Puno je tu još pitanja koji će se morati jasno definirati na nacionalnoj razini, počevši od kriterija emisija CO2 za pojedine vrste zgrada do granica proračuna, zaključila je Bagarić.


Tekst je nastao u suradnji Native studija portala bauštela.hr i tvrtke Wienerberger

Copy link
Powered by Social Snap