Pretraga

Ovako danas izgleda jedan od prvih sezonskih gradova na Jadranu, ima nade za oživljavanje

A- A+

Červar Porat bio je prvi primjer cjelovite regulacije sezonskoga grada na istočnoj obali Jadrana. Plan za turističko mjesto izrađen je u Urbanističkom institutu Hrvatske 1971. godine, ‘pod kapom’ glavnog urbanista Juraja Matijevića. Gradnja na 60 hektara zemljišta niknula je između 1974. i 1980., a do danas su zgrade prilično ostarjele. Mjesto u periferiji Poreča ima i prilično zastarjelu infrastrukturu koja se polako, ali sigurno uređuje. Nakon rušenja derutnog hotela, na redu je glavno okupljalište mještana.

Červar Porat | Grad Poreč

Červar Porat koji predstavlja prvi primjer cjelovite regulacije sezonskoga grada na istočnoj obali Jadrana sagrađenog 1970-ih godina polako se sređuje. Nakon što su u proteklim godinama u turističkom naselju uklonjeni derutni hotel i akvagan, uređena gradska plaža i izgrađen rotor na ulazu, i glavno okupljalište mještana dobiva novo lice.

Kako je objavljeno na stranici Grada Poreča u čijoj neposrednoj blizini se nalazi Červar Porat, ondje traje obnova Pučkog trga. Radove na tom središnjem mjestu okupljanja i događanja u naselju nedavno su obišli gradonačelnik Loris Peršurić i pročelnik upravnog odjela za komunalni sustav Marino Poropat. Istaknuli su kako rekonstrukcija Pučkog trga predstavlja nastavak stalnog investiranja u to naselje koje je kroz protekle godine doživjelo i druge već spomenute veće investicije.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Naselje u Puli koje je od ‘divlje gradnje’ postalo top ponude na tržištu nekretnina

Što je napravljeno dosad?

– U sklopu radova uklonjeno je postojeće popločenje, koje će se zamijeniti novim, većim betonskim opločnicima, a u tijeku je i jedna od značajnijih intervencija – izgradnja pozornice u južnom dijelu trga. Dva platoa različitih visina i površina, od kojih će jedan biti obložen drvenom oblogom, a drugi betonski, omogućit će organizaciju različitih događanja na otvorenom. U sjeverozapadnom dijelu trga grade se nova stubišta i rampe, čime će se dodatno povezati dva nivoa trga, stoji na stranicama Grada Poreča.

Nadalje, u sklopu projekta postavit će se i nova vanjska rasvjeta, koja će se izvesti pomoću rasvjetnih stupova visine oko 5 metara. Pritom sve postojeće zelene površine na trgu će biti proširene i uređene sadnjom autohtonih biljnih vrsta. Također je u planu postavljanje sustava navodnjavanja kap po kap da bi se osigurala dugotrajna kvaliteta zelenih površina, a koje će biti omeđene zidićima, rubnjacima i klupama.

Červar Porat | Grad Poreč

Okupljalište zmija

U obnavljanju komunalne infrastrukture Mjesnog odbora Červara Porata ima još posla, no pomaci se neupitno vide. Najznačajniji dosad izveden bilo je rušenje derutnog ogromnog hotela iz središta naselja. U sklopu ovog projekta kroz dogovor s vlasnikom Plavom lagunom uređena je i gradska plaža, kao i prateća infrastruktura.

Objekt hotela uklonjen je još 2018. godine, kroz suradnju s mještanima, mjesnim odborom i vlasnicima objekta. Rušenje hotela provodila je porečka tvrtka Đusto. Bivši hotel u vlasništvu porečke hotelijerske tvrtke Plava laguna polako je nestajao pod teretom velikih bagera. Za ogromnu površinu starog hotela bilo je zamišljeno da će se nakon kasnije urediti u zelenu oazu tik uz rivu. Dok oaza nije realizirana, srušen je derutni akvagan.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Palača pošte u Puli, arhitektonski dragulj inspiriran interijerom broda

Hotel Marina bio je u zapuštenom i polu-ruševnom stanju 20 godina te je nagrđivao centar naselja u periferiji Poreča. Svima je smetalo ovo ruglo koje je na neki način predstavljalo i opasnost za prolaznike. Mještani su peticijom zahtijevali rušenje hotela, tražeći da se nakon dva desetljeća konačno ili sruši ili proda i uredi.

Taj hotel sagrađen u naselju 6 kilometara sjeverno od grada Poreča, nalazio se na samoj rivi, a nekada je mogao primiti i do 700 gostiju. Svojevremeno je bio smještaj za izbjeglice, a nakon što su prognanici prije više od 20 godina napustili hotel ostala je prazna i devastirana građevina u kojoj su se, prema riječima mještana skupljale zmije i ovisnici zbog čega je rušenje bilo neophodno, navodi porenstina.info.

Prvo sezonsko naselje

Červar Porat, napominjemo, naselje je u sastavu Grada Poreča te je u neposrednoj blizini tog istarskog grada. Prema popisu stanovništva iz 2001. godine imalo je 593 stanovnika te 206 obiteljskih kućanstava. Prema popisu 2011. godine stanovništvo se nešto smanjilo – na 527 stanovnika, do danas ima nešto manje od 400 stanovnika, navodi istrapedia.hr.

Smješteno je u istoimenoj uvali koju čine dvije manje uvale, Lunga i Sveta Marina, a koja je bila naseljena još u rimsko doba. Pa ipak, na prostoru uz uvalu na zemljištu ukupne površine oko 60 hektara 1970-ih godina sagrađeno je novo turističko naselje i to za 6.500 ‘stanovnika’, što je bio prvi primjer cjelovite regulacije sezonskoga grada na istočnoj obali Jadrana. Ovo naselje ondje se nalazi i danas.

Urbanistički plan iz 1971.

Urbanistički plan izrađen je 1971. u Urbanističkom institutu Hrvatske. Glavni urbanist bio je Juraj Matijević koji je sa suradnicima Dinkom Milasom i Vesnom Matijević kasnije projektirao i kuće. U izradi urbanističko-arhitektonskog projekta naselja sudjelovali su i stručnjaci iz pulskoga Urbisa 72. Urbanistička shema i arhitektonska koncepcija građevina naselja temelje se na regionalnim značajkama primorskih urbanih aglomeracija, prilagođenih novim zahtjevima i sezonskom ritmu života.

Za realizaciju ovog velikog projekta osnovana je 1971. poslovna zajednica Euroturist u kojoj su bile projektne tvrtke i izvođači radova te ugostiteljsko-turistička kompanija Plava laguna iz Poreča. Izgradnja je počela 1974., a posljednji objekti dovršeni su u lipnju 1981, koja je ‘sagradila’ i poznati hotel, piše istrapedia.hr.

Kakvo je stanje na tržištu u Istri u kojoj je prodaja nekretnina nesumnjivo pod utjecajem ‘građevinskog booma’ pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap