Više od 60 posto novih stanova gradi se za velike obitelji, a raste trend samačkih kućanstava
Velik je raskorak između planova za gradnju novih stanova i životnih navika građana. Dok investitori uvelike traže građevinske dozvole za trosobne i četverosobne stanove, udio samačkih kućanstava u Hrvatskoj opasno se približava 50%. Što neizbježno ostavlja u zraku pitanje: Za koga se grade novi stanovi?
Građevinski sektor u Hrvatskoj i dalje bilježi pad u odnosu na isto razdoblje prošle godine, i to za 12,7%. Usporedno, u odnosu na početak 2023. godine u lipnju je ipak izdano 3,3% više građevinskih dozvola što daje nadu o oporavak tržišta. No, hoće li do oporavka uistinu doći uvelike ovisi o prodaji novoizgrađenih stanova koja je dugoročno potencijalno upitna s obzirom na to da postoji veliki nesrazmjer između kategorije stanova koje se najviše grade i stvarne potrebe stanovništva.
Naime, prema podatcima Državnog zavoda za statistiku investitori u stambene zgrade u novogradnji trenutno planiraju izgradnju najviše trosobnih i četverosobnih stanova. Dok, upravo objavljena analiza podataka popisa stanovništva uz 2021. godine ukazuje nastavak trenda rasta samačkih kućanstava.
Najviše se planira graditi trosobnih stanova
U lipnju 2023., prema vrstama građevina, 86,2% dozvola izdano je za zgrade, a 13,8% za ostale građevine. Prema vrstama radova, 77,6% dozvola izdano je za novogradnju, a 22,4% za rekonstrukcije. Prema izdanim građevinskim dozvolama u lipnju 2023., predviđeno je pak građenje 1.147 stanova s prosječnom površinom od 100,3 kvadrata.
Kada je riječ o stambenim zgradama u novogradnji predviđena je gradnja njih 469. Za nove stambene zgrade s jednim stanom izdano je 305 građevinskih dozvola, za stambene zgrade s dva stana 42 dozvola, a za stambene zgrade s tri i više stanova 122 dozvole.
U novim zgradama, prema građevinskim dozvolama izdanim u lipnju fond novih stanova trebao bi se povećati za njih 1.079, od čega su 333 trosobna stana, 300 četverosobnih, 249 dvosobnih, 75 jednosobnih.
Izgradnja stanova ne prati populacijske trendove
Paralelno, prema podacima popisa stanovništva 2021., udio neoženjenih muškaraca odnosno neudanih žena, te udio razvedenih veći je u odnosu na te udjele u prethodnim popisima. Tako je udio neoženjenih muškaraca 2021. bio 35,3%, a udio razvedenih 5,8%. Isti trend zamjećuje se i među ženama, odnosno broj neudanih i razvedenih se povećava, a broj udanih opada.
Ako podatke promatramo prema vrsti zajednice u kojoj osoba živi, odnosno prema stvarnom načinu življenja osobe unutar kućanstva, bez obzira na njezino zakonsko bračno stanje, od ukupnog broja stanovnika staroga 15 i više godina u bračnoj zajednici živi 49,30%, u izvanbračnoj zajednici 4,05%, u životnom partnerstvu s osobom istog spola 0,01%, u neformalnome životnom partnerstvu s osobom istog spola 0,03%, dok čak 46,61% stanovnika ne živi ni u jednoj vrsti zajednice.
Za koga se grade stanovi?
Dakle, dok raste trend samačkih kućanstava, koji se opasno bliži udjelu od čak 50% u populaciji, građevinari uvelike planiraju izgradnju ogromnih, trosobnih i četverosobnih stanova. Stoga je opravdano postaviti pitanje: Za koga se grade novi stanovi?
Posebno ako se uzme obzir da je popis stanovništva izvršen prije dvije godine, a da će zgrade za koje je u lipnju izdana građevinska dozvola u najvećem broju slučajeva biti useljive u posljednjem kvartalu 2024. godine. Naime, time se stvara dodatni prostor za rast trenda samačkih kućanstava koji nije bio reverzibilan od 1971. godine.
Kako se kreću cijene kvadrata u novogradnji u Hrvatskoj u odnosu na zemlje u regiji pogledajte ovdje.