Kinezi i Turci nisu trajno prognani s hrvatskih gradilišta, ali Zakon o javnoj nabavi treba hitnu generalku
U Hrvatskoj je prvi puta primijenjena presudu Suda Europske unije donesenu u slučaju Kolin kojom je zabranjeno sudjelovanje na tom natječaju tvrtkama iz trećih zemalja koje nemaju sklopljen Sporazum Svjetske trgovinske organizacije o javnoj nabavi (GPA) i druge međunarodne sporazume koji su obvezujući za Europsku uniju. Učinile su to Hrvatske ceste i tako probile led oko aktivnog rješavanja izuzetno važnog pitanja koje muči velike građevinske tvrtke u EU – nelojalne konkurencije s istoka. Od HC-a doznajemo što to znači za budućnost građevine i realizaciju velikih građevinskih projekata u Hrvatskoj, dok iz HUP-a govore o hitnoj generalki Zakona o javnoj nabavi.

gradilište | foto: Freepik
Hrvatske ceste (HC) su u okviru javnog nadmetanja za projekt Izgradnja DC8: dionica TTTS – Dugi Rat, Faza 1: čvorište TTTS prvi put odlučile primijeniti mogućnost isključenja gospodarskih subjekata iz trećih zemalja koje nisu potpisnice međunarodnih sporazuma s Europskom unijom iz područja javne nabave. Iz tvrtke ističu kako je riječ o mjeri koja se temelji na presudi Suda Europske unije, a čijom se primjenom ne krše pravila EU, već se dodatno osnažuje načelo tržišnog natjecanja među europskim ponuditeljima.
– Ova odluka donesena je isključivo za ovaj konkretni natječaj, nakon pažljive analize tržišnih okolnosti, strukture projekta i očekivanja u pogledu konkurencije. Projekt zadovoljava sve uvjete za takvu primjenu: bit će sufinanciran sredstvima Europske unije, tehnički je izvedivo primijeniti mehanizme iz presude te se procjenjuje da bi zabrana sudjelovanja subjekata iz trećih zemalja mogla potaknuti interes europskih građevinskih tvrtki, osobito onih koje do sada nisu sudjelovale na hrvatskom tržištu, pojašnjavaju iz Hrvatskih cesta.
Dalje dodaju kako cilj ove odluke nije bio isključenje bilo kojeg tržišta, već pokušaj da se kroz konkretan projekt testira mogućnost povećanja kvalitete ponuda, poticanja konkurentnosti među europskim ponuditeljima i – posljedično – ostvarivanja povoljnijih cijena.
Samo proba
Iz Hrvatskih cesta naglašavaju i kako ovakva primjena presude Suda Europske unije nešto što će automatski postati praksa ove tvrtke, već – proba.
– Nužno je naglasiti da se ovdje radi o svojevrsnoj probnoj primjeni navedenih pravnih mogućnosti i da ovo nije trajna praksa. Za svaki budući projekt analizirat će se tržišna situacija, razina kompleksnosti zahvata i struktura potencijalnih ponuditelja, te će se odluka o eventualnoj primjeni isključenja donositi pojedinačno. Mogućnost zabrane sudjelovanja gospodarskim subjektima iz trećih zemalja neće se automatski primjenjivati, već će se svakom projektu pristupati zasebno, vodeći računa o transparentnosti, proporcionalnosti i konkretnim okolnostima, kažu iz HC-a.

Mravinci-TTTS | foto: YouTube screenshot (Na Hrvatskim cestama)
Očekivanja
Od natječaja koji je po pitanju isključenja nelojalne konkurencije probio led očekuje se veći priljev ponuda građevinskih tvrtki s EU područja koje inače, zbog već poznatog i jakog prisustva turskih i kineskih izvođača na velikim projektima u Hrvatskoj, na sličnim natječajima nisu niti konkurirale. To bi trebalo osigurati veću kvalitetu radova.
– Očekujemo da će se na ovom natječaju prijaviti više kvalitetnih domaćih i europskih ponuditelja, a na temelju dosadašnjih analiza i procjene tržišta, ne očekujemo da će zbog ove mjere doći do povećanja cijena u odnosu na procijenjenu vrijednost projekta, kažu iz HC.
Za kraj dodaju kako se ova praksa Hrvatskih cesta temelji isključivo na postojećim pravnim okvirima Europske unije te je usklađena s nacionalnim i europskim zakonodavstvom.
– U konačnici, naša intencija je unaprijediti tržišne mehanizme, osigurati kvalitetu izvedbe i racionalno korištenje javnih sredstava, zaključuju.
Jednaka pravila igre
Hrvatska udruga poslodavaca (HUP) javno je pozdravila odluku Hrvatskih cesta o primjeni obvezujuće presude Suda EU, kojom se ograničava sudjelovanje tvrtki iz trećih zemalja koje nisu potpisnice Government Procurement Agreement (GPA-Sporazum o javnoj nabavi) u konkretnom javnom natječaju. Uz to, na primjenu ovakve prakse pozvali su i druge obveznike javne nabave.
– Pozivamo sve obveznike javne nabave na primjenu pravno dostupnih mehanizma koji osiguravaju jednaka pravila igre za sve na tržištu i kao takav je ključan korak prema jačanju tržišne sigurnosti, suzbijanju nelojalne konkurencije i zaštiti domaćeg i EU gospodarstva, priopćili su iz HUP-a, te dodali kako ova organizacija godinama upozorava na štetne učinke nepoštene konkurencije tvrtki iz trećih zemalja koje nisu potpisnice GPA Sporazuma.
Naime, niz trećih zemalja subvencionira svoje tvrtke kako bi mogle ponuditi nižu cijenu radova i usluga na EU tržištu, čime hrvatskim i EU tvrtkama koje posluju u skladu sa standardima i poreznim i administrativnim obvezama na EU tržištu ruše cjenovnu konkurentnost.

gradilište | foto: Freepik
Generalka Zakona o javnoj nabavi
Iz HUP-a kažu kako Odluka Hrvatskih cesta stvara temelje za zaštitu radnih mjesta i prava radnika u skladu s EU standardima, povećanje konkurentnosti domaćih tvrtki kroz pravedne tržišne uvjete i jačanje domaćeg gospodarstva i zadržavanje referenci i znanja u Hrvatskoj. Kao i da je logičan slijed događaja sada hitna sveobuhvatna izmjena Zakona o javnoj nabavi, što je HUP i zatražio na sjednici Gospodarsko-socijalnog vijeća.
– Minimalne izmjene više nisu opcija – potrebna je temeljita reforma koja će osigurati jednaka pravila igre za sve tvrtke koje nastupaju na domaćem tržištu. Jedino kroz temeljite izmjene Zakona o javnoj nabavi moguće je osigurati fer tržišno natjecanje, zaštitu domaćeg i europskog sektora graditeljstva, očuvanje radnih mjesta i sprječavanje daljnjeg istiskivanja domaćih tvrtki s tržišta od strane nelojalne konkurencije iz trećih zemalja, poručuju iz HUP-a.
Doznajte ovdje sve o demoliranju betonske brane kod Lonjskog polja.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.