Pretraga

Konačno nastavak rekonstrukcije slavonske ‘Copacabane’: Novi bazeni, tobogan i atrakcije

A- A+

S mrtve točke se konačno pomaknuo nastavak generalne rekonstrukcije najvećeg kupališta uz Dravu – Copacabane, popularno zvane ‘Kopika’. Grad Osijek otvorio je prethodno savjetovanje za izvođenje radova na rekonstrukciji ovog športsko-rekreacijskog kompleksa. Riječ je o kupalištu na otvorenom, najvećem u Slavoniji koje se nalazi na lijevoj obali Drave čija je rekonstrukcija započela 2022. godine, a nastavak se željno očekuje već dvije kupališne sezone. Kompleks je, inače, sagrađen daleke 1976. godine kada je bio toliko impozantan da je dobio ime po slavnoj plaži u Rio de Janeiru.

Copacabana, Osijek

Copacabana, Osijek | foto: EOJN

Vrijednost radova zanimljivog projekta rekonstrukcije osječke ‘Copacabane‘ koji, treba reći, baš jako kasni u odnosu na najave, iznosi 6.670.000 eura, a prema troškovniku projekt obuhvaća pripremne radove, te uređenje/konstrukciju 4 građevine. U prvoj građevini nalaziti će se sanitarije, previjalište, strojarnica i ugostiteljski objekt, a druga građevina bit će namijenjena za pozicioniranje tipskih ugostiteljskih kontejnera.

Preostale dvije građevine su rekreacijski bazen i dječji bazen koji su ujedno i centralna okosnica projekta. Na njihovu konstrukciju nastavlja se elektrotehnički dio nužan za rad bazena. Uz to projekt obuhvaća i sanitarne propusnike, te uređenje okoliša.

Izdvojeni članak

Slavonci ‘udarali’ temelje za bazen pa pronašli rimske amfore, novac i poseban pečat

Prema podatcima iz glavnog projekta nakon trećih izmjena i dopuna, u odnosu na izdano rješenje o izmjeni/ili dopuni građevinske dozvole nema izmjena oblika i veličine građevne čestice, ali je došlo do izmjena u obliku odnosno veličini rekreacijskog bazena, te su projektirane nove zgrade. Bazeni će i izgledati nešto drugačije nego li je originalno zamišljeno.

Rekreacijski bazen

Školjka rekreacijskog bazena promijenila je tlocrtni oblik što je za posljedicu imalo izmjenu bazenskih atrakcija kojih je sada više. Dodane su sjedeće i ležeće masaže, atrakcija slapa i atrakcija gejzira. Postojeći čelični tobogan se uklanja, a na njegovom mjestu se gradi novi čelični tobogan. Ističe se i kako će vodena površina rekreacijskog bazena iznositi 1.588,98 kvadrata.

Izvedba školjke previđena je od armiranog betona, uključujući svu potrebnu hidroizolaciju kako bi se osigurala vodonepropusnost. Školjka se izvodi na mjestu školjke postojećeg rekreacijskog bazena. Obloga bazena bit će izvedena od keramičkih pločica. Dubina bazena će pak biti promjenjiva. Na najdubljem mjestu 1,35 metara, uz tobogan 1,20 metara a u dijelu bazena namijenjenom igralištu s loptom jedan metar.

Također je došlo do izmjene položaja stepenica za ulazak u bazen, te se promijenio se način rješavanja predbazena/dezbarijera kompleksa. Prethodno projektirani predbazeni na mjestima prolaska izvan bazenskog kompleksa na zelenu površinu ne izvode se već se izvode predbazeni neposredno uz rekreacijski i dječji bazen.

Copacabana Osijek rekonstrukcija

Copacabana Osijek rekonstrukcija | foto: EOJN

Uz dječji bazen sunačno jedro i više zelenila

Promijenjen je oblik i veličina pješačkog opločenja te je došlo do povećanja postotka ozelenjene površine čestice na prostoru obuhvata radova. Zbog promjene oblika i veličine pješačkog opločenja dispozicija dječjeg bazena je pomaknuta u odnosu na Rješenje o izmjeni i/ili dopuni građevinske dozvole.

Dječji bazen je projektiran na mjestu postojećeg dječjeg bazena čija se školjka uklanja. Vodena površina dječjeg bazena iznosit će  248,82 kvadrata, a uz bazen je predviđen i spray park čija površina iznosi 269,31 kvadrata.

Bazenska školjka dječjeg bazena izvest će od armiranog betona, uključujući svu potrebnu hidroizolaciju kako bi se osigurala vodonepropusnost. Školjka se izvodi na mjestu školjke postojećeg dječjeg bazena. Obloga bazena bit će izvedena od keramičkih pločica. Dubina bazena cijelom njegovom površinom će biti 0,30 metara.

