Evo koji grad u Hrvatskoj ima najviši porez na nekretnine, a gdje se gotovo i ne plaća
Do početka ove godine, u Hrvatskoj nije postojao porez na nekretnine. Naplaćivao se samo porez na kuće za odmor, a u brojnim gradovima i općinama bio je nula. No, u siječnju 2025. krenulo je oporezivanje nekretnina koje ne služe za stalno stanovanje, i to s najmanje 0,60 eura. Iako je skoro 300 gradova i općina zadržalo nepromijenjeni porez u odnosu na 2024. godinu, iznos je negdje skočio, a drugdje pao. Evo gdje je porez sada najviši, a gdje ga gotovo pa i nema.

Dubrovnik, stari grad | Pixabay
Vlasnike nekretnina u kojima nitko ne stanuje ‘za stalno’ te nisu u dugoročnom najmu, a u dobrom su stanju, predviđene za stanovanje, od početka ove godine zahvatio je novi porez na nekretnine. Po predstavljanju novog kruga porezne reforme, početkom ove godine startao je način oporezivanja nekretnina kojim se očekuje generirati više novca u državnom proračunu, a koji je zamijenio stari porez na kuće za odmor.
Odlučeno je, za nekretnine ‘za odmor’ po novome se po kvadratu plaća od 0,6 do 8 eura, a o iznosu odlučuje općina odnosno grad u kojima se nalazi nekretnina. Evo kako na tablicama porezne uprave stoje pojedini hrvatski gradovi. Ima iznenađenja.
Presudni faktori
Porez na nekretnine, stoji na stranicama Porezne uprave, u Hrvatskoj je uveden 1. siječnja 2025. godine kao zamjena poreza na kuće za odmor. Dok odluku o visini poreza, kako je već rečeno, donosi jedinica lokalne samouprave, iznosu poreza po četvornome metru nekretnine presudit će i drugi faktori.
Ulogu će imati kako starost, tako i lokacija, odnosno prisutnost sadržaja nekretnini, a i drugi kriteriji. Iz Porezne su istaknuli kako je u odnosu na ‘stari’ porez u tekućoj godini u odnosu prošlu 2024., 215 općina i gradova povećalo porez na nekretnine, 57 ih je smanjilo iznos, dok je u najviše slučaja iznos ipak ostao nepromijenjen. Isti porez zadržalo je čak 284 općina i gradova, a evo što kažu konkretni podaci – gdje je porez trenutno najviši, a gdje najniži?

Nekretnine na moru | Pixabay
Ovo nije iznenađenje
U ovoj godini, minimalni porez po kvadratu nekretnine ‘za odmor’ od 0,60 eura primjenjuje 121 gradova odnosno općina u Hrvatskoj. Između ostalog, tu su Krapina, Metković, Osijek i Požega, u kojima se godinu prije nije plaćao porez. Isto je u Sinju, Solinu, Vinkovcima i Varaždinu, a s druge strane, Zadar u kojemu je najam trenutno na minimumu, prethodno je imao porez od 1,99 eura. Porez na nekretnine spustio je iznos i za Đakovo i Kaštelu.
Od uvođenja novog poreza ove godine, porez je najviši u Pagu, gdje se po četvornom metru plaća od 5 do 6,25 eura. Ipak, u nekim slučajevima još skuplji može biti Okrug, općina u sastavu Trogira, gdje porez seže od 4 do 8 eura po četvornom metru. Zatim Vrbnik. Gdje je raspon poreza od 4 do 6,50 eura. Zatim se redaju općine Janjina (Pelješac), Kolan (Pag), Milna (Brač) i Čazma u kojima se plaća porez u iznosu između 4 i 5 eura po kvadratu.

Pag | Pixabay
Pag je bio jedna od četiri najskuplje oporezivane destinacije za nekretnine za odmor i u 2024., kada je porez po četvornom metru ondje iznosio između 4 i 5 eura. Isti iznos naplaćivao se u općinama Janjina, Kolan i Milna, a porez nije bio nizak ni u Baškoj. Ondje se plaćalo između 3,20 i 4 eura po kvadratu, a puno nisu zaostajali ni Novalja s porezom od 2,50 do 5 eura, ni Skradin s iznosom između 2,50 i 4 eura po kvadratu nekretnine.
Kako je bilo?
A, kako su se kretali iznosi u starom ‘sustavu’, odnosno u 2023. i 2024. kada je na snazi još bilo oporezivanje kuće za odmor? Kutina je primjerice, porez s ništice u 2023. godinu kasnije podigla na 1,99 eura po četvornom metru. Primošten je podigao porez s 0 na 3,50 eura, a Rešetari na 4 eura.

Milna | Pixabay
S druge strane, najviši porez na kuće za odmor u 2023. godini imali su Janjina, Kolan, Milna i Pag, gdje se kvadrat nekretnine za odmor oporezivalo od 4 do 5 eura. U Baškoj je porez po četvornom metru bio od 3,20 do 4 eura, a u Novalji između 2,50 i 5 eura.
Promjene su u najskupljim destinacijama ipak bile drastične, uzimajući u obzir da se u Milni koja je bila najskuplja po porezu na kuće za odmor, zajedno s Baškom, Porečom i Kraljevicom, nekretnine po kvadratu oporezivalo sa samo 1,59 do 1,99 eura. Nije puno odskakala ni Malinska, s porezom od 1,40 do 1,99 eura. Na Pagu je porez bio nešto niži, dok je u Janjini i Kolanu iznosio 1,99 eura po kvadratnom metru.

Pelješaki most | Pixabay
Iznimno oslobođenje
Mora se dodati, nekretninom za potrebe oporezivanja smatra se svaka stambena zgrada, odnosno dio zgrade ili pak stan, kao i svaki drugi samostalni funkcionalni prostor namijenjen stanovanju. No, porez na nekretnine ne plaća se u nekoliko slučajeva. Neće se plaćati za nekretnine koje služe za stalno stanovanje, iznajmljuju se na temelju ugovora o najmu za stalno stanovanje, odnosno kada je onemogućena stambena namjena nekretnine. Primjerice, ako je nekretnina bez infrastrukture ili krova, ili ako je narušene statike.
Isto vrijedi i ne može li se prostor koristiti zbog prirodnih nepogoda, ili je javne namjene odnosno namijenjen institucionalnom smještaju osoba. Porez se ne naplaćuje ni za nekretnine u vlasništvu grada ili općine ili osoba koje se smatraju socijalno ugroženim građanima. Inače, za oporezivane nekretnine porez plaća vlasnik ili iznimno, ako se ne može utvrditi, porez na nekretninu plaća korisnik.
Ovdje pročitajte o tome koje sve nekretnine Mostar rasprodaje na Jadranu.