Pretraga

Evo kako su pozicionirane ugostiteljske terase u centru Zagreba: Uočavate li probleme?

A- A+

Interdisciplinarna zajednica stručnjaka i znanstvenika udruženih u cilju cjelovite obnove grada Zagreba nakon potresa okupila se pod imenom ‘Obnovimo Zagreb’ na Facebooku gdje redovito ukazuju na nelogičnosti koje su ‘dopuštene’ u glavnom gradu, ali i nude rješenja. Recentno su objavili nekoliko primjera pozicioniranja ugostiteljskih terasa na javnim površinama. Loš primjer je Skalinska ulica, dok je dobar primjer Radićeva ulica, obje u centru grada.

Skalinska ulica u Zagrebu | Foto: Google maps

Skalinska ulica

– Pitoreskna ulica koja spaja Tkalčićevu s Opatovinom odavno je prestala biti ulicom u njenom funkcionalnom smislu. Pretvorena je u kompoziciju vagon restorana. Ugostiteljske terase su pozicionirane u sredini ulice i nadovezuju se jedna na drugu. Sa svake strane je ostavljen uzak pješački prolaz. Nemoguće je prijeći s jedne strane ulice na drugu do pred sam kraj koji izlazi na Tkalčićevu. U slučaju požara vatrogasna vozila ne mogu prići. Kao ni hitna pomoć, napisali su na Facebooku.

Pitaju se da kako je to moguće? Vizura prema Katedrali na vrhu je prepolovljena, a na Tkalčićevu u dnu ne postoji. Zagrepčani su Skalinske prestali biti svjesni. Postala je nevidljiva, zagušena i neprohodna. Nužna je revizija korištenja ovog dragocjenog prostora i pronalaženje održivog modela suživota različitih gradskih interesa, napisali su u objavi.

Skalinska ulica u Zagrebu | Foto: Google maps

U nastavku su objavili nekoliko fotografija ove ulice iz 2018. godine kada je na kratko bila slobodna od inventara te ih usporedili s današnjim stanjem.

Tkalčićeva kao drugi loš primjer

– Ovaj staklenik se nalazi u Tkalčićevoj ulici. Bunkerirana terasa čak nije niti ispred ugostiteljskog lokala, koji je usput rečeno na drugoj strani ulice, nego je priljepljena uz fasadu Državnog ureda za reviziju. Doslovno su ograđena dva, od pet, revizorskih prozora u prizemlju. Da li zato da se može “baciti oko na ono što rade” ili da im se lakše doda piće kroz prozor – ne znamo – ali znamo da je krajnje apsurdno, napisali su u objavi na Facebooku.

Hidrant unutar terase u Tkalčićevoj

Ukazali su i na ‘apsurd’ u Ulici Ivana Tkalčića, također u centru grada. Podsjećaju kako je gradska vlast najavila reviziju ugostiteljskih terasa i uvođenje reda i u taj segment korištenja javnih površina.

-Iz situacije na fotografijama je vidljivo da je hidrant za vodu, ključan za vatrogasnu intervenciju, “pospremljen” u okvire terase. Za ovo je netko, potpuno iracionalno i protuzakonito, dao dozvolu. Nevjerovatno je da nitko od inspekcijskih i komunalnih službi to nije uočio. Na gradskoj vlasti je da to žurno ispravi. Sve službe u gradu Zagrebu trebaju zakonito i u javnom interesu raditi svoj posao i sprovoditi red. Od gradskih ureda koji izdaju dozvole do inspekcija i komunalnih službi koji kontroliraju stanje na terenu. Od toga će koristi imati svi: poduzetnici, građani i gradski proračun, napisali su iz inicijative ‘Obnovimo Zagreb’.

Radićeva ulica kao dobar primjer poziciniraja terasa ‘u jednoj traci’

Dobrim primjerom kako bi Zagreb trebao locirati ugostiteljske terase na javnim površinama, smatraju, je Radićeva ulica. Terase su pozicionirane na jednoj strani ulice. Širine su koja gabaritima omogućava konzumaciju ugostiteljske ponude, ne ometajući pješačku ni voznu komunikaciju. Prozračne su, rahle strukture i lako uklonjive.

– Takvu dobru praksu susrećemo vrlo rijetko ili nikako na drugim gradskim ulicama i trgovima, koji su prekrcani terasama neprimjerene veličine, mahom pretvorene u ostakljene bunkere s fiksnim podnim podlogama, napisali su.

Razlog zbog kojeg je Radićeva izuzetak i zašto je u njoj sve posloženo u optimalnom mjerilu, kažu, moralo se!

Radićeva ulica u Zagrebu | Foto: Google maps, screenshot

– Radićevom ulicom, naime, prometuje ZET- ov autobus koji ne bi mogao proći da su terase šire. Da nema te činjenice terasa bi bilo posvuda, površine kako se komu htjedne, bez imalo prostornog promišljanja. Kako je uostalom posvuda po gradu, prokomentirali su.

U ovom smo članku prenijeli zapažanja s Facebook stranice ‘Obnovimo Zagreb’. Gradu smo, u međuvremenu, poslali upit oko komercijalnog korištenja javnih površina, a odgovor ćemo objaviti po zaprimitku.

Copy link
Powered by Social Snap