Građevinski otpad će se zbrinjavati na Jakuševcu i Resniku: Stanari u strahu od prašine iz drobilica
Građevinski otpad, nastao rušenjem objekata stradalih u potresu, zbrinjavat će se na dvjema lokacijama, Jakuševcu i Resniku. Odluka je to kojom nisu zadovoljni građani Resnika i Jakuševca jer vjeruju kako će imati problema s prašinom koja će se širiti s tih lokacija.
Gradonačelnik Tomislav Tomašević u veljači je obećao kako će otpad, nastao rušenjem oštećenih obiteljskih kuća i višestambenih zgrada oštećenih u potresu, na Jakuševcu biti samo privremeno. Tamo bi trebao biti do ljeta, dok ne bude spremno odlagalište na Resniku, na kojem će se navodno reciklirati i nakon oporabe ponovno koristiti, piše Marijan Opačak iz N1.
Za N1Info iz Zagrebačkog holdinga potvrdili su da će se na Jakuševcu samo skladištiti isključivo građevinski materijal, a ne i građevinski otpad. Na Resniku će se obrađivati samo građevinski materijal nastao rušenjem i uklanjanjem građevina isključivo na području Grada Zagreba.
Također, iz Zagrebačkog holdinga su rekli da će se na lokaciji Resnik tijekom normalnih uvjeta rada koristiti dvije drobilice različitog tipa, čeljusne i udarne drobilice. No one neće raditi istovremeno. Istaknuli su da je svaka od navedenih drobilica namijenjena za odgovarajući tip materijala, koji se neće istovremeno obrađivati.
Građani strahuju od drobljenja
S obzirom na to da će se građevinski otpad drobiti na otvorenom, građani strahuju da će zbog drobljenja cijelo naselje biti u oblaku prašine. Iz Holdinga su za N1 rekli kako će se na Resniku drobiti isključivo prethodno grubo sortirani građevinski materijal te da će se pri tome poštivati svi pozitivni zakonski propisi Republike Hrvatske.
Naglasili su i da su izvođači radova dužni na samom gradilištu izdvojiti opasni i drugi otpad u najvećoj mogućoj mjeri kako bi se olakšalo recikliranje građevinskog materijala. O tome da prašina neće biti problem zaključeno je na 20. sjednici Odbora za prostorno uređenje gradske Skupštine. Tamo je rečeno kako drobilice neće građanima umanjivati kvalitetu života.
Navedene su primarne i sekundarne mjere koje se na licu mjesta planiraju provoditi: od navlaživanja samog procesa do praćenja prognoze s ciljem izbjegavanja vjetrovitih vremenskih prilika koje bi pogodovale širenju prašine. Također, istaknuto je da su drobilice velikog kapaciteta te zbog toga neće biti potrebe za svakodnevnim radom, što omogućava i biranje pogodnih vremenskih uvjeta.
Lokacija odabrana na brzinu i nezakonito?
No, građani Resnika nisu u to uvjereni. Strahuju da građevinski otpad u Resniku neće biti skladišten samo privremeno.
– To se može zaključiti iz projektne dokumentacije kojom se ondje predviđa graditi niz objekata trajnog karaktera s upravnom zgradom, dvije otvorene drobilice, separatorom, obradom i skladištenjem te još jednim novim odlagalištem građevinskog otpada, rekli su za N1 iz Udruge za zaštitu okoliša Resnik.
Iz Holdinga su rekli da je na Resniku napravljen poseban plato na kojem će se sav građevinski materijal izdvajati od građevinskog otpada. Za dobivanje Dozvole za gospodarenje otpadom prethodi zadovoljavanje svih potrebnih uvjeta za konkretnu lokaciju i postrojenje. Jedan od takvih uvjeta je sprječavanje širenja prašine u okoliš što se osigurava suhim otprašivanjem, vlaženjem otpada i kruga postrojenja.
Resničani pak tvrde da je lokacija odabrana na brzinu i nezakonito, na gusto naseljenom području zagrebačkog vodonosnika, bez potrebnih procedura i bez prethodno provedenih studija. Smatraju kako umjesto gradnje vodoopskrbne i kanalizacijske infrastrukture, Grad Zagreb realizira daljnju gradnju još jednog Jakuševca u Resniku.
Stanovnici Jakuševca nisu zadovoljni
Slično razmišljaju i stanovnici Jakuševca. Vijeće mjesnog odbora Jakuševec dalo je pozitivno mišljenje o Prijedlogu odluke o lokacijama za privremeno skladištenje materijala nastalog kod obnove zgrada oštećenih potresom. No, u obrazloženju su naglasili kako je u sklopu odluke navedeno da će se lokacija koristiti za privremeno skladištenje građevinskog otpada.
Također, iz Vijeća MO Jakuševec ističu kako se na lokaciji na Jakuševcu neće primati građevinski otpad iz drugih županija, kao i to da će biti privremenog karaktera, a sav će se materijal ukloniti čim za to budu stvoreni preduvjeti. Ratko Bedeković iz udruge Inicijativa za Jakuševec kaže da ne vjeruje u priču o privremenom rješenju, unatoč tome što je pozitivno mišljenje dalo i Vijeće Mjesnog odbora.
O odlaganju građevinskog materijala Bedeković je kazao i to da je na Jakuševec već odneseno 55 tisuća tona građevinskog otpada, od potresom oštećenih zgrada, još u vrijeme Milana Bandića. Dodao je da i ta brda stvaraju prašinu.
– Kad bager utovara sadržaj tog otpada u kamion koji ga nosi na drobilicu, to stvara veliku količinu prašine, pogotovo u ljetnim mjesecima kad je sav taj otpad suh, koja onda leti prema naselju. U tomu svemu se nalazi žbuka, beton, cigla s tko zna kakvim aditivima i štetnim stvarima koje onda mi građani udišemo, zaključio je Bedeković za N1.