Krov koji štedi novac: Pravi odabir smanjit će troškove kroz godine i olakšati izgradnju
Odluka o tome kakav će krov biti rijetko pada za stolom. Donosi se na gradilištu i jedna kriva odluka može koštati višestruko više.
11:00 8 h 18.05.2026

Branimirova, rješenje | foto: Grad Zagreb
Odnedavno, u Zagrebu se produljuje Branimirova ulica. Branimirova ulica trebala bi se produžiti za 3,9 kilometara, a od Zagrebačke do Varaždinske ulice u Sesvetama. Za novi projekt u gradu bit će izdvojeno oko 20 milijuna eura, objavio je Grad Zagreb.
Radovi na prvoj dionici, onoj od Zagrebačke do Brestovečke ulice, bit će uskoro završeni, a radovi na drugoj dionici započet će sredinom iduće, 2025. godine. Iduća dionica, od Brestovečke je ulice pa do Ulice Ivana Ančića i za taj dio trase prethodna je gradska uprava imala u planu izgraditi nasip preko doline rijeke Vuger, čime bi se presjekla za lokalno stanovništvo vrlo značajna dolina. Ona bi takvim presijecanjem postala praktički neprohodna.
U okviru prvotne lokacijske dozvole za drugu dionicu, prometnica je planirana u nasipu kroz dolinu potoka Vuger, s malim propustom preko potoka, koji isto tako nije obuhvaćao u međuvremenu izrađenu pješačku šetnicu uz potok. Takvim rješenjem, međutim, dolina potoka Vuger bila je presječena za pješačku komunikaciju te je trasa prometnice značajno zadirala u postojeću šumu Novoselčina. Na tom mjestu planiran je samo ne previše značajan propust preko planinarskog puta br 58.
Pokrenula se izmjena i dopuna lokacijske dozvole koja predviđa da se terasa prometnice izdiže tako da manje zasijeca u šumu. Tako se ipak planira gradnja značajno dužih objekata iznad planinarskog puta, potoka Vuger, kao i iznad Kašinske ceste. Viši objekti ‘otvorit’ će dolinu potoka Vuger te će ona moći ostati većim dijelom prohodna za pješački promet i ovim će se rješenjem u postojeću šumu Novoselčina jedva zadirati.
Ovim izmjenama projekt izgradnje Ulice kneza Branimira doduše poskupio je za oko 4 milijuna eura, ali omogućuje trajnu zaštitu doline potoka Vuger. Drugim riječima, Gradska četvrt Sesvete dobit će važnu novu prometnicu koja će rasteretiti promet za čitav istok Zagreba, a da to rješenje neće ugroziti dolinu potoka Vuger u kojoj brojni građani uživaju.
Uz produžetak Branimirove, ne može se zaboraviti plan produžetka Kolakove za 14 milijuna eura. Više o tome pročitajte ovdje.
Krov koji štedi novac: Pravi odabir smanjit će troškove kroz godine i olakšati izgradnju
Odluka o tome kakav će krov biti rijetko pada za stolom. Donosi se na gradilištu i jedna kriva odluka može koštati višestruko više.
11:00 8 h 18.05.2026
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 4 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 5 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 5 d 13.05.2026
Na gradilištu baznog tunela Brenner, sigurnost radnika pod zemljom podignuta je na potpuno novu razinu.
08:25 1 d 17.05.2026
Rastavljanje pa sastavljanje: Ovako će se izgraditi novi rotor uz mađarsku granicu
U praksi to znači da će se postojeće raskrižje doslovno 'rastaviti' i ponovno izgraditi prema suvremenim prometnim standardima.
08:24 1 d 17.05.2026
Koridor Vc kod Mostara ide pod zemlju! Vojarnu koja je blokirala gradilište zaobišli tunelom
Trasa Koridora V c prolazila je kroz zonu vojne imovine, uključujući područje vojarne Miralem Jugo koju će se zaobići tunelom Livač.
09:02 2 d 16.05.2026
Galerija: Novi kralj gradilišta stigao u Pariz, najmoćniji kran sa šest osovina pokazao pravu snagu
Riječ je o novom modelu nosivosti 400 tona koji je izvođače odmah osvojio izuzetno brzom montažom te sustavom samostalnog postavljanja Y-ovješenja.
16:36 3 d 15.05.2026