Subvencionirani stambeni krediti, kao mjera za stambeno zbrinjavanje, trebali bi postati stvar prošlosti. Iako je resorno ministarstvo najavilo je da će izdati novo rješenje za APN kredite u ožujku ove godine. Ova Vladina mjera često je kritizirana zbog nekontroliranog rasta cijena nekretnina. Stručnjaci za nekretnine željeli bi da sljedeći model ide u smjeru dugoročnog najma stanova, tzv. Bečkog modela.
Politika subvencioniranja stanova u Hrvatskoj se mijenja. Vladina APN mjera sufinanciranja nekretnina za mlade, prema riječima stručnjaka, trebala bi postati povijest. Takav model pridonio je rastu cijena i zbog toga stvorio negodovanja među stanovništvom, a to je komentirala Lana Mihaljinec Knežević, iz Udruženja poslovanja nekretninama pri HGK.
– APN je bio manjkav iz mnogo razloga. Bio je dostupan samo kreditno sposobnim građanima, kakvih je pogotovo među mladima i koji prvi puta stupaju na tržište rada vrlo malo. Bio je sezonalna mjera, puštena na tržište u trenutku kad se ono počelo oporavljati i na tržištu s nedovoljnom ponudom. Znači, vi ste dali više sredstava ljudima da kupe stan, a nekretnina je bilo nedovoljno, rekla je u Dnevniku Mihaljinec Knežević.
Iako kod nas ljudi žele biti u posjedu nekretnine, ona smatra da bi kod nas najbolje funkcionirao model najma. Danas se nije nužno vezati kreditom za jednu nekretninu. Povećava se potreba za seljenjem i društvenom mobilnošću. Zato dugoročni najam nekretnina djeluje kao najučinkovitiji model.
Mihaljinec Knežević priznala je da nemaju dovoljno podataka kako bi adekvatno mogli formirati stambene politike u Hrvatskoj te dodala da je to vrlo kompleksan i dugotrajan proces. Kod nastajanja modela, moraju se u obzir uzeti tri čimbenika, demografska situacija, porezna politika i ponuda nekretnina na tržištu, prenosi hrt.hr.
Dodala je kako bi se u Hrvatskoj ‘konkretno mogla provesti mjera koja bi pustila određeni broj nekretnina na tržište, a to je aktiviranje državnog stambenog fonda za koji država još uvijek ne zna koliki je točno i koji je vrlo zapušten. No, postoje i razne druge intervencije u poreznu politiku koje bi stimulirale i razvoj nekretnina priuštivih cijena’.
U Austriji se svaki pojedinac s napunjenih 17 godina može prijaviti za društveni stan i dobiti ga u razdoblju od oko dvije godine. Cijena dvosobnog stana je oko 470 eura. Ako student ima mjesečna primanja 1000 eura, Grad Beč subvencionira mu stanovanje s 200 eura.
Smatrate li da je bivši ministar Mario Banožić smio prijaviti kupnju stana preko APN-a ili je to bio sukob interesa? Više pročitajte ovdje.