U njegovim parkovima bake i djedovi motre svoju unučad dok se igraju, studenti se druže i pripremaju za život odraslih, a odrasli pijuckaju na terasama nakon posla. Prošetajte s nama jednim od najtraženijih i najugodnijih kvartova u Zagrebu. Saznajte zašto je Cvjetno naselje zaštićeno kulturno dobro i uživajte u fotografijama jedinstvenih nebodera i zelenih parkova i površina.
Cvjetno naselje dio je gradske četvrti Trnje. Kvart idiličnog imena nalazi se na sjajnoj lokaciji. Omeđen je trima vrlo važnim gradskim prometnicama – Savskom cestom, Zagrebačkom/Slavonskom avenijom i Avenijom Većeslava Holjevca. Istočni susjed mu je Staro Trnje, zapadni Knežija, sjeverni Vrbik i južni Kajzerica. Ova pozicija čini Cvjetno jednim od poželjnijih zagrebačkih kvartova. Centar grada je stanarima udaljen svega par tramvajskih stanica, kao i Arena i ostatak Novog Zagreba, a brz pristup glavnoj zapadno-istočnoj aveniji spaja kvart s gradskim izlazima. Kad biste gledali plan grada, Cvjetno naselje nekako bi se nalazilo u samom središtu – ni preblizu, ni predaleko.
Nekad žbunje, danas cvijeće
Sava je danas potpuno obuzdana visokim nasipima s obje strane, ali tako nije bilo uvijek. Sjetimo se samo razorne poplave 1964. nakon koje su nasipi podignuti. No, još puno prije poplave u blizini Save nije se ni gradilo. Jednostavno, bila je to predivlja rijeka, puna obraslih rukavaca sa žbunjem i jezercima koja bi često preplavila. Zagreb prije Drugog svjetskog rata nije ni postojao južno od željezničkog kolodvora.
Postojala su tek seoska naselja s kućicama bez građevnih dozvola, razbacana po livadama ispod i iznad Save. Iz takvih sela nastalo je Trnje, jedno od najvećih gradskih četvrti danas, i Novi Zagreb. Trnje je bilo nekakav prvi oblik zagrebačke industrijske zone u prvoj polovici 20. stoljeća. Radnički kvart s neplanskim kućama, bezimenim ulicama i tvornicama. No, za jedan, malo zapadniji, dio Trnja, arhitekt Vlado Antolić imao je viziju.
Iz vojnog poligona arhitekt Antolić stvorio je urbane vile
Prije Drugog svjetskog rata vojnici su iz vojarne na Črnomercu stupali Selskom cestom sve do Save. Ondje bi koristili savsku šikaru i blato za svoje vježbe. Jedan od takvih “poligona” bio je i prostor sadašnjeg Cvjetnog naselja. Tek 1939. arhitekt Vlado Antolić napravio je nacrte za prvo plansko, pravokutno naselje u blizini Save. Urbanistički plan sastojao se od pravocrtnih, paralelnih ulica. Ondje su se sve do polovice 60-ih gradile urbane obiteljske kuće, od kojih neke i danas možete pronaći u Cvjetnom naselju. Antolić je u kvartu dobio i svoju aleju.
Zbog ovih kuća Cvjetno naselje ima nešto što drugi kvartovi nemaju. Ono je zakonom zaštićeno kulturno dobro. Naime, 2004. Ministarstvo kulture i Uprava za zaštitu kulturne baštine proglasili su Cvjetno naselje povijesnom cjelinom grada Zagreba. Ipak, u posljednjih trideset godina izgled dijela kvarta koji je kulturno dobro nije više takav kakvim ga je Antolić zamišljao. Neke izvorne kuće su preživjele, ali većina ih je prerađena u obične obiteljske kuće s nadstrešnicama ili urbane vile modernističkog i minimalističkog stila.
Najbolje od Zagreba skupljeno u jednom
Unatoč preradama izvornih kuća i silnim stambenim zgradama i neboderima koji su izgrađeni 70-ih godina, Cvjetno naselje je idilično mjesto za gradski život. Blizu je prenapućenoj gradskoj jezgri, a opet je spokojno i preplavljeno zelenilom. Spomenuti neboderi danas su neizostavan simbol kvarta i pružaju nevjerojatan pogled sa svojih 70 metara visine. U kvartu je i nedavno obnovljeni studentski dom pa je tako jedina buka koja može omesti vaš noćni san veselje teturajućih studenata ili obližnji koncert.
