Građevinska dozvola za gradnju hidroelektrane na Uni ipak proglašena ništavnom
Već nekoliko mjeseci javnost pomno prati slučaj izgradnje hidroelektrane na vrelu rijeke Une. Iako su građevinska i lokacijska dozvola odavno ishođene, sporno u ovom slučaju bilo je što izdavanju, to jest dopuni lokacijske dozvole 2015. godine nije prethodio postupak ocjene prihvatljivosti zahvata na okoliš. Državni inspektorat krajem srpnja zatražio je provedbu nadzora zakonitosti postupka izdavanja akata koji se odnose na zahvat izgradnje male HE ‘Una-mlin’, dok je u kolovozu Ministarstvo zaprimilo prijedlog za oglašavanje građevinskom dozvolom ništavnom. Kao iznimka Zakonu dozvolu je oglasilo ništavnom.
Nakon što su oči javnosti već nekoliko mjeseci uprte u vrelo Une gdje se trebala graditi mala hidroelektrana ‘Una-mlin’, ova je priča u kratkom iznenada dobila zanimljiv rasplet u nekoliko činova. Isprva je vodopravna inspekcija Državnog inspektorata kaznila investitora hidroelektrane na Uni novčanim iznosom od 31.579 eura, da bi u najnovijem razvoju Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine građevinsku dozvolu za izgradnju proglasilo ništavnom.
Bez procjene utjecaja na okoliš
Podsjetimo, gradnja male hidroelektrane na vreli Une uznemirila je javnost prvenstveno iz aspekta zaštite okoliša. Bilo je upitno što prije podnošenja zahtjeva za izdavanje rješenja o izmjeni i/ili dopuni lokacijske dozvole 2015. godine nije bio proveden postupak prethodne ocjene prihvatljivosti zahvata na okoliš, o čemu se u kolovozu oglasilo i Ministarstvo.
Iz Državnog inspektorata dana 29. srpnja zaprimljen je dopis kojim se tražila provedba nadzora zakonitosti postupka izdavanja akata koji se odnose na zahvat izgradnje male hidroelektrane ‘Una-mlin’. Zatim je u kolovozu, konkretno 11. kolovoza Ministarstvo zaprimilo prijedlog za oglašavanje građevinske dozvole ništavnom. Tada je navedeno kako će se isto izvršiti ispostavi li se da se izvršenjem gradnje čini kazneno djelo, a što je Ministarstvo na kraju utvrdilo.
Građevinska dozvola ništavna
U posljednjem činu ove sage, na temelju Zakona o općem upravnom postupku Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine rješenjem je oglasilo ništavnom građevinsku dozvolu za izgradnju male hidroelektrane ‘Una-mlin’ od 6. listopada 2016. Kao i rješenje o promjeni imena investitora od 27. studenoga 2018., ali i rješenje o produženju važenja građevinske dozvole od 3. listopada 2019., koji su izdani od strane Zadarske županije.
U postupku oglašavanja ništavim navedenih akata ovo je Ministarstvo utvrdilo kako je građevinska dozvola izdana bez prethodno provedene procjene utjecaja zahvata na okoliš i bez prethodno provedene procjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, što je ujedno predmet posebnih kaznenih i prekršajnih postupaka.
Štetan utjecaj na prirodu, iznimka pravilu
U priopćenju stoji kako sve do srpnja 2024. Ministarstvo nije imalo saznanja o izdanoj građevinskoj dozvoli niti o navedenim kasnije izdanim rješenjima, jer na građevinsku dozvolu ni na navedena rješenja nikad nije bila podnesena žalba, povodom koje bi Ministarstvo bilo u mogućnosti cijeniti zakonitost i pravilnost izdatih akata. Iz Ministarstva su istaknuli i kako s obzirom na protek roka od dvije godine od dana dostave predmetnih rješenja strankama, izdane dozvole i rješenja se nije moglo zakonski ukinuti ni poništiti.
Dok sve pravomoćne građevinske dozvole predstavljaju stečena prava stranaka uživaju zaštitu pravnog poretka. Tako je Zakonom o općem upravnom postupku predviđeno da se rješenje može poništiti u roku od dvije godine, a ukinuti u roku od jedne godine od dostave rješenja strankom. No, Zakonom su predviđene i iznimke. Odnosno, predviđeno je da su neke povrede toliko teške da se pojedina rješenja mogu oglasiti ništavnim u svako doba.
Stoga je u suradnji s drugim nadležnim tijelima državne uprave, prvenstveno Državnim inspektoratom i Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, utvrdilo da je već početkom izgradnje hidroelektrane na rijeci Uni došlo do štetnog utjecaja na prirodu. Kao i da bi nastavkom gradnje nastala nepovratna šteta za prirodu i okoliš, čime se krše odredbe Zakona o zaštiti prirode i Zakona o zaštiti okoliša.
Navedeno je ustvrđeno sukladno pravomoćnoj građevinskoj dozvoli i priloženom glavnom projektu. Ministarstvo je tako utvrdilo da izvršenje takve građevinske dozvole nije pravno moguće te je građevinsku dozvolu i navedena rješenja oglasilo ništavima.
Kazna investitoru
Podsjetimo, nedavno je zbog više povreda Zakona o vodama, vodopravna inspekcija Državnog inspektorata kaznila je investitora hidroelektrane na Uni novčanim iznosom od 31.579 eura, jer je trebao biti pojas uz rijeku. Iako je investitor odredbu o zabrani nastavka radova poštovao, pojas uz rijeku nije bio saniran, a u jučerašnjem razvoju događaja pokazalo se kako ovo ionako nije bilo potrebno.
Iz Državnog pak inspektorata je bilo rečeno da će sljedeći korak biti uklanjanje nasipanog materijala od strane Hrvatskih voda uz naplatu investitoru. Vodopravna inspekcija Državnog inspektorata, naveli smo, zbog utvrđenih povreda propisa investitoru hidroelektrane na rijeci Uni izdala je prekršajni nalog zbog više povreda Zakona o vodama u ukupnom iznosu 31.570 eura.
Prethodno je inspekcija je protiv investitora pokrenula upravni postupak u kojem je investitoru rješenjem zabranjeno obavljanje radnji i radova na izgradnji ‘male hidroelektrane, snage 160 kW, Una-mlin, na k.č.1287/6, k.o. Neteka u području ekološke mreže Natura 2000. – HR 2001069 Kanjon Une’.
Stanovnici grada u susjedstvu ljetos su iznova mučili muku sa zagađenjem rijeke. Ovdje doznajte o čemu je riječ.