Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 3 d 14.05.2026

Islamska zajednica u Hrvatskoj | foto: Hrvatska komora arhitekata
Arhitektonski kompleks Zagrebačke džamije i Islamskog centra nalazi se u Folnegovićevom naselju, projektirali su ga Džemal Čelić i Mirza Gološa te se prostire na ukupnoj površini od 10 000 kvadratnih metara.
Zagrebačka islamska gimnazija dr. Ahmeda Smajlovića je islamska srednja škola koju je Ministarstvo obrazovanja i sporta Republike Hrvatske verificiralo kao srednju školu s pravom javnosti, a započela je s radom 1992./93. godine. Gimnazija je dio organizacijske strukture Islamske zajednice u Hrvatskoj koju još čine Sabor Islamske zajednice u Hrvatskoj, Mešihat Islamske zajednice u Hrvatskoj i Muftija zagrebački.
Međutim, pored već izgrađenog kompleksa nalazi se veliko, neiskorišteno područje te je bio raspisan natječaj za izradu idejnog arhitektonskog rješenja, a rezultati natječaja donose kako bi taj prostor trebao izgledati u budućnosti.
Na internetskim stranicama Udruženja hrvatskih arhitekata (UHA) objavljeni su rezultati natječaja koji je raspisan za izradu idejnog arhitektonskog rješenja “Kulturno obrazovnog centra s gimnazijom i učeničkim domom” u Zagrebu.
Natječaj je raspisao Mešihat Islamske zajednice u Hrvatskoj, a proveo ga je Ured ovlaštenog arhitekta Miljenko Bernfest. Tvrtka URBANE TEHNIKE bila je izrađivač natječajnog zadatka, odnosno programa za provedbu natječaja.
Opis natječaja bio je opći, prvog stupnja složenosti, anonimni, za realizaciju, u jednom stupnju za izradu navedenog idejno arhitektonskog rješenja. Predmet i svrha natječaja uključuje dobivanje najboljeg urbanističko-arhitektonskog rješenja novoga “Kulturno obrazovnog centra s gimnazijom i učeničkim domom”.
Pravo sudjelovanja u svojstvu autora projekta imale su sve fizičke i pravne osobe bilo kao autor pojedinac ili autorska grupa sastavljena od više članova, a uvjet je da bar jedan član mora biti ovlašteni arhitekt, dipl. ing.arh. ili mag. ing.arch.
Pristigli radovi vrednovani su na temelju sljedećih kriterija: prostorno – oblikovno rješenje u odnosu na uži urbani kontekst; funkcionalnost i fleksibilnost korištenja prostora; prepoznatljivost arhitektonskog koncepta te estetske i oblikovne kvalitete rješenja; kreativnost i arhitektonski doprinos oblikovanju; ekonomičnost, izvodljivost i energetsku učinkovitost u izgradnji i održavanju.
Ocjenjivački sud je radio u sastavu: red. prof. art. Tonči Žanić, dipl.ing.arh. ovl.arh.; predsjednik O.S. – predstavnik provoditelja Meliha Mehmedagić Nanić, dipl.ing.arh. ovl.arh. – predstavnica provoditelja; Irhad Meheljić, ing.građ. – predstavnik raspisivača; Azra Demirović, dipl.ing.arh., ovl.arh. – predstavnica raspisivača; Zdravko Krasić, dipl.ing.arh., ovl.arh. (br. 1236) – predstavnik provoditelja.
Na natječaj je u navedenom roku pristiglo sveukupno 19 radova, a odlukom ocjenjivačkog suda dodijeljeno je 5 nagrada.
Prva nagrada u iznosu od 87.000,00 kn neto dodjeljuje se radu pod šifrom „10“
Autori: Hrvoje Bilandžić, d.i.a. i Davor Plavšić, d.i.a.; suradnik za izradu vizualizacija Roman Krajcarz, m.i.a.

Idejno arhitektonsko rješenje – prva nagrada | foto: HUD
Druga nagrada u iznosu od 54.175,00 kn neto dodjeljuje se radu pod šifrom „13“
Autori: VIA, Vanja Ilić

Idejno arhitektonsko rješenje – druga nagrada | foto: UHA
Treća nagrada u iznosu od 32.625,00 kn neto dodjeljuje se radu pod šifrom „08“
Autori: Lea Pelivan, Toma Pleić

Idejno arhitektonsko rješenje – treća nagrada | foto: UHA
Četvrta nagrada u iznosu od 26.100,00 kn neto dodjeljuje se radu pod šifrom „15“
Autori: Frana Milaković, dipl.ing.arh.; Mihaela Maslać, mag.ing.arch.

Idejno arhitektonsko rješenje – četvrta nagrada | foto: UHA
Peta nagrada u iznosu od 17.400,00 kn neto dodjeljuje se radu pod šifrom „06“
Autori: Lucija Belinić, Rina Cota, Mia Depolo, Oton Ileković, Lovro Markus, Boris Ileković

Idejno arhitektonsko rješenje – peta nagrada | foto: UHA
Kvadratura nije jedino što određuje koju klimu trebate za svoj dom. Krivi odabir znači visoke račune, slabije hlađenje i kraći vijek trajanja uređaja.
13:30 3 d 14.05.2026
Na njega je najviše utjecao njegov prvi šef mehanizacije, a mladi mehaničari 'izrastaju u jako dobre meštre', misli Zoran Žmire iz STRABAG BMTI-ja.
11:25 4 d 13.05.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 4 d 13.05.2026
Na gradilištu baznog tunela Brenner, sigurnost radnika pod zemljom podignuta je na potpuno novu razinu.
08:25 1 d 17.05.2026
Rastavljanje pa sastavljanje: Ovako će se izgraditi novi rotor uz mađarsku granicu
U praksi to znači da će se postojeće raskrižje doslovno 'rastaviti' i ponovno izgraditi prema suvremenim prometnim standardima.
08:24 1 d 17.05.2026
Koridor Vc kod Mostara ide pod zemlju! Vojarnu koja je blokirala gradilište zaobišli tunelom
Trasa Koridora V c prolazila je kroz zonu vojne imovine, uključujući područje vojarne Miralem Jugo koju će se zaobići tunelom Livač.
09:02 1 d 16.05.2026
Galerija: Novi kralj gradilišta stigao u Pariz, najmoćniji kran sa šest osovina pokazao pravu snagu
Riječ je o novom modelu nosivosti 400 tona koji je izvođače odmah osvojio izuzetno brzom montažom te sustavom samostalnog postavljanja Y-ovješenja.
16:36 2 d 15.05.2026
Galerija: Novi dom hrvatskog nogometa raste iz dana u dan, otvorenje zakazano za dogodine
Koncept obloge s vizualnim prodorima osmišljen je s prepoznatljivim simbolima u obliku grba i crvenih i bijelih kvadratića.
16:35 2 d 15.05.2026