Pretraga

U ovom gradu kvadratura ilegalnih objekata premašuje one zakonske: Župan predlaže rigorozne kazne

A- A+

U Vodnjanu u Istri kvadratura ilegalnih objekata premašuje one koji su zakonski izgrađeni. Tome u prilog nikako ne ide i masovna legalizacija svega što je izgrađeno prije 2011. godine, već upravo suprotno – povećava se broj ilegalnih graditelja. Bez obzira na broj prijavljenih objekata koji nisu u skladu sa zakonom, broj onih koji se uistinu ruše je daleko manji. Zbog takve alarmantne situacije župan istarski Boris Miletić predlaže rigorozne kazne za sve prekršitelje.

Vodnjan Istra1

Ilegalnoj gradnji nikako ne ide u prilog masovna legalizacija svega što je izgrađeno prije 2011. godine | foto: Grad Vodnjan

Slučajevi ilegalne gradnje ne prestaju potresati Hrvatsku, međutim, kako i ne bi kada se radi o najjeftinijoj opciji za koju se ne često ne odgovara. Za razliku od ostatka Europe, ilegalni se objekti kod nas u velikom broju slučajeva ne ruše, već se uz njih grade i novi. Tako se na najatraktivnijim lokacijama duž cijele istarske obale grade kuće i vikendice bez valjanih dozvola. S druge strane, gradovi i općine takve nezakonske radnje jedino mogu prijaviti.

Izdvojeni članak

Načelnik općine uz paravan ilegalno gradi uljaru na opasnom koridoru, a audiosnimka to dokazuje

Kvadratura ilegalnih objekata premašuje one zakonske

Ekipa RTL-a stoga je odlučila posjetiti Vodnjan koji pak broji više kvadrata ilegalno izgrađenih objekata u odnosu na one koji su zakoniti. Štoviše, zbog takvih se objekata devastiraju šume i livade, a komunalni redari svakodnevno idu u obilaske te prijavljuju državnom inspektoratu sve što nije u skladu sa zakonom. Zapravo, to je sve što je u moći komunalnih redara do dolaska građevinske inspekcije.

Tome u prilog nikako ne ide i masovna legalizacija svega što je izgrađeno prije 2011. godine. Tim je postupkom država zapravo dala vjetar u leđa još većem broju ilegalnih graditelja, što rezultira stvaranjem bezbrojnih divljih naselja, baš poput Vodnjana.

– Znači tu ima još potencijala za bespravne graditelje, znači mi moramo promptno reagirati i nakon naše prijave u rukama smo inspektora koji bi trebali proces privesti nekom kraju, rekao je za RTL gradonačelnik Vodnjana Edi Pastrovichhio.

Izdvojeni članak

Objašnjenje razlike između građevinske i uporabne dozvole

Rigorozne kazne za prekršitelje

Naime, građevinska je inspekcija od 2019. godine zaprimila više od 30.000 raznih prijava, a godišnje se uspije zaustaviti tek oko 1.500 pokušaja ilegalne gradnje. S druge strane, broj građevina koje se uistinu ruše je ipak daleko manji.

Tako je od travnja 2019. godine pa sve do danas uklonjeno 670 građevina, odnosno obustavljen je dio inspekcijskih postupaka jer su nakon intervencije inspekcije, investitori ipak ishodili građevinske dozvole.

Međutim, ponekad niti intervencija nije dovoljna pa se tako, primjerice, neki objekti koje je zapečatila građevinska inspekcija, ipak koriste te imaju kategorizaciju za iznajmljivanje. Upravo se zbog takvog alarmantnog stanja istarski župan izravno obratio premijeru.

– Ono što posebno brine je što se može uočiti sve veći broj stranaca koji to čine. Ja se pitam tko bi od naših državljana išao graditi u Austriju, Njemačku ili Sloveniju, rekao je za RTL župan istarski Boris Miletić. Sukladno tome, predlaže rigorozne kazne za sve prekršitelje, kaznenu umjesto prekršajne odgovornosti, kao i da se sve ovlasti spuste na same županije.

Copy link
Powered by Social Snap