Održiva arhitektura: Stigao je novi, bijeli crijep koji odbija sunce i daje krovu efekt fasade
Materijal koji pokriva kuću može drastično utjecati na udobnost, energetske troškove i okoliš. Stoga pravi izbor kada je u pitanju crijep može značiti razliku između ugodnog doma i prostora koji zahtijeva stalno grijanje/hlađenje. O tome su promišljali i arhitekti iz ureda Urbane Ideje. Njihova vizija pretočena je u život u idiličnom istarskom selu Stranići pored Sv. Lovreča, gdje se uskoro završavaju četiri luksuzne vile koje će se isticati svojim jedinstvenim bijelim krovovima. Riječ je posebnom crijepu s posebnim svojstvima.
Svjesni da pravilan odabir materijala može donijeti značajne prednosti kako za stanare tako i za okoliš arhitekti iz ureda Urbane Ideje kreirali su projekt koji se ističe po bitno drugačijem krovu nego smo na to naviknuli. U istarskom selu Stranići pored Sv. Lovreča, uskoro završavaju četiri luksuzne vile koje će se isticati svojim jedinstvenim bijelim krovovima.
Zahvaljujući Wienerberger Tondach Veneton 11 crijepu, ovi objekti ne samo da doprinose vizualnoj ljepoti krajolika već značajno doprinose održivoj gradnji i smanjenju utjecaja klimatskih promjena i pravi su primjer moderne i održive arhitekture. Voditelj projekta vila u Sv. Lovreču, arhitekt Mislav Muršić iz Ureda Urbane ideje ističe kako je crijep za ovaj projekt odabran imajući više faktora u vidu.
Peta fasada kuće
– Odlučili smo se za bijeli Wienerberger Tondach Veneton 11 crijep zbog njegove estetske privlačnosti, visoke refleksije sunčevih zraka, a i pouzdanosti koju je dokazao na prethodnim projektima na kojima smo ga koristili. Prostori ispod krova u ovim vilama su stambeni, pa je smanjenje zagrijavanja bilo od ključne važnosti, a rezultati su izvanredni – vile su vizualno atraktivne, a unutarnji prostori ugodniji, objašnjava Muršić.
Wienerberger Tondach Veneton 11 crijep predstavlja novost na tržištu, a proizvodi se u tvornici Tondach u Đakovu koja je dio Wienerberger grupacije.
– Naši bijeli moderni crjepovi visoke kvalitete, dostupni u nekoliko modela, mogu se postaviti i na niske nagibe. Oni dodaju poseban ‘štih’ objektu, pretvarajući krov u petu fasadu kuće. Ova savršena kombinacija estetike i visoke refleksije sunčevih zraka rezultat je timskog rada i odražava neke od naših temeljnih vrijednosti – kreativnost i posvećenost zaštiti okoliša, pružajući značajne koristi za arhitekturu i okoliš, kaže član Uprave Tomislav Franko.
Visoki indeks solarne refleksije
Iz Wienerbergera pojašnjavaju što stoji iza ovog crijepa. Ističu kako prekomjerna izgradnja i smanjena prisutnost zelenih površina rezultiraju višim temperaturama u gradskim područjima u odnosu na ruralna, što dovodi do pojave urbanih toplinskih otoka. Kako bi se smanjio ovaj efekt, koriste se razne strategije poput uvođenja zelenih krovova, stvaranja zelenih otoka, izgradnje parkirališta s vegetacijom i ugradnje vodnih elemenata u urbanim sredinama.
Jedna od ključnih mjera u ovim strategijama je upotreba materijala s visokim indeksom solarne refleksije (SRI), koji reflektiraju sunčevu svjetlost i smanjuju apsorpciju topline. Inovativni Wienerberger Tondach Veneton 11 crijep u bijeloj boji nudi upravo takvo rješenje, smanjujući zagrijavanje i potrebu za hlađenjem unutarnjih prostora, čime se smanjuju troškovi za hlađenje i emisija stakleničkih plinova.
Doznajte ovdje sve o materijalu budućnosti, 3D print betonu izdržljivijem uz pomoć grafen oksida.