Nova državna cesta na sjeveru Hrvatske: U planu spoj dva grada, zamjena zastarjele trase
Prometna slika sjevera Hrvatske uskoro bi se mogla značajno promijeniti. Osim brzih cesta koje bi po završetku dva zasebna dugo iščekivana projekta Zagreb povezale s Bjelovarom i Koprivnicom, u planu je i potpuno nova državna cesta. Povezala bi dva grada na sjeveru – Đurđevac i Bjelovar, a novo rješenje proširilo bi mrežu državnih cesta i zamijenilo postojeće zastarjele trase. No, ništa prije Studije izvedivosti.

stara vijugava cesta | Pexels
Nema sumnje, potrebno je poboljšati cestovnu vezu između dva grada na sjeveru Hrvatske. Još prije pet godina, kao prva točka dnevnog reda ovo pitanje našlo se na sjednici đurđevačkog Gradskog vijeća, kada se raspravljalo o trasi nove spojne ceste između Đurđevca i Bjelovara.
Tada je zaključeno, u tu svrhu valjalo bi prilagoditi poslovne planove, a godinama kasnije nešto se i pokreće na polju infrastrukturnog projekta. U sustavu javne nabave traži se tko će za 185 tisuća eura izraditi Studiju izvedivosti za državnu cestu, a naručitelj su Hrvatske ceste.
Glavni problemi
Dva grada međusobno su povezana, no postojeće prometno rješenje iz više razloga nije idealno. Projektni zadatak otkriva glavne probleme postojeće trase koja povezuje dva grada te traži izvedbu mogućih varijanti poboljšanja mreže na sjeveru Hrvatske.
– Promatrani koridor u funkciji je poboljšanja povezivanje podravskog cestovnog prometnog koridora sa prostorom oko grada Bjelovara. U okviru prometnog koridora postoji trasa državne ceste DC43 koja ima problema i ograničenja kao i sve državne ceste koje nisu obnovljene u skladu sa svojom ulogom u mreži državnih cesta, stoji u Projektnom zadatku.
Od ograničenja, ističu se prije svega oni u pogledu primijenjenih horizontalnih i vertikalnih elemenata trase koji između ostalog smanjuju sigurnost prometovanja. A osim zastarjelih standarda, tu su i izgrađenost kroz građevinsko područje naselja, te duže trajanje putovanja. U svakom slučaju, novi bi koridor trebao značiti sigurniji i brži put između Đurđevca i Bjelovara.

Đurđevac-Bjelovar, pregled područja | screenshot EOJN
Gradnja državne ceste
Da bi se pronašlo što optimalnije rješenje, i to za oba aktualna problema predmetne prometnice, Projektni zadatak traži detaljnu analizu prometnog sustava područja, povezanosti s TEN-T mrežom, te na koncu prijedlog izvedivog i isplativog rješenja. Traže se rasterećenje prometa kroz naseljena mjesta i povećana sigurnost putovanja.
– Područje jedinice lokalne samouprave u području zahvata je Grad Bjelovar i Grad Đurđevac. Postojeća prometna infrastruktura u zoni zahvata je prije svega državna cesta D43. S obzirom na povećanje prometnog opterećenja, što se posebice ističe u prolasku tranzitnog prometa kroz središta naselja, izgradnjom ceste rasteretit će se središta naselja što će pridonijeti povećanju sigurnosti u prometu, navodi projektni zadatak.
Nova i stara rješenja
Valja napomenuti, još u ožujku 2019. godine, Hrvatske ceste su izradile Studiju varijantnih rješenja poboljšanja cestovne veze između dva grada. Studija je rezultirala prijedlogom varijante za koju je nakon vrednovanja prostornih, okolišnih i projektno-tehničkih elemenata zaključeno da je optimalna.
U novoj studiji, trebao bi se izraditi prometni model, testirati varijante iz Studije varijantnih rješenja, kao i eventualne dodatne varijante. Nadalje se planira analizirati isplativost svake od predloženih varijanti, od troškova do koristi, pa kroz multikriterijsku analizu ažurirati kriterije iz Studije varijantnih rješenja.
Dobiveni rezultati trebali bi se nadograditi drugim kriterijima, te potvrditi postojeće predloženo rješenje ili pak predložiti novo. Rješenjem koje će valjat prezentirati zainteresiranoj javnosti, poboljšala bi se prometna povezanost od Bjelovara do podravskog koridora, te bolju integraciju u cestovni sustav RH predmetnog područja.
Promjene u prostoru
Iako su prvenstveni predmet interesa Bjelovarsko-bilogorska i Koprivničko-križevačka županija, ali izrađivač mora uključiti i sva ostala područja za koja smatra da utječu na prometne tokove u području primarnog interesa. Za prilagodbu novog prometnog rješenja, trebat će na odgovarajući način izmijeniti i prostorne planove.
– Tijekom izrade varijantnih rješenja trase potrebno je utvrditi potrebu za izmjenama dokumenata prostornog uređenja (prostornih planova županije, prostornih planova uređenja općina) te provedbenih dokumenta prostornog uređenja (urbanistički planovi uređenja ili detaljni planovi uređenja), stoji u Projektnom zadatku.
Vlada je netom donijela Odluku o izgradnji novih nerazvrstanih cesta na području male općine nadomak moru, a čemu je točno riječ pročitajte ovdje.