Obnova kultnog motela na Kvarneru: Nakon 30 godina HGK ulaže 18 milijuna eura
Hrvatska gospodarska komora ulazi na turističko tržište, a prvi projekt bit će obnova poznatog motela Sljeme u blizini Rijeke. Objekt koji je već 30 godina u vlasništvu HGK za 18 milijuna eura će dobiti novi izgled, dok bi obnova trebala biti završena 2026. godine. Novi hotel nosit će ime Rivia Arts & Culture Hotel, imat će četiri zvjezdice, dok njegov dizajn potpisuje arhitektonski ured Mataija x Sipina x Turato predvođen riječkim arhitektom Idisom Turatom i arhitektom Marojem Mrduljašem. Ulaskom na tržište, HGK želi nadoknaditi gubitak prihoda nakon ukidanja obveznih članarina prije dvije godine. S druge strane, motel Sljeme, koji je projektirao legendarni arhitekt Ivan Vitić, ima status nepokretnog pojedinačnog dobra i zato je njegova sanacija vrlo delikatan projekt.
Hrvatska gospodarska komora kreće u obnovu derutnog i napuštenog motela ‘Sljeme’ kraj Rijeke, piše poslovni.hr. Riječ je o objektu koji je u rukama HGK-a već 30 godina, a kako stvari stoje, napokon su se odlučili ući na turističko tržište, dok bi novi hotel trebao biti završen do 2026. godine. Tako HGK želi nadomjestiti gubitak prihoda nakon ukidanja obvezne članarine u 2022. godini. Na njegovom mjestu izgradit će se Rivia Arts & Culture Hotel od četiri zvjezdice, čiji dizajn potpisuje arhitektonski ured Mataija x Sipina x Turato predvođen riječkim arhitektom Idisom Turatom i arhitektom Marojem Mrduljašem.
HGK ulazi na tržište
HGK za ovu godinu priprema velik broj projekata koji su povjereni tvrtki koja u njenom stopostotnom vlasništvu – HGK hotela koja će voditi poslovanje novog hotelskog kompleksa u blizini Rijeke. Novi Rivia Arts & Culture Hotel, imat će četiri zvjezdice, bit će manje veličine, a zbog simbioze starog i suvremenog, poslovat će u kategoriji heritage hotela, što nije novost na hrvatskoj obali.
Razlog ulaska HGK-a na tržište je veliki pad njihovih prihoda nakon što su 2022. godine ukinuli obveznu članarinu. Zato Komora želi dugoročnom strategijom vratiti dio izgubljenih prihoda, a jedan od načina je i stavljanje dijela imovine u komercijalnu funkciju, dok je obnova motela Sljeme prvi koji realiziraju.
Kako kaže direktor HGK hotela i potpredsjednik HGK Tomislav Radoš, u paketu bila još dva projekta, preuređenje i prenamjena HGK-ove zgrade na splitskoj Rivi, te projekt kongresno-poslovno-hotelskog centra u Zagrebu. No, riječki hotel prvi je s kojim se ide u realizaciju. HGK-ov projekt zamišljen je kao ogledni primjer održivog turizma, koji će se zasnivati na domaćim proizvodima i uslugama, a ujedno će predstavljati i nastavak modernizma u hrvatskoj arhitekturi.
Projekt od 18 milijuna eura
Iako Komora ima znatno manje prihode nego prije, ulaganje u novi hotel će financirati kreditima komercijalnih banaka te vlastitim sredstvima. S druge strane, prihodi od aktualnih članarina neće se koristiti za financiranje projekta.
Unatoč tome što službene potvrde o vrijednosti projekta još uvijek nema, u konačnici bi mogao koštati oko 18 milijuna eura, dok je godišnji proračun Komore za ovu godinu oko 33 milijuna. Prema najavama, hotel će se otvoriti u drugoj polovini 2026. godine, a kako kažu iz HGK, bit će pravi primjera kako revitalizacija i suvremena interpretacija kulturne baštine može stvoriti novu gospodarsku vrijednost i autentičan proizvod koji će obogatiti turističku ponudu.
Važno kulturno dobro
HGK projektom želi stvoriti platformu koja će okupiti domaće znanje i proizvode, odnosno sve najbolje iz Hrvatske. Također, novi hotel bit će i mjesto održavanja velikog broja gospodarskih događaja pod palicom HGK.
Inače, motel Sljeme ili kako ga lokalci zovu – Panorama, izgrađen je 1965. godine na Pavlovcu iznad Preluka. Stari dizajn je osmislio slavni šibenski arhitekt Ivan Vitić koji je za arhitektonsko rješenje zaradio Borbinu nagradu za arhitekturu, dok je dizajn novog hotela osmislio Arhitektonski ured Mataija x Sipina X Turato u suradnji s riječkim projektantima Idisom Turatom i Marojem Mrduljašom.
Prvotno je bio namijenjen odmoru vozača i turista, a poslije je u motelu bio smješten i Savezni centar za unaprjeđenje ugostiteljstva i edukaciju osoblja. Nakon toga je pao u drugi plan, već dugi niz godinama je u derutnom stanju, a kako je riječ o objektu kojima status nepokretnog pojedinačnog dobra – veliki teret u njegovoj obnovi su strogi konzervatorski uvjeti. To je i jedan od razloga zašto je cijela investicija poprilično skupa.
Također, krajem prošle godine je tvrtka Geotech d.o.o. provela geotehničke istraživačke radove te izradila projekt osiguranja građevne jame. U svakom slučaju, iako je bilo različitih ideja o zajedničkom pothvatu obnove, u sanaciju motela Sljeme, HGK će ići samostalno. Pogledajte ovdje kako izgleda transformacija malog izletišta uz jezero u fantastičan eko turistički kompleks podno Papuka.