Zaštitna kaciga obavezan dio opreme za svakog bauštelca, može podnijeti udar od 200 kilograma i ima rok trajanja
Zaštitna kaciga obavezan je dio opreme za svakog bauštelca na gradilištu. Cijena kaciga se kreće između 5 i 15 eura, a svaka treba moći izdržati udar od 200 kilograma. Mnogima je nepoznato da zaštitne kacige imaju rok trajanja, te da ih se treba pažljivo čuvati kako prije isteka tog roka ne bi postale beskorisne.
Radnici na baš svakom gradilištu ne bi trebali raditi bez zaštitne kacige koja je najvažniji dio zaštitne oprema u građevini. Opasnosti od padajućih dijelova i visećih tereta u građevini vrebaju posvuda, pa je imati na glavi barijeru koja može obraniti udarac u glavu od 200 kilograma itekako važno.
Cijena određuju udobnosti
Na tržištu je pregršt modela zaštitnih kaciga, a cijena im se u prosjeku kreće od 5 do 15 eura, ovisno o udobnosti modela, boji i materijalu od kojega su napravljene. Obične, najjeftinije kacige poslužit će svrsi, ali cijeli rad dan u njima možda neće biti najugodnije iskustvo. Dok kacige više cjenovnog ranga mogu biti vrlo udobne. Obično su opremljene tekstilnom trakama, te imaju otvore za ventilaciju.
Zaštitne kacige dolaze u različitim bojama, od bijele do ružičaste. No, ipak, na gradilištima se ipak najčešće koriste kacige fluorescentnih boja kako bi se osigurala uočljivost radnika. Naime, osim što kaciga čuva glavu od udarca, činjenica da povećava vidljivost radnika, sprječava nezgode koje se mogu izbjeći kada svaka osoba na gradilištu u svakom trenutku može lako uočiti tko se oko nje kreće.
Rok trajanja
Ono čega mnogi nisu svjesni je da kaciga ima rok trajanja. Trajnost zaštitnih kaciga ovisi o specifikacijama proizvođača, materijalu od kojeg su radne kacige izrađene te vanjskim utjecajima poput izravne sunčeve svjetlosti, odnosno izloženosti UV zračenju, topline i hladnoće, kao i mehaničkih naprezanja poput udaraca i padova. Osim toga, starost zaštitnih kaciga igra važnu ulogu, jer plastika s vremenom postaje manje izdržljiva.
Iz Centra alata kažu prosječna građevinska kaciga ima vijek trajanja od dvije godine, ali da taj vijek smanjuje neodgovorno ponašanje. Naime, ističu, najveća je greška nakon dana na gradilištu samo baciti kacigu na zadnje sjedalo auta.
-Kaciga se mora čuvati dalje od utjecaja UV zraka i onda može trajati i biti zaštita. Zato se kacige od trenutka kada su proizvedene, do trenutka prodaje, u skladištima čuvaju u crnim kutijama. Njihov rok trajanja kreće isticati nakon što se iz takvih kutija izvade i krenu u opticaj. Svaki radnik kada dobije novu kacigu u ruke treba znati informaciju kada je kaciga kupljena. Poslodavci koji kupuju kacige za svoje radnike, trebali bi bilježiti datum kupnje, te voditi računa o tomu kada je vrijeme kacige radnika zamijeniti, kaže Dejan Šimić iz Centra alata.
Kacige sa super moćima
Industrijske zaštitne kacige izrađene od tekstilno-fenolne sintetičke smole ili stakloplastike-poliesterske sintetičke smole nazivaju se duroplastične kacige. Također su poznati kao toplinske kacige. Duroplast kacige mogu izdržati nekoliko stotina Celzijevih stupnjeva i imaju vijek trajanja do 10 godina.
Radne i građevinske kacige izrađene od PE, PC, PA, ABS, PP-GF, PC-GF ili HDPE nazivaju se termoplastične kacige. Na primjer, ove kratice označavaju polietilen, polikarbonat, polietilen visoke gustoće itd. Ove zaštitne kacige su najčešće korištene kacige na gradilištima i obično se mogu skladištiti 4-7 godina, ovisno o proizvođaču i modelu.
Prozirna kaciga omogućuje korisniku da bez naginjanja glave vidi što se zbiva iznad njega te sa strane. Ima izuzetno čvrstu, a ujedno vrlo laganu školjku od polikarbonata, te pruža zaštitu od UV zračenja. Kaciga ima tekstilne trake sa 6 točke učvršćenja, te otvore za ventilaciju za dodatni protok zraka. Kao takva predstavlja pravi luksuz u svijetu kaciga.
Doznajte ovdje sve o zaštitnoj opremi koju bi trebao imati radnik na gradilištu.