Galerija: Ruši se osječka ‘Šećerana’, bageri sahranili stoljetnu industriju
Da je jesen poodmakla, te da se bliži zima u Osijeku se više od 100 godina znalo bez termometra, osjećaja hladnoće ili vremenske prognoza. Za to je bila zaslužna osječka ‘Šećerana’ i kampanja prerade šećerne repe koja je u ovo doba godine širila karakterističan, nekim ugodan, nekima neugodan miris. Tog mirisa, evo već četvrtu jesen nema, a ovih se dana umjesto njega iz bivše tvornice šire zvukovi krša i loma. Ruši se pogon koji je desetljećima prehranjivao stotine obitelji.
Tvornica šećera Osijek, ili lokalno popularno zvana osječka ‘Šećerana‘ ne radi već više od 3 godine. Vijest da se da nakon više od 100 godina ovdje više neće proizvoditi šećer 2021. šokirala je mnoge. Sve do danas tinjala je nada da će možda proizvodne pogone preuzeti neki investitori i u njima pokrenuti – nešto.
Galerija 16 Fotografija
OtvoriNeprepoznatljiv prizor
No, danas je svima jasno da se to neće dogoditi. Započelo je rušenje pogona. Bageri ih od jutra do mraka pretvaraju u neprepoznatljive komade betona. Centralni dio tvornice već je potpuno rasturen.
Prizor Osječani s nostalgijom promatraju sa željezničkog nathodnika u blizini, nikome nije svejedno. Proizvodni kapacitet Tvornice šećera Osijek po kampanji bio je 560.000 tona šećera. Hranila je desetljećima stotine obitelji.
Stoljetna tradicija
Tvornica šećera Osijek sa sjedištem u Osijeku započela je s radom 1906. godine, te se od tada u procjepima između ratova modernizirala i rasla. Tijekom Domovinskog rata tvornica je pretrpjela veliku štetu. Naime, na nju 1991. palo čak 980 čak granata koje su usmrtile radnike na poslu. Prema procjenama, ratna šteta je iznosila 40 milijuna tadašnjih njemačkih maraka. Najveći dio sirovinskog područja bio je okupiran još sedam godina sve do mirne reintegracije.
Nakon Domovinskog rata, 1994. godine tvrtka je postala dioničko društvo, te je na pragu novog milenija privatizirana, ali i postepeno modernizirana. U 2005. vlasništvo nad ‘Šećeranom’ preuzima kombinat IPK Kandit i tvrtka nastavlja poslovanje pod imenom Kandit Premijer d. o. o. Osijek.
Preprodaja
Samo 5 godina kasnije dolazi do poslovnog povezivanja Kandita i tvrtke Žito, pa je konditorsko poslovanje izdvojeno u zasebnu tvrtku Kandit, dok je matično poduzeće IPK Kandit preuzelo upravljanje ostalima i promijenilo ime u Kandit grupa. Godinu dana iza toga izmijenilo je naziv u Termes grupa Osijek.
U ožujku 2021. tvornica je prestala s radom, a bez posla je ostalo dvjestotinjak radnika. Društvo danas djeluje pod novim nazivom Novpros u sastavu Termes grupe, čiji je većinski vlasnik poduzeće Žito, piše sib.hr.
Osijek dobiva grad u gradu, idejno rješenje za OLT ima stambene blokove, bazen, šetnice. Doznajte ovdje detalje.