Pretraga

Krešimir Rogina: Tko se i zašto mora bojati upliva umjetne inteligencije u arhitekturu

A- A+

Hrvatska ima mnogo talentiranih arhitekata koji su ostavili trag u prostornom oblikovanju zemlje. Među njima je i Krešimir Rogina koji u razgovoru s Ardijanom Karlom Gashijem, u drugoj epizodi Bauštela.hr podcasta, odgovara na pitanje što je arhitektura i kako na nju utječu moderne tehnologije. Rogina ističe i zanimljivu tezu o tomu kakav će utjecaj umjetna inteligencija imati na mediokritete u arhitektonskoj zajednici.

Ardijan Karlo Gashi u drugoj epizodi Bauštela.hr podcasta promijenio je stranu, od sugovornika postao je voditelji, i tome se jako dobro snašao. U goste mu je došao poznati hrvatski arhitekt, Krešimir Rogina s kojim je poveo razgovor o teoriji arhitekture, te o utjecaju modernih tehnologija na njen razvoj u budućnosti.

Rogina je rekao kako se danas mogu čuti brojne pogrešne definicije arhitekture. Poput da je arhitekture ‘dobro i vješto kombiniranje materijala, tekstura i boja’, ‘kataloško preslagivanje’ ili ‘uzimanje namještaja i stavljanje u prostor’. Ističe kako je arhitektura nešto posve drugo: ‘najbolji odraz vremena, društva i kulture jednog naroda’.

Izdvojeni članak

Arhitektura kao mehanizam društvene opomene na Sfera podcastu – Hadidovski utjecaj na kinesku građevinsku industriju

Također, Rogina se osvrnuo kako spomenute pogrešne definicije arhitekture padaju u vodu posebice s uplivom umjetne inteligencije u ovaj segment društvenog stvaranja. Naime, kaže, ona otvara mogućnosti da se arhitekturom prema tim definicijama arhitekturom može baviti ‘svako dijete’. Situacija je to koja će sigurno u dogledno vrijeme ‘zaprijetiti prosjeku’.

Pogledajte cijeli podcast s Krešimirom Roginom.

Copy link
Powered by Social Snap