Osim kafića, manjih dućana i par vrhunskih restorana i pečenjara, u Cvjetnom naselju nalazi se i Boćarski dom gdje se znaju održavati koncerti i gdje možete otići na kuglanje. Nešto dalje roditelji pijuckaju kavu i pivo u sklopu kultnog kafića na otvorenom, “Vrtuljka”, dok im se malci igraju na najvećem igralištu u Zagrebu. Pod nasipom se gotovo uvijek čuje urlik djece koja već generacijama provode sunčane dane na šarenim toboganima, u “potopljenim” avionima i gusarskim brodovima, penjalicama, trampolinima i pješčanicima.
Rekreacija, noćni život, posao – za svakog po nešto
Dobar dio sjevernog zagrebačkog nasipa nalazi se u Cvjetnom naselju. On je omiljeno mjesto kvartovskih džogera i šetača pasa. Ondje ljeti džogiranja zna omesti i miris pečenog mesa s obližnjih roštilja i klupa u podnožju nasipa. Nedaleko se nalazi i kultni noćni klub Močvara koji nudi mnoštvo koncerata i zabava alternativnoj omladini (u normalnim vremenima). S nasipa se pogled pruža na antene i tanjure HRT-ovog kompleksa koji se također nalazi na kvartu, a pored njega je i moderna poslovna zgrada City Plaza Zagreb (poznatija kao “Hypo centar”).
Cvjetno je naselje poznato i po autoškolama. Jedan od najvećih poligona gdje mladi vozači uče voziti aute i motore nalazi se na parkingu između nebodera i Kockice. Sasvim slučajno poligon se našao tamo, ali svaki od mladih vozača ili onih koji trenutno uče voziti potvrdit će da im kamen padne sa srca čim skrenu u ulicu Prisavlje s nagužvane Savske ili užurbane Slavonske i osjete mir Cvjetnog naselja dok prolaze pored drvoreda i pomoćnog igrališta NK Zagreba.
Kockica – “Zgrada ministarstava”
Osim Antolićevih urbanih vila, još je jedna zgrada zaštićena kao kulturno dobro Zagreba, odnosno Cvjetnog naselja, a to je impozantna “Kockica”. Ime je dobila po svom obliku, a svojom, nedavno obnovljenom, stakleno-betonskom fasadom vlada vizurom oko Save, makar su odmah pored nje četiri najviša stambena nebodera.
Njezinu gradnju omela je velika poplava 1964., ali je do 1968. završena. Bila je najvažnija zgrada u državi. Tamo se nalazilo sjedište centralnih komiteta Saveza komunista i Saveza omladine, kao i Glavni odbor Socijalističkog saveza. Sve bitne odluke donosile su se unutar njenih zidova i stakala i sve medijske oči bile su uprte u nju.
Kockica je djelo poznatog arhitekta Ive Vitića koji ju je projektirao po uzoru na prepoznatljivu zgradu UN-a u New Yorku. Njezin minimalistički dizajn i dominacija nad tadašnjom pustoši oko Save priličili su bitnoj funkciji. Interijer Kockice uređivali su najpoznatiji umjetnici tog vremena – od mozaika Ede Murtića i Zlatka Price do tapiserije Jagode Buić i Stevana Luketića. Danas se u njoj nalazi Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture i Ministarstvo turizma.
Cvjetno naselje zaista spaja sve što Zagreb čini gradom poželjnim za život, kao što spaja i ljude svih starosnih skupina. U njegovim parkovima bake i djedovi motre svoju unučad dok se igraju, studenti se druže i pripremaju za život odraslih, a odrasli pijuckaju na terasama nakon posla i svojim susjedima i prijateljima pričaju o svemu što ih muči. Navečer će studenti otići u provod do Močvare ili bilokojeg drugog mjesta za izlazak jer im je sve nadohvat ruke, a njihovi susjedi krenut će u laganu šetnju sa psom ili džogiranje nasipom do Jaruna. Uz sve navedeno, nije ni čudo što su nekretnine Cvjetnog naselja među najtraženijim u Zagrebu.
Pogledajte fotogaleriju
Galerija 33 Fotografija
Otvori