Pretraga

Kakvi sve kranovi postoje, koje su im osnovne karakteristike, cijene i namjena?

A- A+

Nezamjenjiva sredstva unutrašnjeg gradilišnog transporta svakako su kranovi. Osnovne karakteristike svakog krana su nosivost, dužina ‘ruke’ i visina dizanja tereta. Cijena novih popularnih modela kreće se oko 2 milijuna eura.

kran

kran | foto: Pixabay

Prema nosivost, dužini ‘ruke’ i visina dizanja tereta formirana je i podjela među modelima koji su dostupni na tržištu. Dva najčešća, tehnički različita modela kranova na gradilištima su oni s vertikalno nepokretnom ‘rukom’ i s ‘rukom’ koja je vertikalno pokretljiva. Vertikalna pokretljivost je ujedno i značajka koja uvelike utječe na cijenu ovog građevinskog stroja.

Vertikalno nepokretan i pokretan kran

Duž vertikalno nepokretne ‘ruke’ krana kreće se takozvana ‘mačka’ s opremom za prihvat i premještanje tereta. Ovaj tip krana pogodan je za prostrana gradilišta na kojima se prenose tereti u opsegu s velikim promjerom. Postoje kranovi kod kojih se iznad ‘ruke’ nalaze držači koji formiraju takozvani A okvir. Također, razlikuju se ravni kranovi bez tzv. ‘zatega’. Kod onih s većom nosivošću, obično je toranj krana fiksiran, a uteg za balans se nalazi u ravni s rukom krana.

Kranovi sa vertikalnom pomičnom ‘rukom’  poznati su i kao okretni kranovi ili  ‘igla’ kranovi’. Idealni su za korištenja na gradilištima male površine u urbanim sredinama. Riječ je o modelu koji nema pokretnu ‘mačku’, već se umjesto nje koristi kolotura fiksirana na vrhu ‘ruke’.

Izdvojeni članak

Porota u Dallasu je odlučila: Obitelj smrtno stradale žene na gradilištu dobiva više od 860 milijuna dolara

Samo podižući kranovi

Razlikujemo i samo podižuće kranovi, koji su pogodni za mala i srednja gradilišta. Lako ih je postaviti za rad, kao i ukloniti kada za to dođe vrijeme. U odnosu na prethodno spomenuta dva modela, imaju laganiju metalnu konstrukciju i puno ih je lakše transportirati. No, isto tako treba znati da imaju i manji kapacitet nosivosti.

Kod ovih kranova, uteg za balans najčešće se nalazi u podnožju tornja, ‘zategama’ je povezan s kontra krakom, a toranj se okreće oko svoje ose prateći kretanje ‘ruke’. Samo podižući kranovi obično nemaju kabinu za upravljanje, te njima operater upravlja daljinskim upravljačem sa zemlje.

Izdvojeni članak

Video: Pad kranova na gradilištima u Zagrebu i Beogradu

Kupovina krana  – velika investicija

Kupiti kran zasigurno je jedna od većih investicija za svaku građevinsku tvrtku. Naime, cijena novog krana, modela iz 2021. godine i kapaciteta podizanja od 12.000 kilograma kreće se oko milijun eura. Dok je cijena popularnog modela iz 2023. godine gotovo dvostruka.

No, kao i sva ostala građevinska mašinerija, kranovi se mogu kupiti i rabljeni. Cijena polovnih kranova, ovisno o modelu i godini proizvodnje kreću se od 5.000 eura za stroj iz 1980. godine s nosivošću od 18.000 kilograma do 196.000 eura za stroj iz 1996. godine s nosivošću 90.000 kilograma prema najatkualnim podacima na oglasnicima.

Pogledajte ovdje video pada kranova na gradilištima u Zagrebu i Beogradu.

Copy link
Powered by Social Snap