Uz dječji bazen je predviđen spray park, te je njegova završna obloga predviđena od protukliznog epoksidnog premaza. Kao zaštita od Sunca na dijelu spray parka predviđeno je sunčano jedro.

Novi sustav dezbarijera i kontrole vode

Promijenjen je i koncept rješavanja predbazena (dezbarijera) kompleksa, odnosno način razdvajanja čistog od nečistog dijela bazenskog kupališta – predbazeni se izvode neposredno uz rekreacijski i dječji bazen odnosno na mjestima ulaza u čisti dio bazenskog kupališta. Također, predviđena je ograda oko bazenskog kupališta iz betonskih žardinjera s visokim zelenilom na mjestima ulaza u čisti dio bazenskog kupališta koja vodi do predbazena (dezbarijere) za pranje nogu.

Uklanjaju se ograde te predbazeni (dezbarijere) koji su bili predviđeni oko sanitarnih prostora. Zbog promjene pločnika pješačkih staza i zelenila, promijenjena je pozicija vanjske rasvjete i ozvučenja sukladno tome i trasa napajanja vanjske rasvjete. Sukladno novim zgradama promijenjene su energetske razdjelnice zgrade na napajanje istih.

Za kontrolu kvalitete vode u bazenu, ugrađena je automatika za mjerenje i regulaciju količine dezinfekcijskog sredstva i pH vrijednosti u vodi. Osnovne karakteristike vode moći će se stalno očitati na ekranu uređaja. Kao dezinfekcijsko sredstvo koristiti će se natrijev hipoklorit NaOCl koji se u obliku 15%-tne otopine ubrizgava dozirnom crpkom.

Kada su u pitanju izmjene glavnog projekta  napominje se kako se neki objekt planirani za uklanjanje i rekonstrukciju ipak neće puno mijenjati, niti rušiti. Riječ je o sanitarnom čvoru, trafostanici, dva spremištu, strojarnici, ambulanti  i restoranu. Oni će se zadržati u postojećem stanju.

Copacabana Osijek rekonstrukcija

Copacabana Osijek rekonstrukcija | foto: EOJN

Postojeće stanje

Športsko – rekreacijski centar Copacabana izgrađen je 1976. godine i od tada je 2022. rekonstruiran olimpijski bazen i duboki bazen (atrakcijski bazen) te je izgrađena nova strojarnica. Postojeća bazenska tehnika na ostalim bazenima nije u skladu sa suvremenim standardima te postoje znatni gubici vode pri vodoopskrbi bazena.

Postojeći nogoperi oko rekreacijskog i dječjeg bazena također nisu funkcionalni jer ne postoji funkcionalna izmjena vode. Rekreacijski i dječji bazen imaju velike dnevne gubitke vode, što upućuje na vodopropusnost cijelog sustava te je potrebno izvesti suvremene hidroizolacije svih bazena. Također, rekreacijski bazen te dječji bazen se od vodopropusnosti štite različitim premazima koji su se nanosili više puta (gotovo svake godine), te su isti na više mjesta nabubrili i odvojili se od podloge.

Čelična konstrukcija tobogana tijekom dugog perioda korištenja i neodržavanja pretrpjela je znatnija oštećenja, te dostavljeni protokoli kojima se dokazuje funkcionalnost ne mogu dokazati da se konstrukcija može sigurno koristiti te je tobogan potrebno ukloniti. Postojeći sanitarni čvorovi, te njihove instalacije, sanitarije i ostalo nisu u skladu s novim zahtjevima i standardima te se projektiraju novi. Postojeće pješačke komunikacije unutar športsko – rekreacijskog centra su nepotrebno dugačke i nefunkcionalne te je potrebno promijeniti koncept pješačkih komunikacija kako bi se osigurale optimalne veze između različitih sadržaja športsko – rekreacijskog centra.

Treba reći da se otpadna klorirana voda iz rekreacijskog i dječjeg bazena ispušta u vodotok (rijeku Dravu) putem izgrađenih mehaničkih zasuna, bez prethodne neutralizacije te je potrebno u potpunosti zamijeniti sustav bazenske tehnike i odvodnje. Kao i da dio postojećeg športsko – rekreacijskog centra nije spojen na gradsku kanalizaciju, te se postojeći način odvodnje u vodonepropusne sabirne jame mora zamijeniti.

Copacabana Osijek

Copacabana Osijek | foto: Grad Osijek

Gradić u Zagorju veliko je gradilište, dobit će milijunski biološki bazen, doznajte ovdje detalje.

Copy link
Powered by Social Snap