Pretraga

Spektakl iz zraka: Pilot dronom snimio gradilište megatunela koji spaja Dansku i Njemačku, evo kako izgleda

A- A+

Spektakularna snimka iz zraka otkriva razmjere jednog od najvećih infrastrukturnih projekata u Europi – izgradnje podmorskog tunela Fehmarnbelt između Danske i Njemačke. Video koji oduzima dah snimio je jedan od najvještijih svjetskih pilota dronova, Dane Grace. U idealnim vremenskim uvjetima zabilježio je fascinantan napredak na gradilištima i u tvornici tunelskih elemenata u danskom Rødbyhavnu. Njegove snimke pružaju rijedak pogled na složen i logistički zahtjevan projekt vrijedan 7,1 milijardu eura – od masivnih tunelskih portala do velikih hala u kojima se izrađuju betonski dijelovi spremni za uranjanje u Baltičko more.

tunel Fehmarnbelt | Foto: LinkedIn, Canva, Femern video screenshot

Na granici Danske i Njemačke već neko vrijeme traje izgradnja velebnog podmorskog tunela Fehmarnbelt. Riječ je o jednom od najvećih infrastrukturnih pothvata u Europi, projektu vrijednom 7,1 milijardu eura. Kada bude dovršen, 18 kilometara dugi uronjeni tunel spojit će danski otok Lolland s njemačkim Fehmarnom, pružajući potpuno novu prometnu vezu između dviju zemalja.

U neposrednoj blizini tunela, i s danske i s njemačke strane, niknula su golema gradilišta. U tim kompleksima proizvode se svi potrebni elementi za tunel, a na njima svakodnevno radi na tisuće radnika i niz specijaliziranih kompanija, svaka zadužena za svoj dio projekta.

Kako izgleda ta logistički zahtjevna operacija iz zraka, zorno pokazuje snimka jednog od najvještijih svjetskih pilota dronova, Danea Gracea. U idealnim vremenskim uvjetima, njegova kamera zabilježila je napredak na gradilištima i u tvornici tunelskih elemenata u danskom Rødbyhavnu. Snimke ostavljaju bez daha – jasno prikazuju razmjere projekta i preciznost kojom se sve odvija, od prvih betonskih odljevaka do priprema za montažu pod morem. U videu su vidljivi i tunelski portali, elementi koji će uskoro biti uronjeni, kao i brojna gradilišta i radionice u kojima se obavljaju specijalizirani sektorski zadaci.

Portal tunela

Tunelski portali smješteni su uz obalu – s danske strane u blizini Rødbyhavna, a s njemačke u okolici Puttgardena. Upravo na tim točkama cestovna i željeznička infrastruktura prelazi u podmorski tunel.

Pripremni radovi na danskoj strani započeli su 2020. godine, a u Njemačkoj godinu dana kasnije. Građenje samih portala krenulo je 2022., a važna prekretnica zabilježena je u proljeće 2024., kada je završen trajni nasip koji je stabilizirao dansku obalu – uklonivši pritom privremeni zaštitni nasip i označivši novu fazu projekta.

tunel Fehmarnbelt | Foto: Femern video screenshot

Standardni tunelski elementi

Svaki standardni tunelski element impresivnih je dimenzija – dugačak 217 metara i težak gotovo 74 tisuće tona. U tvornici u Rødbyhavnu, tijekom tri i pol godine planirana je serijska izrada 79 takvih elemenata te još 10 posebnih, a ritam proizvodnje predviđa po jedan element svaka dva tjedna. Posebni elementi uključuju dodatne tehničke prostore, svojevrsne ‘podrume’ u kojima će biti smješteni sustavi ključni za rad i održavanje tunela.

Cijeli proces proizvodnje odvija se unutar zatvorenih, klimatiziranih hala. Upravo takvi uvjeti omogućuju maksimalnu preciznost pri lijevanju betona i postizanje visoke razine ujednačenosti kvalitete. Sve je podređeno dugovječnosti, jer tunel je projektiran da traje najmanje 120 godina, i to pod izazovnim uvjetima pod morem.

tunel Fehmarnbelt | Foto: Femern video screenshot

Elementi će biti uronjeni i povezani zajedno

Nakon što je element izliven, na krajeve se postavljaju vodootporne pregrade i zatim ga se tegljačima prevozi na predviđenu lokaciju. Tamo se element pažljivo spušta na morsko dno i spaja s prethodnim, pri čemu se između njih stvara hermetički spoj zahvaljujući ogromnom vanjskom pritisku kada se voda ispumpa iz međuprostora.

Nakon povezivanja, započinju radovi na opremanju tunela – od polaganja željezničkih tračnica i ventilacijskog sustava, do kamera, signalizacije i ostalih tehničkih rješenja. Svaki od sustava bit će temeljito testiran prije planiranog otvaranja sredinom 2029. godine.

tunel Fehmarnbelt | Foto: Femern video screenshot

Znatno smanjeno vrijeme putovanja

Tunel će imati dvije trake za cestovni promet u oba smjera te dvostruki elektrificirani željeznički kolosijek, čime će se omogućiti promet brzih vlakova. Putovanje između Rødbyhavna i Puttgardena tako će se skratiti na svega sedam minuta vlakom, odnosno deset minuta automobilom, u usporedbi s dosadašnjim trajektnim prijevozom koji traje i do sat vremena.

Uz stalnu dostupnost i neovisnost o vremenskim uvjetima, tunel će osiguravati 24-satnu protočnost prometa, s dodatnim sigurnosnim trakama i izlazima za hitne slučajeve duž cijele trase. Prvih devet od ukupno 89 planiranih tunelskih elemenata već je izliveno, a prvi bi se trebao uroniti 2025. godine.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap