Pretraga

Krčki most dobiva naoružanog zaštitara: Zašto će se cijelu 2025. danonoćno čuvati?

A- A+

Krčki most kojim ljeti dnevno pređe skoro 30.000 automobila u idućoj godini dobiva danonoćnu zaštitu. Most će 26.280 sati štititi naoružani zaštitari koji će voditi evidenciju o svemu što se na mostu događa i odmah prijaviti potencijalno sumnjive aktivnosti. Iz Hrvatskih cesta objašnjavaju kako nije riječ o neuobičajenoj praksi, a odluka o zaštiti mosta donesena je u okviru važećeg Zakona o kritičnim infrastrukturama. Vrijednost posla procijenjena je na iznos od skoro 300.000 eura.

krčki most

Krčki most | foto: Pixabay

Krčki most je armiranobetonski most koji spaja otok Krk s hrvatskom obalom, dug 1.430 metara. U vrijeme izgradnje isticao se kao najveći most s s armirano-betonskim lukom, a prema podacima o frekventnosti prometovanja ljeti njime u samo jednom  danu prijeđe do 28.000 vozila. Od prvog dana nove godine dobit će danonoćnu naoružanu zaštitu i to za cijelu 2025. godinu, za točno 26.280 sati obavljanja tog posla.

Poznata cijena

Hrvatske ceste putem sustava javne nabave zatražile su krajem studenog uslugu zaštite osoba i imovine na Krčkom mostu. ‘Čuvar’ se traži za razdoblje od prvog do zadnjeg dana nadolazeće 2025., a posao bi mogao koštati 280.000 eura.

Izdvojeni članak

Legendarni most u Münchenu uskoro kreće u rekonstrukciju, zadnji put ‘šminkan’ 1984. godine

Odabrani izvršitelj bit će dužan ustrojiti službu tjelesne zaštite osoba i imovine Krčkog mosta koju će sačinjavati najmanje tri osobe. U smjeni bi radili zaštitari osposobljeni i ovlašteni za izvršenje predmetne usluge u trajanju svakodnevno 24 sata, svaki dan u tjednu.

Danonoćni obilasci

Tko dobije ovaj posao imat će dužnost obilaska štićenog objekta i prostora uz objekt pješice i automobilom. Morat će čuvati imovinu objekta, sprječavati pristup neovlaštenim osobama, održavati propisani red i mir tog prostora te ondje zadržati svaku osobu zatečenu u sumnjivim i nedopuštenim aktivnostima.

Ova osoba surađivala bi s policijom, vodila evidenciju aktivnosti i događaja na štićenom prostoru, te izvještavala predstavnika naručitelja o redovnim i izvanrednim događajima na mostu. Bit će nužno i da utvrđuje i vodi evidenciju identiteta djelatnika Hrvatskih cesta ili drugih osoba koje se kreću štićenim prostorom mosta.

Zašto štititi most?

Naručitelj Hrvatske ceste u odgovoru nam je obrazložio zašto se uopće traži danonoćna zaštita mosta. Naveli su kako se sve državne mostove, kao i ceste u razmatranjima sigurnosnih pitanja promatra dijelom kritične infrastrukture. Važećim Zakonom takvi dijelovi infrastrukture definirani su kao objekti od nacionalne važnosti, te bi prekid njihovog djelovanja mogao imati ozbiljne posljedice ne samo na ljude, već i na imovinu, okoliš, a potencijalno i na stabilnost i funkcioniranje vlasti. Zakonom o kritičnim infrastrukturama traži zaštita u svrhu podizanja sigurnosti na državnim cestama pa time i mostovima.

Izdvojeni članak

Top 5: Mostovi koji ne vode nikamo, građeni za budućnost, a ostali u prošlosti

– Krčki most je već ranijim odlukama određen kao objekt posebno značajan za obranu zemlje, te je izrađena Prosudba ugroženosti i Plan zaštite mosta. Planom zaštite predviđeno je, između ostaloga, organizirano i sustavno provođenje preventivnih mjera i radnji kako bi se sa optimalnim resursima (tjelesne i tehničke zaštite) postigla zadovoljavajuća razina sigurnosti i time spriječilo ugrožavanje Krčkog mosta. Na sličan način postupamo i u pitanjima zaštite ostalih građevina kojima upravljamo unutar mreže državnih cesta, napisali su nam iz Hrvatskih cesta.

Oprema ‘na poslu’

Osim već navedenog, prilikom obavljanja dužnosti zaštitar će prema projektnom zadatku također morat biti opremljen kratkim vatrenim oružjem, ručnim radioprimopredajnikom ili mobilnim telefonom, sve naravno o trošku izvršitelja. Na poslu će nositi i ručnu baterijsku svjetiljku, megafon i dalekozor.

Isto tako, radi kontrole i efikasnosti zaštite objekta te nadzora nad radom zaštitara, a i da bi se brzo reagiralo na incidentne situacije upražnjavat će se elektroničko evidentiranje. Svaki zaštitar tako će prilikom dolaska na radno mjesto trebat evidentirati svoj dolazak na i odlazak s radnog mjesta. Uz to, digitalno će se pratiti obilazne rute, u realnom vremenu zaštitara u ophodnji, a bit će potrebno podnositi i izvješće odnosno prikaz realne slike odrađenih obilazaka, s fotografijama.

Čuvari nisu rijetkost

Podsjećamo, ovo nije prvi put da se traži nadzor na mostu. Prošli put, Hrvatske autoceste su tražile čuvare koji bi danonoćno nadzirali most cijelu 2022. godinu. Za ovaj posao osigurana im je opremljena radna prostorija s grijanjem, strujom, telefonom, sanitarnim čvorom i prostorom za presvlačenje, za ukupno 26.280 radnih sati.

– Krčki most je štićeni objekt od posebnog državnog značaja, odnosno objekt od nacionalne važnosti, koji je potrebno štititi radi sprječavanja protupravnih radnji usmjerenih prema štićenom objektu, rekli su iz HAC-a  u vezi čuvanja mosta u 2022. kad smo o ovome pisali.

Kako bi trebao izgledati novi most prema Krku pogledajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap