Ovo su dvije velike parcele u Zagrebu: Na njima su se trebali graditi velebni neboderi, gdje je stalo?
U proteklih deset godina u Zagrebu nije bilo mnogo novih nebodera u tradicionalnom smislu, a svima prvo padaju na pamet VMD neboderi u Strojarskoj. No, nedavno najavljeni neboder na Črnomercu, visok 25 katova i smješten blizu ‘Mešića’ i Laube, ponovno je izazvao pažnju na temu visokih zgrada u gradu. S tim u vezi prisjetili smo se dva velika, ali još neizgrađena projekta nebodera u centru Zagreba – Landmark Residence kraj Autobusnog kolodvora i tzv. zagrebački ‘Blizanci’ uz Heinzelovu ulicu.

Novi VMD-ov neboder na raskrižju Vukovarska-Heinzelova | foto: promo VMD
U Zagrebu posljednjih desetak godina nismo vidjeli previše izgrađenih nebodera u pravom smislu te riječi. Ipak, valja izdvojiti VMD zgrade uz Strojarsku ulicu, kao i ranije izgrađene Zagreb Tower i EuroTower, koji su donekle izmijenili vizure grada. Nedavno smo pisali o novom projektu – nakon godina čekanja, Zagreb će uskoro dobiti novi neboder na Črnomercu. Imat će 25 katova i nalazit će se u blizini ‘Mešića’ i Laube, tik uz veliko gradilište budućeg Trga pravde.
Potaknuti tim projektom, prisjetili smo se dvaju velikih, zasad neostvarenih neboderskih planova u širem centru Zagreba. Jedan se trebao graditi uz Autobusni kolodvor, u Strojarskoj – projekt Landmark Residence. Drugi se odnosi na zagrebačke ‘Blizance‘ koji su bili planirani uz Heinzelovu.
Landmark Residence neboderi
Priča o Landmark neboderima pojavila se prije dvije godine, kada je izraelska tvrtka Landmark Green Towers kupila zemljište između Autobusnog kolodvora i Strojarske. Zanimljivo, ista tvrtka je kupila i prostor bivšeg Grafokartona.
Na parceli površine 4.309 kvadrata bila je najavljena izgradnja dvaju nebodera koji su se trebali istaknuti kao najviši poslovni objekti u Zagrebu. Prema informacijama s njihove službene stranice, projekt je još uvijek prikazan kao aktivan i nalazi se u fazi dizajna i razvoja, iako zasad nije otvoren ni postupak iznajmljivanja prostora.
U opisu projekta ističe se vizija dvaju visoko tehnoloških i ekološki osviještenih uredskih tornjeva s ukupno 32 tisuće kvadrata vrhunskog prostora, smještenih u samom središtu grada. No, iako dokumentacija zvuči ambiciozno, u stvarnosti se na toj lokaciji i dalje nalazi neuređena površina bez ikakvih naznaka izgradnje.
Prema važećem zakonu, građevinska dozvola vrijedi tri godine od pravomoćnosti, uz mogućnost produljenja za još tri godine ako se nisu promijenili urbanistički uvjeti. U ovom slučaju, građevinska dozvola izdana je još 2016., dok su dvije prethodne lokacijske dozvole iz 2012. produljene četiri godine kasnije. Jedna se odnosila na budući parkovni prostor, a druga na poslovnu zgradu s 26 nadzemnih i četiri podzemne etaže, u sjevernom dijelu zgrade visoke 25 katova, dok bi južni dio imao 15 katova. Projekt je prethodno bio usklađen s GUP-om i definiran kroz javni urbanističko-arhitektonski natječaj, a detaljna urbana pravila dogovorena su s autorima prvonagrađenog rješenja još 2011. godine.
Vrijede li te dozvole, pod velikim je upitnik, a danas između novoizgrađenih zgrada uz Strojarsku i Autobusnog kolodvora, još uvijek se prostire neiskorištena zelena površina. Kada će, i hoće li uopće, gradnja započeti, zasad je nepoznato.

Landmark Residence | Foto. Landmark Green Towers

Landmark Residence | Foto: OSS uredjena zemlja

Parcela kraj autobusnog kolodvora | Foto: Google Earth
Zagrebački ‘Blizanci’
Drugi projekt tiče se para nebodera, popularno nazvanih zagrebački Blizanci ili ‘Twinsi’, koji su još 2019. najavljeni uz Heinzelovu ulicu, nedaleko Veterinarskog fakulteta i u neposrednoj blizini novog stambenog naselja koje je izgradio VMD. Projekt je u prvi plan istaknuo tadašnji gradonačelnik Milan Bandić, a ponovno je aktualiziran 2021. godine. No, unatoč interesu javnosti i dokumentaciji puštenoj u javnu raspravu, gradilište i dalje miruje.
Tada je Gradski ured za strategijsko planiranje otvorio dokumentaciju kojom bi se omogućila izgradnja nebodera visine do 140,5 metara, odnosno 35 etaža, na parceli površine gotovo 8 tisuća kvadrata. Prema zamišljenom planu, zgrada bi imala i do pet podzemnih etaža, s prizemljem visine 4,5 metra i standardnom visinom od četiri metra za ostale katove.
Prema Katastru, vlasnik parcele od 7.500 kvadrata je tvrtka Elona Projekt, osnovana 2020. godine, iza koje stoji austrijski fond Imbea Immoeast Beteiligungsvearwaltung GMBH. Prema službenim informacijama koje pruža FINA, u upravi tvrtke sjede Radka Doehring, Richard Bauer, Darko Grizelj i Wolfgang Ötsch.

Zagrebački ‘Blizanci’ | Foto: projektanti ured Strimar

Čestica uz Heinzelovu | Foto: OSS uredjena zemlja
Projekt arhitektonskog dvojca?
Osnova cijelog projekta leži u natječaju iz 2010. godine, kada su kao pobjednici odabrani arhitekti Matej Bender i Domagoj Crnogorac iz studija Pilotprojekt. Njihova vizija predviđa parcelu na kojoj bi se smjestilo gotovo 111 tisuća kvadrata bruto površine, od čega bi više od 79 tisuća bilo nadzemno, a preostalih 32 tisuće pod zemljom. U sklopu bi se nalazilo 979 garažnih mjesta, a tri nadzemna volumena činila bi kompleks kojemu bi vizualno dominirala dva tornja.
Prema toj zamisli, južni toranj uz Vukovarsku bio bi u potpunosti poslovnog karaktera, s oko 30 tisuća kvadrata uredskog prostora, dok bi sjeverni bio namijenjen hotelu s pet zvjezdica, uključujući 286 soba i VIP apartmane na vrhu. U zajedničkoj bazi tornjeva nalazio bi se trgovačko-ugostiteljski sadržaj, kongresni centar i dodatni sadržaji za javnu i društvenu namjenu. Sve to trebalo je biti arhitektonski oblikovano tako da tornjevi vizualno odvajaju prometnu Heinzelovu ulicu od mirnijih stambenih zona koje se šire prema istoku, pisao je tada jutarnji.hr.
Dio projekta, poput novog naselja u Darwinovoj, već je ostvaren, no sami neboderi još uvijek postoje samo na papiru. Hoće li i kada doći na red za realizaciju, ostaje vidjeti.

Parcela uz Heinzelovu | Foto: Google Maps
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.