Upoznajte Basilisk, samozacjeljujući beton s kojim nema skupih popravaka zbog pukotina
Nova vrsta samozacjeljujućeg betona debitirala je na tržištu SAD-a. Beton, koji se zove Basilisk Self-Healing Concrete ima nevjerojatno svojstvo samozacjeljivanja koje su znanstvenici uspjeli razviti uz pomoć bakterija koje su umiješane u njega. Naime, bakterija nakon što postane sastavni dio smjese proizvodi novi vapnenac kada beton zacijeli, dopuštajući smjesi da potpuno zatvori pukotine bez potrebe za ponovnim nanošenjem betona.
Postoji nekoliko razloga zašto Basilisk samozacjeljujući beton od kako je predstavljen budi velik interes kod građevinara. Kao i kod proizvođača građevinskog materijala.
Prvi je produljeni životni vijek strukture u koju se ugrađuje zahvaljujući velikoj izdržljivosti i sposobnosti samozacjeljivanja. To znači da beton može znatno smanjiti potrebu za skupim popravcima, jer će sam zacijeliti umjesto da ga je potrebno ručno popravljati.
Osim toga, samozacjeljujući beton također dolazi s nižim troškovima održavanja, budući da bakterije koje popravljaju pukotine unutar njega mogu smanjiti vrijeme zastoja i, naravno, same troškove popravka. A budući da zapravo ne zahtijeva nikakve popravke, također će pomoći u osiguravanju ekološki prihvatljivijeg dizajna koji smanjuje emisije CO2, smanjuje broj potrebnih čeličnih ojačanja, pa čak i potpuno eliminira potrebu za vodootpornim premazima, piše bgr.com.
Treba reći i kako su procjene da će osloniti se na samozacjeljujući beton u gradnji za mnoge biti veliki preokret. Posebno imajući u vidu da se brojne zgrade i dalje polako kvare i s vremenom propadaju.
Sa sposobnošću zacjeljivanja pukotina, novi beton ubuduće će moći daleko duže održavati zgrade sigurnijima. Dok će paralelno pomagati u borbi protiv klimatskih promjena i uloge betona u problemima globalnog zatopljenja.