Uskoro bageri na sedam lokacija u glavnom gradu: Kreće raskopavanje starih cijevi, posao od skoro milijun i pol
Puknuća i poplave nisu neuobičajene gradske nesreće, a najčešće su prouzročene starošću, odnosno dotrajalosti cijevi. Stare materijale stoga treba zamijeniti novima, a starih cijevi ima napretek diljem grada. Zamjena se sprema na sedam lokacija diljem Zagreba, od Centra, sve do Gajnica. Evo gdje točno će se izvoditi radovi vrijedni 1,3 milijuna eura.

Vodovod, ilustracija | foto: Pexels
U veljači se ususret toplijem vremenu u javnoj nabavi javlja nagovještaj novih raskopavanja u nekoliko zagrebačkih ulica. Ulice na više različitih lokacija diljem grada iskopat će se radi zamjena zastarjelih vodovodnih cijevi.
Stanari sigurno neće biti sretni, no morat će se suočiti s kaosom jer je zamjena cijevi kolika-tolika garancija protiv puknuća i nepotrebnog gubitka vode. Cijevi bi se u čak sedam ulica trebale zamijeniti za ukupno nešto manje od milijun i pol eura, a evo gdje točno.
Stare cijevi na svakom ćošku
Nekad se čini da je u Zagrebu svako toliko neki drugi kvart raskopan radi zamjene cijevi. Međutim, na brojnim lokacijama diljem grada i cijevi su i dalje stare te ih što prije treba zamijeniti.
U veljači je pokrenut postupak nabave izvođača koji su sad i odabrani za svih sedam lokacija u gradu gdje će se kopati da bi se postavile nove, bolje cijevi. Procjena je bila da će se cijevi mijenjati za 1.375.000 eura, a po odabiru izvođača, trošak je pao – doduše, neznatno.
Sedam raštrkanih lokacija
U roku od 540 dana, mijenjat će se cijevi u Bosanskoj ulici u centru, u tri ulice u Gajnicama, na krakom potezu Remetinečkom gaju te na prostoru Trnja i Donje Dubrave. Konkretno, u Bosanskoj bi se trebale iskopati cijevi za pola milijuna eura, a za isto toliko i u ulici Hrvatskih iseljenika, u Meksičkoj i Sigetju u Gajnicama. U oba slučaja predviđena je zamjena preko kilometra dotrajale infrastrukture.

Cijevi | Foto: Ilustracija, Pixabay/ davindersangha1
Nadalje, u Remetinečkom gaju plan je zamijeniti tek nešto više od sto metara cijevi ispred samo jednog kućnog broja i to za 65 tisuća eura. U Novskoj pak u Trnju i u Ilovičkoj u Dubravi se prema procjeni za 310 tisuća eura trebalo zamijeniti preostalih kilometar i nešto vodovodnih cijevi. Zamjenom cijevi, spominjali smo, trebala bi se omogućiti funkcionalna i sigurna opskrba sanitarnom vodom i protupožarna zaštita, stajalo je u projektnoj dokumentaciji.
Odabrani su izvođači
Na koncu, po izboru tvrtki-izvođača, cifre su u odnosu na procjene čak ‘pale’. Za tri ulice u Gajnicama trošak se spustio s pola milijuna na 490.015,81 eura bez PDV-a, koliko je ponudila prvoodabrana AMB gradnja. Uz njih, bili su se javili se i Geograd, Nering, Temporium, Vodotehnika i Hidro grad, no nisu odabrani. AMB će urediti i infrastrukturu u Bosanskoj ulici za ponuđenu cijenu od 498.493,40 eura bez PDV-a, jer je u nabavi ocijenjen kao bolji od konkurencije Neringa i Vodotehnike.
Radove u Novskoj bilo je zainteresirano izvesti čak sedam potencijalnih izvoditelja, od kojih je odabran Nering, a koji će posao umjesto za 180 tisuća obaviti za za 159.024,95 eura bez PDV-a. Ista tvrtka odabrana je kao najpovoljnija i prihvatljiva po svim kriterijima i za posao uređenja kratkog poteza u Ulici Remetinečki gaj, a što će izvesti za 3 tisuće eura manje u odnosu na procjenu – dakle, za 62.080,91 eura.
Konačno, cijevi u Ilovičkoj će za 102.397,24 eura bez PDV-a srediti Bolčević-gradnja. Uzimajući u obzir negdje veće, a negdje manje padove cijena u odnosu na izvornih 1.375.000 eura, na 1.312.012,31 eura bez PDV-a.
Stižu novi materijali
Vrijedi dodati, zasebni projekt za Bosansku ulicu otkriva da će se ondje zamijeniti postojeći zastarjeli cjevovod od sivanog lijeva novim – od duktilnog lijeva. Trenutno se zbog neadekvatnog materijala, točnije profila samog cjevovoda u toj ulici javlja niz problema u eksploataciji vodovodne infrastrukture. U Gajnicama se s druge strane mijenja cjevovod od azbest-cementa te sivog lijeva, također zbog starosti, dotrajalosti i čestog pucanja.
U Remetinečkom gaju, na mjesto azbest-cementnih dolaze nove cijevi od polietilena, dok se u Novskoj namjerava zamijeniti postojeći cjevovod zbog dotrajalosti i učestalog pucanja. Konačno, zna se i da se u Ilovačkoj ulici sprema se zamjena cijevi od lijevanog željeza, a svi navedeni radovi usklađeni su s prostorno-planskom dokumentacijom. Čak 18 kilometara kanalizacije stiže na krajnji jugozapad Zagreba, ovdje pročitajte gdje.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.