Pretraga

Izgrađen novi neboder od 43 kata: Zakrivljenog je oblika i ima poluzatvoreni amifteatar

A- A+

Japanski arhitektonski studio Kengo Kuma & Associates dovršio je neboder Alberni u Vancouveru u Kanadi sa zakrivljenim oblikom i poluzatvorenim amfiteatrom u podnožju. Ovaj stambeni neboder od 43 kata nalazi se blizu obale, u četvrti Coal Harbor.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Kengo Kuma and Associates (@kkaa_official)

Njegova zakrivljena struktura uspravlja se pri vrhu, a arhitektonski studio je ovaj oblik opisao kao ‘Boolean scoops’. One su uključene kako bi se očuvali pogledi na postojeće zgrade u bloku i donijelo svjetlo u stanove ‘dublje’ u neboderu. Krivulja također omogućava da svaki stan u zgradi ima uvučeni balkon , kaoi strujanje zraka kroz zgradu, piše Dezeen.

Osnivač studija Kengo Kuma rekao je da je rezultat skulpturalan, ikoničan i prepoznatljiv na horizontu, ali i također proizlazi iz susjedskih i iskustvenih razloga. Bočne i gornje strane konstrukcije obložene su staklom i aluminijskim pločama, dok stanovi unutar nebodera imaju dugačke balkone s drvenim detaljima.

Ploče su složene na različite načine preko fasade, stvarajući teksturirani vizualni uzorak koji podsjeća na patchwork. Prema KKAA-i, neboder je dizajniran tako da odgovara horizontu Vancouvera, koji je poznat po velikom broju staklenih nebodera.

Savršen spoj metala i drva

– Jednoobraznost materijalnosti vancouverskog nebodera je i njegova snaga – karakterističan, jedinstveni gradski pejzaž – i njegova prilika da pruži nešto drugačije. Naše odluke bile su manje izravna reakcija na sveprisutno staklo, a više namjera da se stvori toranj čija je visoka masa napravljena od manjih dijelova, držeći se metala i drva, rekao je Kuma za Dezeen.

Izdvojeni članak

Namjeravaju usred naselja obiteljskih kuća izgraditi neboder sa 712 stanova

Kuma je pojasnio i kako toranj ne koristi staklo kao materijal koji definira masu, već više kao praktično kućište, odnosno samo za dizajn – stakla konceptualno ‘nema’. Strukturalne grede koje se protežu uz pročelje, protežu se preko ulaznog masiva i spajaju s tlom, stvarajući zatvoreni prostor u kojem se nalaze amfiteatar i vrt mahovine.

Peraje koje definiraju dugačke balkone nastavljaju se prema dolje i dodatno štite poluzatvoreno područje. Unutar amfiteatra nalazi se i klavir Fazioli koji je dizajnirao sam Kuma. U pitanju je zajednički element uključen u sve projekte koje je proveo lokalni investitor, Westbank, koji je vodio projekt Alberni. Prema Kumi, poluzatvoreni prostor trebao je funkcionirati kao ulazno predvorje za zgradu. Niz stupova obloženih zrcalima presijeca otvoreni prostor.

– Umjesto ograde, ulaz je oblak tankih, laganih elemenata koji lebde iznad prostora izvedbe. Aktivnost i prolazni elementi pozdravljaju grad i stanovnike zgrade, što je vrlo drugačija i puno veća gesta od malog predvorja nalik tvrđavi, rekao je Kuma.

Kigumi

Iznad amfiteatra i unutar unutarnjeg bazena nalazi se viseća skulptura koja nalikuje kigumiju, djelu japanske drvene stolarije. Zbog ograničenja protiv požara, skulptura je izrađena od aluminija tretiranog tako da izgleda kao drvo. Odgovorni partner KKAA-e Balazs Bognar rekao je da je studio prvotno želio koristiti drvo i da je ova promjena materijala bila pravi izazov.

Interijer javnih prostora je minimalistički uređen, s detaljima od kamena i drveta koji se odnose na vanjski dio tornja. Sadržaji uključuju već spomenuti bazen i glazbenu sobu s izborom ploča i zvučnika ugrađenih u zidove obložene plutom. U neboderu će biti otvoren i japanski restoran, saznaje Dezeen.

Izdvojeni članak

Ovo su gradovi s najvećim brojem nebodera: Prvi na listi ih ima čak 200 više od drugog

Kuma je rekao da je struktura u skladu s većinom njegovih prethodnih radova koji pokazuju kako se velike zgrade mogu napraviti od niza ‘manjih komada’. Dodao je kako je njihov interes ne u samim stvarima, već u njihovim odnosima s okolinom. Pojasniio je kako više manjih komada sugerira porozniji odnos, za razliku od težih, čvrstih volumena, prema mjestu putem pogleda, zraka, svjetla.

– Za nas zgrada nije samostalni objekt, već niz odnosa omogućenih arhitektonskim radnjama. Neki vide zgradu; mi vidimo odnose i aktivnosti, zaključio je Kuma.

Drugi nedavni projekti Kume, koji je osnovao svoj studio 1990. godine, uključuju Japanski nacionalni stadion, napravljen za Olimpijske igre u Tokiju 2020. Studio trenutačno radi s investitorom na zgradi prekrivenoj biljkama u Silicijskoj dolini, koja će imati ‘zelena pluća’.

Copy link
Powered by Social Snap