Nacionalni Kućni red za zgrade: Bačić propisao čak i kako treba zalijevati cvijeće
Novost koja se od stupanja na snagu Zakona o upravljanju i održavanju zgrada željno očekuje je definiranje kućnog reda i propisivanje sankcija za njegovo ne pridržavanje. Sada je i to došlo na red. Kućni red bit će unificiran, odnosno Opće odredbe kućnoga reda u zgradama propisao je ministar nadležan za prostorno uređenje i graditeljstvo Pravilnikom koji je upravo upućen u savjetovanje s javnošću u trajanju od 30 dana, a do 20. travnja 2025. godine. Pregledali smo svaku stavku, a zaključak je kako su neke stvari, poput zalijevanja cvijeća definirane do zadnjeg detalja, dok se, primjerice pušenje u zajedničkim prostorijama nigdje izričito ne zabranjuje. Također, ono što posebno upada u oči je da, suprotno ranijim najavama, zabrana postavljanja sjenila na lođe, balkone i teresa nije apsolutna.

Vukovar stambena zgrada | foto: bauštela.hr
Ako ste odrasli u stambenoj zgradi 1970-ih i 1980-ih sigurno se sjećate velikog plakata s crnim tiskanim slovima kojima je bilo ispisano ‘Kućni red’. Obično je stajao u haustoru, uz poštanske sandučiće, a njime je bilo definirano vrijeme kućnog mira, obaveza čišćenja zajedničkih prostorija, način korištenja zajedničkih prostorija i još brojne druge ‘sitnice’ koje su presudne za slogu suvlasnika. I Kućni red se poštivao. Za razliku od situacije kakva je danas gdje je u zgradama međusobno poštivanje, pa čak i poznavanje stanara mahom stvar prošlosti.
No, to bi se u 2025. trebalo promijeniti stupanjem na snagu Pravilnika o kućnom redu koji će biti obvezujući na nacionalnom nivou, a koji se do 20. travnja 2025. nalazi u javnom savjetovanju. Pravilnik je općeg karaktera, sadrži 24 članka koji se odnose na pravila korištenja zajedničkih prostora u zgradi.
Pravilnikom se propisuje kućni red na način da se određuju dopuštene razine buke i sprječavanje nakupljanja otpada u posebnim dijelovima zgrade, navodi se satnica kućnog reda i mira te odstupanja u iznimnim slučajevima. Tu su i obveze vlasnika stanova koji iznajmljuju svoje stanove, a među kojima se ističe kako je svaki suvlasnik obvezan predstavniku suvlasnika dostaviti ime, prezime i kontakt svojih najmoprimaca.
No, krenimo od početka.
Korištenje zajedničkih i posebnih dijelova zgrade
Vlasnici stanova, poslovnih prostora i drugih posebnih dijelova zgrade, najmoprimci, zakupnici, privremeni i povremeni korisnici zgrade dužni su sve dijelove zgrade koristiti pažnjom ‘dobrog gospodara’, pazeći da svojim korištenjem ne ometaju druge korisnike u njihovu korištenju. Također, stanari su obvezni čuvati posebne dijelove zgrade od oštećenja, a zajedničke dijelove i uređaje koristiti u skladu s njihovom namjenom. Moraju i voditi brigu o svojim posebnim dijelovima kako ne bi nastala šteta drugim suvlasnicima te pažljivo koristiti zajedničke dijelove i uređaje i paziti na njihovu čistoću.
Što bi značilo da čak i u zgradama koje nisu etažirane više nema prisvajanja zajedničkih prostorija, a ni kuhanja zimnice u njima ako to znači će miris ‘ajvara’ danima ispunjavati hodnike i stanove.
Balkoni, lođe, vrata i prozori
Pravilnik se pozabavio i s (ne)kulturom življenja u kontekstu korištenja balkona, lođa i terasa. Uz fokus na, kako se čini, onemogućavanje, primjerice, ekipe s četvrtog kata da na balkonu puši i čikove baca preko ograde ili gospođe s trećeg da dok zaljeva cvijeće zalijeva cijelu zgradu.
Tako je specificirano da se biljke na balkonu, terasi, lođi, vrtu moraju držati u posudama koje zadržavaju vodu i koje su osigurane od pada. Također, u Pravilniku stoji i uputa o zalijevanju cvijeća koje se treba obavljati tako da voda ne oštećuje balkone, prozore, pločnik i pročelje zgrade. Uz dodatak kako nije prihvatljivo ni da cvijeće ošteti balkone, terase odnosno lođe.
Također, napominje se i kako stanari ne smiju: prolijevati tekućine, isprašivati posteljinu, tepihe ili krpe te bacati predmete, opuške i slično kroz prozore, vrata, balkone i lođe zgrade. Zanimljivo je da Pravilnik regulira i korištenje vrata i prozora u zajedničkim prostorijama. Pa tako kapci koji se otvaraju prema javnoj prometnoj površini ne smiju položajem ometati prolaznike. Dok za vrijeme padalina, vjetra i temperatura nižih od 0 stupnjeva celzijusa, prozori i vrata zajedničkih dijelova zgrade trebaju biti zatvoreni.
Vezano uz poluotvorene dijelove stanova treba reći da Kućni red zabranjuje na uličnim pročeljima balkona, lođa i terasa postavljanje tendi, roloa ili sjenila. Osim u slučaju kada natpolovičnom većinom suvlasnika nije odlučeno o njihovom jednoobraznom izgledu za cijelu zgradu.

solarna elektrana na balkonu
Imisije i opasne tvari
Zajednički ili posebni dijelovi zgrade u kojima se stvara dim, prašina, mirisi ili buka, svjetlosno zagađenje, odnosno bilo kakve druge imisije, moraju biti odgovarajuće izolirani odnosno uređeni i to na način da se ne ometa stanovanje niti ne ugrožava zdravlje korisnika, odnosno da se spriječi širenje imisija.
Na zajedničkim balkonima, terasama ili lođama te na zajedničkim stepenicama i predprostorima nije dopušteno držanje drva, ugljena ili tekućeg ogrjeva. U zajedničkim i posebnim dijelovima zgrade nije dopušteno držati zapaljive, lako hlapljive ili opasne tvari i predmete. Cijepanje drva dozvoljeno je samo u posebno namijenjenoj prostoriji. Uz to stanari su obvezni uređaje za loženje i tekuće plinove koristiti isključivo u skladu s propisima kojima se uređuje zaštita od požara.
Sprječavanje buke i radovi
Prema Pravilniku stanari ne smiju vikom, glasnom glazbom, kućnim radovima ili na neki drugi način stvarati ili omogućiti stvaranje neprimjerene buke ili narušavati red i mir u zgradi, a posebno radnim danom u razdoblju od 15 do 17 sati te od 22 do 7 sati, te neradnim danom odnosno vikendom i blagdanom od 13 do 17 sati te od 22 do 9 sati.
S time da se stanarima ostavlja mogućnost da dogovorom ove satnice izmjene. Također Kućni red ostavlja mogućnost da se u stanovima mogu održati, primjerice, proslave, ali one moraju biti najavljene dva dana prije održavanja i ne smiju trajati dulje od ponoći.
Isto tako treba reći da su suvlasnici dužni minimalno dva dana prije početka radova na posebnim dijelovima zgrade obavijestiti druge suvlasnike i korisnike o vrsti radova, početku i očekivanom trajanju izvođenja radova. Kao i da izvođenje radova u posebnim dijelovima nije dopušteno u razdoblju od 22 do 7 sati, a neradnim danom odnosno vikendom i blagdanom od 22 do 9 sati.
Stanari su dužni voditi brigu o načinu korištenja dizala u zgradi, čuvati od oštećenja dijelove i uređaje dizala te su dužni brinuti o čistoći dizala. Prilikom transporta građevinskog materijala dizala se mogu koristiti samo u skladu s njihovom nosivošću, te moraju paziti da se ne oštete ili uprljaju.

