Zabravljeno lječilište u Slavoniji traži investitora, zelena oaza s 3 nekretnine i izvorima sumporne vode
Levanjska Varoš, mala slavonska općina sa samo 6 stanovnika po četvornom metru raspisala je zanimljiv javni poziv. Odnosi se na iskaz interesa za kupnju nekretnina u kompleksu nekadašnjeg lječilišta i odmarališta ‘Stara Kupka’, u Breznica Đakovačkoj. Općina želi revitalizirati zdravstveni i rekreacijski turizam. Javni poziv obuhvaća tri nekretnine ukupne površine 30.870 kvadrata i 3 izvora mineralne vode.
Galerija 7 Fotografija
OtvoriOpćina Levanjska Varoš objavila je javni poziv za iskazivanje interesa u cilju obnove i stavljanja u funkciju nekadašnjeg lječilišta i odmarališta Breznica Đakovačka, a sada kompleksa ‘Stara Kupka‘ i razvoja zdravstvenog i rekreacijskog turizma na području Općine Levanjska Varoš.
Kompleks ‘Stara Kupka’ nalazi se na području Općine Levanjska Varoš, u naselju Breznica Đakovačka. Riječ je o lokaciji nadomak Đakova (23km) i Našica (27km ), te u blizini Slavonskog Broda (45 km), Požege (50 km) i Osijeka (60 km).
Izvan funkcije od 2012.
Za vrijeme vlasništva PIK-a Đakovo osamdesetih godina prošlog stoljeća kompleks je razvijan kao turističko rekreacijski centar na bazi dva izvora sumporne vode – hladne, sumporne, slabo radioaktivne vode, bogate kalcijem, magnezijem i hidrokarbonatom). Sumpornom vodom su se punili otvoreni bazeni, a objekti za smještaj mogao je primiti oko 150 postelja.
Tijekom 1994. godine kompleks je privatiziran i postao je Dom za starije i nemoćne. Prestao je s radom 2012. godine, te je do danas zatvoren.
Nekretnine koje su obuhvaćene javnim pozivom dio su kompleksa ‘Stara kupka’, ukupne površine 30.870 kvadrata. Sadrže smještajne građevine starosti od 14 do 55 godina, pomoćne zgrade, bazen i četiri izvora sumporne vode.
Tri atraktivne nekretnine
Kompleks se sastoji od tri glavne građevine: depadanse, starog hotela i restorana. Depadansa je bruto površinom najveći objekt, a ona iznosi 1.874,87 kvadrata, te se sastoji od podruma, prizemlja i dva kata. Ima pravokutan tlocrtni oblik izdužen u smjeru istok-zapad.
Stari hotel je prenamijenjen u dom za starije i nemoćne osobe i ima ukupnu bruto površinu od 1.274,21 kvadrate, te također 4 etaže. Ima pravokutan tlocrtni oblik izdužen u smjeru sjever-jug. Podrum, prizemlje i prvi kat starog hotela su zapušteni i derutni, te je potrebna cjelovita adaptacija kako bi se doveo u operativno stanje. Treba reći da je stari hotel je u požaru izgubio zadnji kat koji je naknadno dograđen, ali nije nikad završen, te je danas nalazi u roh-bau stanju.
Restoran ima ukupnu bruto površinu od 311,46 kvadrata, te se sastoji od jedne etaže i ima pravokutan tlocrtni oblik izdužen u smjeru istok-zapad. Restoran je u derutnom, zapuštenom i neupotrebljivom stanju te mu je potrebna je cjelovita adaptacija kako bi se doveo u operativno stanje, te je izrađen projekt rekonstrukcije i ishođena je građevinska dozvola.
Uz navedeno u kompleksu se nalaze i skladišna građevina, 2 nadstrešnice te bazen koji je u neupotrebljivom stanju. No, uz napomenu da za rekonstrukciju bazena postoji građevinska dozvola.
Izvori mineralne vode
Na području se nalaze 3 izvora mineralne vode, a preliminarna stručna istraživanja napravljena su 2021. godine. Uzorkovanje je provela Josipa Konjarik, dipl. sanitarni inženjer, a analiza je obavljena pri Nastavnom zavodu za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar. Dobiveni rezultati ukazuju da Izvor 1, Izvor 2 i Izvor 3 ubrajaju se u hladne, sumporne, vode karakterizirane kalcijem, magnezijem i hidrokarbonatom, što je pogodno za korištenje u hidroterapiji za poremećaje kože, respiratornog sustava i lokomotornog sustava.
Također, uz predmetne nekretnine nalazi se zemljište na kojemu je 1985. godine u sklopu geoloških istraživanja izbušena bušotina dubine 950 m, a na kojoj izvire termalna voda (56˚C), karakterizirana ionima natrija, klorida i hidrogenkarbonata. Podaci vezani za bušotinu danas su u vlasništvu Republike Hrvatske i čuvaju se u Agenciji za ugljikovodike.
Uvjeti javnog poziva
Pismo sa iskazom interesa mogu predati domaće i strane fizičke i pravne osobe. Pismom zainteresirana stranka mora predstaviti svoje stručne sposobnosti s opisom načina korištenja nekretnine, eventualnu spremnost ulaganja u uređenje, očekivanja od poslovnog aranžmana, konceptu pružanja određenih usluga (i kojih) i drugo što podnositelj smatra relevantnim, kako bi se dobila jasna predodžba o namjerama i spremnosti zainteresirane stranke za razvijanje turističkog proizvoda destinacije.
Zainteresirani kupci mogu zatražiti dodatne podatke vezane uz nekretnine u kompleksu ‘Stara Kupka’ Breznica Đakovačka elektroničkim putem ([email protected] ) ili osobno u uredu Općine (Levanjska Varoš, Levanjska Varoš 70). Zainteresirane osobe pozivaju se da svoj iskaz interesa u kojemu će se predstaviti dostave u pisanom obliku najkasnije do 10. siječnja 2025. godine.
Doznajte ovdje sve o mega projektu izgradnje termi Bjelovar.