Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 6 d 19.06.2026

Zračna luka Osijek | foto: Grad Osijek
Putnička zgrada Zračne luke Osijek (ZLO) izgrađena je 1977., a zadnji put rekonstruirana je, odnosno dograđena 2007. godine. Novi projekt proširenja ove vitalne infrastrukture na istoku zemlje dugo se čeka, a Osječani su presretni što su radovi konačno započeli.
Direktor Zračne luke Osijek, Tihomir Pejin, u povodu početak radova istaknuo je kako je riječ o investiciji koju se dugo čekalo.
– Ovo je velika kapitalna investicija koju smo dugo čekali, vrijednosti preko14 milijuna eura, sa snažnom financijskom podrškom Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, Osječko-baranjske županije i našeg Grada Osijeka. Rekonstrukcija terminala bit će energetska, ekonomska, estetska, sigurnosna i operativna nadogradnja postojećeg objekta, što će našim putnicima donijeti veću udobnost, sigurnost i brži protok kroz terminal, naglasio je Pejin.

Zračna luka Osijek | foto: Grad Osijek
Nakon rekonstrukcije površina terminala povećat će se sa sadašnjih 2.173 na 2.730 četvornih metara te da će biti izgrađena nova nadstrešnica dimenzija 50 x 8 metara. Planirano je i povećanje broja check-in pultova s tri na šest, kao i uvođenje nove, visokokapacitirane linije za sigurnosnu kontrolu prtljage, čime će se ubrzati svi procesi unutar terminala.
Radovi na terminalu trajat će 14 mjeseci, tijekom kojih će Zračna luka Osijek cijelo vrijeme biti otvorena za promet. Obuhvaćaju unutarnje uređenje, prilagodbu Schengenskim standardima, rekonstrukciju fasade, izgradnju vanjske nadstrešnice te reorganizaciju prostora za graničnu kontrolu i sigurnosni pregled putnika. Završetak se očekuje do proljeća 2026. godine.
– Uvjeren sam da ćemo do kraja ožujka iduće godine zajedno otvoriti novi terminal, na ponos svih građana Osijeka, Osječko-baranjske županije i cijele Slavonije, rekao je Pejin.

Zračna luka Osijek | foto: Grad Osijek
Uz Pejina početak radova u Zračnoj luci Osijek popratio je i gradonačelnik Osijeka, Ivan Radić, naglasivši važnost ovog projekta za razvoj grada i regije. Naime, nakon rekonstrukcije, očekuje se značajan rast broja putnika.
– Ova investicija značajno će unaprijediti sigurnost i interijer terminala, što će privući i nove putnike. Od 2021. godine do projekcije za 2025. godinu očekuje se pet puta veći broj putnika, s oko 10 000 na čak 50 000. To nas izuzetno raduje, poručio je Radić.
Podsjetio je kako do 2021. godine iz Osijeka nije prometovala niti jedna međunarodna zračna linija, a da je ZLO bio i u dugovima. Danas ima dvije međunarodne linije, prema Londonu i Münchenu, kao i PSO letove prema Zagrebu, Puli, Dubrovniku, Zadru i Splitu, a dugovanja su regulirana.

Zračna luka Osijek, idejno rješenje | foto: Zračna luka Osijek
Doznajte ovdje sve o ultramodernoj gimnaziji koja se u Osijeku gradi povrh Opus arene.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.
Od garaže na škrapi do plovila izrađenog bez nacrta, ovo su najimpresivniji projekti koji su pobijedili na natječaju portala bauštela.hr i Boscha.
14:00 6 d 19.06.2026
Čitajte bauštela.hr cijelo ljeto uz posebnu cijenu: Pretplatite se za samo 3,99 € mjesečno
Kupite pretplatu i čitajte sve članke bez oglasa uz posebnu ljetnu cijenu od 3,99€ mjesečno za prva tri mjeseca. Akcija traje do 31. kolovoza.
09:10 1 d 24.06.2026
Vjesnik se uklanja komad po komad, a golemi bager od 150 tona sada gricka nekadašnji zagrebački neboder.
16:21 1 d 23.06.2026
Gradilište s top pogledom: Rekonstrukcija gradskog parka od 17 tisuća kvadrata
Uz građevinske zahvate, izvode se i restauratorski radovi kako bi se očuvala postojeća kulturno-povijesna vrijednost prostora.
16:18 1 d 23.06.2026
Ograde koje čuvaju promet: Kako domaća tvrtka radi na mostovima, vijaduktima i velikim gradilištima
Zaštitne ograde rijetko su u prvom planu, ali bez njih nema sigurnih prometnica. Iz kompanije Selmont su nam otkrili sve o njima.
10:24 3 d 22.06.2026
Bauštelska reportaža: Od makadama do luksuzne zone, Osijek gradi novu prometnicu uz Dravu
Nakon šetnice i obaloutvrde, posljednja karika uređenja desne obale Drave konačno je u realizaciji – nova Donjodravska obala.
10:16 4 d 21.06.2026
Radovi će se izvoditi etapno, a obuhvaćaju generalnu sanaciju poda glavne dvorane, obnovu sanitarnih čvorova i svlačionica.
10:06 4 d 21.06.2026
Nakon postavljanja, njegove šupljine pune se materijalom kako bi postao stabilna i čvrsta struktura koja može izdržati snažne valove i udare mora.
10:12 5 d 20.06.2026