vikanje | foto: Freepik
Skladištenje u zajedničkim prostorijama
Prema Kućnom redu stanari ne smiju u kućnim vežama, prolazima, zajedničkim hodnicima, terasama, tavanima i stubištima kao i na okućnici zgrade ostavljati bicikle, skutere, motocikle, romobile, ormare, kuhinjske aparate, kutije, vreće, obuću, otpad te druge stvari koje mogu izazvati požar ili narušavati okolni izgled. Dječja i invalidska kolica mogu se ostavljati u zajedničkim prostorijama na način da ne ometaju slobodan prolaz.
Iznimno, odlukom suvlasnika može se odrediti da se bicikli i romobili mogu ostavljati na za to prethodno predviđena mjesta u zajedničkom podrumu, tavanu, okućnici te hodniku pod uvjetom da slobodan prolaz u svakom trenutku mora iznositi najmanje 120 centimetara. Kao i da se poštuju svi propisi koji uređuju pristupačnost građevina osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti kao i pravila o protupožarnoj zaštiti.
Ističe se i kako se u zajedničkim dijelovima zgrade mogu se držati uredno postavljene vaze sa cvijećem na način da se ne ometa kretanje osoba. Također, kućne veže, stubišta, prolazi i zajednički hodnici moraju biti osvijetljeni, a ulazna vrata u zajednički podrum moraju biti zaključana, osim ako suvlasnici nisu drukčije odredili.
U zajedničkom podrumu nije dozvoljeno držati lako zapaljive stvari i tekućine. Uz to suvlasnici su dužni skloništa u zgradi koja su upisani kao zajednički dijelovi zgrade (najčešće podrumi) održavati u funkcionalnom stanju u skladu s propisima koji uređuju područje civilne zaštite.
Čišćenje
Svi stanari u zgradama su dužni održavati čistoću stubišta, hodnika i ostalih zajedničkih dijelova te ih čuvati od oštećenja. Zajedničko dvorište i okućnica ne smiju se koristiti za trajni smještaj građevinskog i drugog materijala, otpadaka, uznemiravanje korisnika zgrade stvaranjem buke, pranje vozila, parkiranje vozila na način da se onemogućava ulazak i izlazak drugih vozila, te samovoljno ograđivanje ili blokiranje zajedničkog dijela za osobno parkiranje vozila ili smještaj stvari.
Stanari su dužni organizirati čišćenje snijega i leda s krovova i pločnika, odnosno provesti radnje radi sprječavanja nastanka štete drugim korisnicima zgrade i trećim osobama u svezi sa snijegom i ledom na svim površinama koje se nalaze na građevinskoj čestici zgrade.
U posebnim dijelovima zgrade dozvoljeno je držanje kućnih ljubimaca u skladu s propisima koji uređuju zaštitu životinja i općim aktima predstavničkih tijela jedinica lokalne samouprave. Korisnici su obvezni počistiti svaki oblik izmeta ili drugih ostataka iza svojih kućnih ljubimaca sa svih dijelova zgrade i okućnice zgrade te se brinuti da njihovi kućni ljubimci ne uznemiravaju ostale stanare.

čišćenje | foto: Freepik
Ustroj i kazne
Posebna pravila kućnog reda donose suvlasnici natpolovičnom većinom suvlasnika u skladu sa Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada i koja ne smiju biti u suprotnosti s općim pravilima. Nakon donošenja posebnih pravila kućnog reda upravitelji zgrade dužni su ista u roku 90 dana od donošenja postaviti u svim zgradama kojima upravljaju u obliku fiksne zidne ploče za trajno izlaganje u zajedničkom prostoru zgrade kako bi bila vidljiva i čitljiva svakomu tko ulazi u zgradu.
Za nepridržavanje odredbi kućnoga reda propisuju se novčane naknade u skladu s odredbama Zakona o upravljanju i održavanju zgrada i međuvlasničkog ugovora. Posebna pravila kućnog reda donose suvlasnici natpolovičnom većinom suvlasnika u skladu sa Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada.
Doznajte ovdje sve o velikoj rasprodaji državni kvadrata.