Pretraga

Kreće izrada strateškog dokumenta o stambenim politikama: Više od 97% stambenih objekata je u privatnom vlasništvu

A- A+

Na sjednici Vlade je doneseno nekoliko odluka, pa se tako kreće u izradu Nacionalnog plana stambene politike do 2030. godine, a predstavljene su i polazne teze za izradu plana. Prema najnovijem istraživanju, oko 4,4 milijarde stanovnika živi u gradovima. Kada su u pitanju podaci za Hrvatsku, 97,28% nastanjenih stambenih jedinica koje se koriste za stalno stanovanje je u privatnom vlasništvu.

Sjednica Vlade, foto: Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine

Vlada je na sjednici donijela odluku o izradi Nacionalnog plana stambene politike Republike Hrvatske do 2030. godine. Riječ je o prvom takvom strateškom dokumentu na ovu temu koji se izrađuje s ciljem definiranja politike stanovanja do 2030. godine.

Praćenjem stanja u stanogradnji i praćenjem potreba građana, aktivnosti za izradu Nacionalnog plana stambene politike započete su već 2019. godine, a do sada su izrađena dva dokumenta: Analiza stanja stambenog fonda u RH i nacrt Projektnog zadatka za izradu Stambene strategíje.

Nacionalni plan stambene politike pobliže će definirati posebne ciljeve u području stanovanja, a svrha mu je definirati pristupačno stanovanje koje istovremeno mora zadovoljiti utvrđene standarde kvalitete. Kroz tu svrhu moguće je težiti dodatnim ciljevima poput smanjenja iseljavanja, stambenog zbrinjavanja mladih, naseljavanja deficitarnim kadrom, povećanja radne mobilnosti, olakšavanja života starijim osobama (program 65+), povećanja konkurentnosti domaćeg gospodarstva, izvrsnosti u arhitekturi, zelene i kružne stanogradnje, održive stanogradnje i dr.

Izdvojeni članak

Vlada usvojila program mjera obnove zgrada oštećenih u potresu: Definiran je postupak obnove

Polazne teze za izradu Nacionalnog plana stambene politike

  • Stanovanje je jedna od osnovnih ljudskih potreba, a dom predstavlja temelj stabilnosti i sigurnosti pojedinca i obitelji, okosnicu društvenog i emocionalnog života, ali sve češće i radno mjesto.
  • Ponuda na stambenom tržištu ne može zadovoljiti potrebe i cijene stambenih nekretnina stalno su u porastu.
  • Republika Hrvatska izrazito je geografski i ekonomski heterogena, što predstavlja poseban izazov u kreiraju Nacionalnog plana.
  • Prema podatcima iz Dugoročne strategije obnove nacionalnog fonda zgrada do 2050. godine (NN 140/2020), od ukupnog broja nastanjenih stambenih jedinica u RH koje se koriste za stalno stanovanje 97,28 % je u privatnom, a 2,72% u ostalim oblicima vlasništva.
  • Prema istraživanju Svjetske banke iz 2022. godine, danas oko 56% svjetske populacije (4,4 milijarde stanovnika) živi u gradovima, a očekuje se da će se ovaj trend nastaviti s urbanim stanovništvom koje će se do 2050. više nego udvostručiti u odnosu na sadašnju veličinu, a tada će gotovo 7 od 10 ljudi živjeti u gradovima.

Oslobođenje od obveze plaćanja najamnine

Donesena je i Odluka o oslobođenju od obveze plaćanja najamnine za korištenje stanova u vlasništvu Republike Hrvatske za vrijeme privremenog stambenog zbrinjavanja. Cilj odluke je pomoći stradalnicima potresom pogođenih područja za vrijeme obnove odnosno gradnje njihovih domova tako što će biti privremeno smješteni u uređene stanove u državnom vlasništvu bez naknade.

Izdvojeni članak

Vlada donijela nove odluke: Vlasnici zgrada sa žutim i crvenim naljepnicama neće plaćati pričuvu

Ovom Odlukom nastavlja se provedba Programa zbrinjavanja korisnika mobilnih stambenih jedinica tako da će se korisnicima mobilnih stambenih jedinica na područjima pogođenim potresima omogućiti kvalitetniji i adekvatniji smještaj u uređenim stanova u vlasništvu države, u suradnji s trgovačkim društvom Državne nekretnine. Privremeni stambeni smještaj u stanovima biti će omogućen korisnicima za vrijeme trajanja obnove i/ili gradnje njihovih domova.

Izgradnja višestambene zgrade za zbrinjavanje obitelji u potrebi

Odlukom Vlade omogućuje se gradnja višestambene zgrade u Novskoj s ciljem povećanja raspoloživog stambenog fonda za stambeno zbrinjavanje obitelji u potrebi koje svojim ekonomskim, zdravstvenim i socijalnim statusom nisu u mogućnosti osigurati adekvatnu stambenu jedinicu za primjereno stanovanje. Ukupna investicijska vrijednost gradnje iznosi 1,7 milijuna eura.

Grad osigurava zemljište i snosi troškove infrastrukture dok Ministarstvo na sebe preuzima organizaciju gradnje, izvođenje radova i stručni nadzor nad radovima izgradnje. Izgrađeni stanovi će se useljavati prema definiranim listama prvenstva, a u okviru ovog programa stambenog zbrinjavanja do sada su potpisani sporazumi s gradovima Drniš, Benkovac, Knin i Novska.

Vlada je na današnjoj sjednici donijela i Odluku o davanju suglasnosti na izmjene statuta APN-a. Statut APN-a mijenja se radi stupanja na snagu novog Zakona o obnovi zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske županije, Zagrebačke županije, Sisačko-moslavačke županije i Karlovačke županije. Predložene izmjene i dopuna Statuta APN-a imaju za cilj bitno ubrzanje obavljanja Zakonom preuzetih poslova.

Copy link
Powered by Social Snap