Pretraga

Kopanju nema kraja: Stižu novi priključci, ugrađivat će se po 20 dnevno, tko plaća 3,5 milijuna eura?

A- A+

Nakon što je Grad Zagreb proljetos neslavno izgubio 320 milijuna eura za proširenje i modernizaciju vodoopskrbne mreže, građane ipak čeka nešto kopanja. Upravo zbog raskopavanja radovi na vodoopskrbnoj mreži nijednom stanovniku nisu mili, no u ovom slučaju samo će se sanirati vodoopskrbni priključci. Posao koji bi mogao potrajati dvije godine i nije nešto ‘težak’, već bi mogao koštati samo 3,5 milijuna eura.

odvod | izvor: unsplash

Vodoopskrbni priključak važan je element vodovodnog sustava, neophodan u postupku priključenja na komunalne vodne građevine. Budući da se ugrađuje ‘kopanjem’ nova vijest da će se u Zagrebu ugrađivati naredne dvije godine, čim se pronađe izvođač, vjerojatno ne izaziva pretjerani entuzijazam. Grad je u stvari predvidio sanaciju vodoopskrbnih priključaka koja bi mogla stajati oko 3,5 milijuna eura.

Svaki dan novih 20

Diljem Zagreba stižu novi vodoopskrbni priključci. Tvrtku koju će se tek odabrati čeka ozbiljan posao jer je u postupku nabave osvanuo opis prema kojemu će se priključci ugrađivati naredne dvije godine, i to po 20 dnevno.

Izdvojeni članak

Kreće redarska inspekcija: Provjeravat će se ilegalni priključci za vodu

Ovaj posao, stoji u tehničkim specifikacijama projekta, nije tako jednostavan jer zahtjeva raskopavanja, što nikome nije draga vijest. Ugradnja priključaka stoga traži Suglasnost za prijekop od nadležnosti za pojedinu kategoriju prometnice.

Izvođenje radova nije dozvoljeno bez Suglasnosti koju, ovisno o tome gdje kreću radovi, mogu izdati: Hrvatske ceste, Zagrebačke ceste, Županijske uprave za ceste Zagrebačke županije, Grada Samobora i drugih jedinica, a pri čemu je potrebno ishoditi i Rješenje o privremenoj regulaciji prometa.

Ako pak Suglasnost za prijekop i rješenje o privremenoj regulaciji prometa izdaje Gradski ured za mjesnu samoupravu, promet i civilnu zaštitu i sigurnost, o istome je potrebno obavijestiti Odjel izgradnje cjevovoda i priključaka. Ugovaratelj je dužan najaviti namjeru izvođenja vodoopskrbnog priključka najmanje tri dana unaprijed.

cijevi

cijevi | Foto: Unsplash

Posebna pravila

Zbog prirode radova, za radove je propisan planirani zadatak s posebnim uvjetima. Jedno pravilo kojeg će se radnici prilikom ugradnje morat pridržavati jest da će o zatvaranju vode i potrebi rezanja cjevovoda biti dužni obavijestiti Dežurni centar Sektora vodoopskrbe te Odjel izgradnje cjevovoda i priključka, i to najmanje tri dana prije radova.

S druge strane, budući da zatvaranje vode može prouzročiti prestanak vodoopskrbe bolnica, škola i drugih ustanova, i tu se mora jasno komunicirati o tijeku radova. Da se spomenuto ne bi dogodilo, ugovaratelj je dužan dogovoriti s interesnim stranama kad će biti moguće prekinuti opskrbu vodom te osigurati opskrbu putem cisterni.

Prijava aktivnosti

Kako bilo, ugovaratelj je dužan svaki dan planirane i izvršene aktivnosti prijaviti nadležnima. O aktivnostima će izvještavati slanjem planiranog dnevnog rasporeda svaki dan u 11 sati, dok će realizirano slati svakim danom do 7:30.

Uz to, odjave prijekopa ne mogu biti poslane prema Zagrebačkim cestama dok ugovaratelj ne javi da je određeni priključak realiziran, a za to se vrijeme produžuje odgovornost ugovaratelja za predmetni prijekop. Neizostavni dio ugovora s Vodoopskrbom i odvodnjom za realizaciju sanacije svakako je troškovnik u kojem su navedeni svi tehnički uvjeti izvedbe pojedinih vodoopskrbnih priključaka.

Izdvojeni članak

Zbog nepreciznih nacrta u kopanju se nerijetko oštete cijevi, postoji rješenje za koje nitko ne mari

Pojedini detalji izvedbe

Od detalja izvedbe vrijedi izdvojiti da se vodoopskrbni priključak izvodi okomito na os vodoopskrbnog cjevovoda. U slučaju da to nije moguće izvesti, ugovaratelj ponovno treba urgirati na način da obavijesti naručitelja i zabilježi izmjene u građevinskom dnevniku.

K tome se između spojnog voda i zaštitne cijevi ugrađuje gumena brtva koja sprječava mogućnost procjeđivanja terenske vode uz spojni vod uz vodomjerno okno. Rov se pak zatrpava zamjenskim kamenim materijalom i zbija u slojevima od 0,5 metara, a ugovaratelj je dužan izvršiti nabijanje zamjenskog materijala do postizanja modula stišljivosti. Ostale detalje navodi troškovnik radova dostupan u sustavu javne nabave.

Vrijedi još istaknuti da, ukoliko nakon izvedenih radova unutar garantnog roka na izvedenim priključcima dođe do curenja ili materijalne štete, naravno, snosi izvoditelj radova.

Projekt doživio debakl

Inače je poznato da je zagrebačka vodovodna mreža prastara i da joj je desetljećima prijeko potrebna revitalizacija. Prepoznavši raspadajuće stanje cijevi koje u nemalom broju slučajeva nisu zamijenjene od kraja 19. stoljeća, Grad je u travnju najavio najveći projekt u povijesti Zagreba kojim bi se uredila i proširila gradska vodovodna mreža.

Za iznos od 323 milijuna eura koliko je procijenjeno da bi koštali obuhvatni radovi je bilo u planu dobiti EU sredstva, a već je bio poznat i vremenski rok izvedbe radova. No, ovaj veliki projekt na kraju je doživio potpuni debakl, jer nije uspio probity ponudu ni među 15 najviše bodovanih ideja. Nakon debakla, iz Zagreba su poručili da od projekta – ne odustaju.

Prilikom radova na aglomeraciji u Rijeci zbog pogrešno ucrtanih vodovodnih cijevi došlo je do problema kod radova na vodovodu. Koji su se problemi javili pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap