Pretraga

Izmjena zagrebačkog GUP-a: Stigla čak 2.621 primjedba, evo što je uvaženo

A- A+

Nakon što su građani u lipnju i srpnju mogli na Prijedlog izmjena i dopuna GUP-a Grada Zagreba podnijeti svoje primjedbe, pristiglo je 2.120 podnesaka. Razmotreni su i sortirani pa raščlanjeni u pojedinačne primjedbe te kreće nova javna rasprava. U nacrtu prijedloga zanimljiv je grafički dio u kojem se briše obveza izrade Urbanističkog plana uređenja ‘NK Zagreb’, dok je zona mješovite namjene Mandlova prenamijenjena u zonu sportsko-rekreacijske namjene. Također su bolje definirani postojeći pojmovi, a uvršteni su i neki novi. Dodana je i mogućnost rekonstrukcije, te dogradnja u podzemnom dijelu Hrvatskog narodnog kazališta.

Pokrenuta druga javna rasprava o Prijedlogu izmjena i dopuna GUP-a Zagreba | unsplash

Pokreće se druga javna rasprava o izmjenama i dopunama Generalnog urbanističkog plana Grada Zagreba. Nakon što je tijekom lipnja i srpnja ove godine održana je prva javna rasprava o prijedlogu izmjena i dopuna u koji je pristiglo 2.120 podnesaka, koji su razmotreni i sortirani, vrijeme je za novu raspravu.

Izdvojeni članak

Izmjene GUP-a predlažu otvaranje zagrebačkih potoka, prvi na redu jedan na zapadu grada

Podneske, raščlanjene u 2.621 pojedinačnih primjedbi sukladno Zakonu o prostornom uređenju, primjedbe i prijedloge sudionika u javnoj raspravi obradio je stručni izrađivač – Zavod za prostorno uređenje Grada Zagreba. S nositeljem rasprava, pripremljeno je Izvješće o javnoj raspravi, dok je na stranicama grada objavljen Sažetak rasprave. Donosimo zanimljive uvažene sugestije.

Brisanje obveze uređenja ‘NK Zagreb’

Izmjene u grafičkom dijelu po mnogočemu su zanimljive. Tako se predlaže plan novog UPU produžena Vatikanska-zapad, ali i proširenje obuhvata predloženog UPU-a bivše tvornice papira ‘Pan’. Pritom, namjena tvornice izmijenjena je iz poslovne (K1) u mješovitu (M).

Nadalje, zbog zaštite zelenog koridora zona mješovite namjene gradskog projekta (Mgp) u Mandlovoj ulici prenamijenjena je u zonu sportsko-rekreacijske namjene – sport s gradnjom (R1) i sport bez gradnje (R2). Također, za ovaj prostor se ukida pripadajući UPU.

Isto tako, briše se obveza izrade Urbanističkog plana uređenja ‘NK Zagreb’, a briše se i Urbanistički plan uređenja ‘Munja’ te se mijenja namjena iz mješovite (M) u poslovnu namjenu (K1) te u javni park (Z1). Konačno, utvrđuje se zona posebne namjene (N) sa zonom ograničenja od 100 metara od granice zone posebne namjene na zahtjev Ministarstva obrane Republike Hrvatske za vojnu lokaciju Remontni zavod ‘Jedinstvo’.

Dogradnja ispod HNK

U pojmovniku su preciznije određeni pojmovi poput: uvučenog kata, gradske robne kuće, obaveznog građevnog pravca, prirodnog terena, trgovačkog centra i zamjenske građevine. Uz to, dodani su sljedeći novi pojmovi: priuštivo stanovanje, prodavaonica robe dnevne potrošnje i tihi obrt.

Izdvojeni članak

Ima li Zagreb dovoljno savskih mostova? Pogledajte gdje je predviđena izgradnja 11 novih

Preciznije su definirani i pojmovi: mješovita namjena gradskog središta (M0), mješovita namjena – pretežito stambena namjena (M1), kao i mješovita namjena gradskog projekta. Kod javnog parka (Z1), pridodana je i mogućnost rekonstrukcije te dogradnja u podzemnom dijelu Hrvatskog narodnog kazališta na Trgu Republike Hrvatske.

Vrlo zanimljivo je da je za građevine više od devet etaža omogućena njihova gradnja uz Radničku cestu od Slavonske avenije do Domovinskog rata, kao i da su dopunjeni uvjeti za predvrtove, gradnju u zonama javne i društvene namjene te za one ugostiteljsko-turističke namjene. Kao i za zone javne i društvene namjene, no i da je povećan postotak prirodnog terena za poslovne i ugostiteljsko-turističke građevine. Od gradskih pak projekata, dodano je da će se razmatrati i temu priuštivog stanovanja, ali je pak brisan GP Mandlova-Maksimirska.

Obavezan pristup s javne površine

Isto tako, dodatno je određen način gradnje stambenih građevina, na način da su redefinirani uvjeti za ugrađene građevine, koje će po novom morati imati pristup s javne površine. K tome, iznova su definirani uvjeti za nizove, za koje će maksimalna dužina bez UPU-a iznositi do 50 metara. Preciznije je određeno i uređenje reljefa terena i uličnih ograda, ali je brisan krajobrazni elaborat kao sastavni dio projekta za odobrenje građenja.

Što se tiče parkirališta i garaža, dopunjen je broj PGM za bolnice, ambulante, domove za starije i tako dalje, a za kolni pristup na parcelu dodano je da visoke građevine mogu imati dva kolna pristupa. Prijedlog plana za ponovnu javnu raspravu možete pronaći ovdje.

Ovu specifičnost tradicionalne arhitekture koja je s posebnom svrhom preuzeta u današnjici Prijedlog GUP-a namjerava ograničiti, pročitajte članak kako biste doznali zašto.

Copy link
Powered by Social Snap