Zbogom peći na drva! Država daje 10 milijuna eura za alternativne sustave grijanja
Vlade RH je početkom srpnja donijela Odluku o osiguranju čak 10 milijuna eura za pilot projekt ulaganja u zamjenu zastarjelih kotlova za grijanje u gradovima u kojima je zabilježena II. kategorija kvalitete zraka – Slavonskom Brodu, Sisku i Kutini. Procjenjuje se da će provedbom projekta biti ugrađeno 1.100 sustava za korištenje obnovljivih izvora energije u 800 obiteljskih kuća i/ili stambenih jedinica unutar višestambene zgrade. Zastarjeli kotlovi za grijanje moći će se mijenjati korištenjem obnovljivih izvora energije za vlastitu potrošnju, odnosno mjerama ugradnje sustava za korištenje obnovljivih izvora energije u postojećim obiteljskim kućama ili stambenim jedinicama unutar višestambene zgrade u cilju smanjenja emisija lebdećih čestica.

kamin | foto: Freepik
U svrhu provedbe pilot projekta ulaganja u zamjenu zastarjelih kotlova za grijanje u gradovima u kojima je zabilježena II. kategorija kvalitete zraka – Slavonski Brod, Sisak i Kutina – Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost će osigurati financijska sredstva u iznosu do 10 milijuna eura. I to na ime sufinanciranja troškova zamjene sustava grijanja fizičkim osobama-građanima koji koriste samostojeće peći na kruta goriva. Kao i postojeće konvencionalne centralne sustave grijanja koji koriste ogrjevno drvo u visini do 80 % Fondu prihvatljivih i opravdanih troškova.
Financijska sredstva potrebna za provedbu projekta osigurana su Odlukom o raspodjeli rezultata i načinu korištenja viška prihoda u 2025. godini. U svrhu provedbe Fond će uskoro objaviti javni poziv, a procjenjuje se da će njegovom provedbom biti ugrađeno 1.100 sustava za korištenje obnovljivih izvora energije u 800 obiteljskih kuća i/ili stambenih jedinica unutar višestambene zgrade.
Očekivani učinci vezani uz poboljšanje kvalitete zraka su smanjenje emisija lebdećih čestica PM2,5 u količini 27,0 t/god uz pretpostavku da se 600 korisnika odluči za mjeru M1 (Pirolitički kotao na drva za grijanje prostora ili prostora i potrošne vode) i 500 korisnika za mjeru M2 i M3 ( Dizalica topline za grijanje potrošne vode i grijanje prostora ili za grijanje potrošne vode i grijanje i hlađenje prostora i Fotonaponska elektrana za proizvodnju električne energije za vlastitu potrošnju u mrežnom radu).
Pozadina
Uredbom o određivanju zona i aglomeracija prema razinama onečišćenosti zraka na teritoriju Republike Hrvatske Republika Hrvatska podijeljena je na pet zona i četiri aglomeracije za potrebe praćenja kvalitete zraka.
Osnovni cilj pilot projekta je smanjenje količina emisije lebdećih tvari u zoni HR 2 – Industrijska Hrvatska (Brodsko-posavska i Sisačko-moslavačka županija). I to u gradovima u kojima je zabilježena II. kategorija kvalitete zraka i koji imaju važeći Akcijski plan za poboljšanje kvalitete zraka ( Slavonski Brod, Sisak i Kutina). Kao i povećanje proizvodnje energije i udjela OIE u ukupnoj potrošnji energije, a sve u svrhu smanjenja onečišćenja zraka radi zaštite zdravlja ljudi, zaštite kvalitete zraka i okoliša u cjelini.

grijanje na drva | foto: Freepik
Zamjena za peći na kruta goriva
Očekuje se da će uskoro Fond za zaštitu okoliša objaviti javni poziv za pilot projekt ulaganja u zamjenu zastarjelih kotlova za grijanje u gradovima u kojima je zabilježena II. kategorija kvalitete zraka u zoni HR 2 – industrijska Hrvatska. Pozivom će se sufinancirati ulaganje u zamjenu sustava grijanja koji koriste samostojeće peći na kruta goriva.
Kao i postojeće konvencionalne centralne sustave grijanja koji koriste ogrjevno drvo i to fizičkim osobama-građanima vlasnicima/suvlasnicima obiteljske kuće ili stambene jedinice unutar višestambene zgrade koji imaju prijavljeno prebivalište na administrativnom području grada Slavonskog Broda, Siska ili Kutine. Dodatno, i koji se ne smatraju poduzetnicima koji obavljaju gospodarske djelatnosti, definirane pravilima o potporama.
Dvije opcije
Prethodno navedeni sustavi grijanja mogu se mijenjati korištenjem obnovljivih izvora energije za vlastitu potrošnju odnosno mjerama ugradnje sustava za korištenje obnovljivih izvora energije u postojećim obiteljskim kućama ili stambenim jedinicama unutar višestambene zgrade u cilju smanjenja emisija lebdećih čestica, sukladno uvjetima iz Poziva, a u okviru dvije aktivnosti.
Na prvom mjestu to je ugradnja tehničkih sustava grijanja/hlađenja i pripremu potrošne tople vode korištenjem obnovljivih izvora energije kroz provedbu maksimalno jedne od mjera (M1 ili M2). Dok je na drugom mjestu ugradnja tehničkih sustava grijanja/hlađenja i pripremu potrošne tople vode korištenjem obnovljivih izvora energije u kombinaciji sa ugradnjom tehničkih sustava za proizvodnju električne energije korištenjem obnovljivih izvora energije za vlastitu potrošnju (kombinacija M2 i M3).
Doznajte ovdje sve o sufinanciranju obnovljivih izvora energije za ugrožena kućanstva.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.