Između Sicilije i talijanskog kopna nema mosta, zašto? Razlog će vas iznenaditi
Ako ste zaljubljenik u putovanja ili pak geografiju sigurno ste se barem jednom zapitali zašto između kopnenog dijela Italije i Sicilije ne postoji most? Udaljenost između najbliži točka iznosi samo 3 kilometra koja iz građevinske perspektivne nije nemoguć zalogaj u mostogradnji. Razloga je više, a jedan od njih je, kažu, poznata talijanska štedljivost.
Mesinski tjesnac je morski prolaz između Sicilije na zapadu i Italije na istoku, koji povezuje Jonsko i Tirensko more. Tjesnac je dug 32 kilometra i širok od 3 do 16 kilometara, a najveća dubina je 1.046 metara i nalazi se na južnom ulazu. Ne čini kao veliki izazov za premostiti ako bi Italija odlučila cestovno, mostom, spojiti svoje kopno sa slavim otokom u točki najmanje udaljenosti.
No, to se ipak ne događa, a prema svemu sudeći niti se neće dogoditi. Zašto? Razlog je prije svega činjenica da južni dio Italije leži na tektonskim pločama koje prijete potresima. Stoga bi građenje mosta preko tjesnaca zahtijevalo podizanje konstrukciju koja može izdržati jake potrese. Što bi pak bio daleko skuplji pothvat nego li kada se gradi ‘običan’ most.
Uz to cijenu mosta sigurno bi dodatno povećala visina mosta. Naime, morao bi biti značajno izdignut u odnosno na prosjek jer tjesnacem prolaze mnogi veliki brodi kojim se ova ruta nezamjenjiva.
Tu svakako treba spomenuti i činjenica da je trajektni promet između Sicilije i kopna jako dobro razvijen, pa u Italiji postoji struja koja smatra da je bacanje novca graditi most koji bi mogao iz državnog proračuna izvući milijarde, a da je zapravo – nepotreban. Daleko isplativije bi bilo, ističu, ulagati u obnovu i proširenje postojeće plovne infrastrukture.
Utopijski turistički kompleks na Korčuli u obliku ljudskog tijela izronio iz prošlosti, pogledjate ovdje kako izgleda.