Lani 17.000 ozljeda na radu, posebno ugroženi građevinci, ima li lijeka?
Sve je više prijavljenih ozljeda na radu te je samo prošle godine registrirano njih više od 17 tisuća. Posebno su ugroženi radnici na gradilištu koji su već godinama među najizloženijima na radnom mjestu. O tome kako riziku stati na kraj i koje mjere točno valja uvesti raspravljalo se u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
Aktualni podaci pokazuju kontinuirani rast broja prijavljenih ozljeda na radu. Samo prošle godine registrirano je više od 17 tisuća ozljeda, i više od 400 profesionalnih bolesti. U svjetlu pojačane gospodarske aktivnosti i povećanog broja stranih radnika, sigurnost i zaštita na radu nikada nisu bile važnije, smatraju iz Hrvatske gospodarske komore gdje se razgovaralo o posebnim uvjetima zaštite radnika.
Rad na gradilištu već se godinama ubrajaju u najrizičnije djelatnosti zbog čestih ozljeda koje se događaju na terenu. Tu je, nažalost, i priličan broj kobnih odnosno ozljeda koje završavaju smrtnim ili teškim posljedicama.
Izloženost građevinaca
O tome koje su novosti u zakonodavnom okviru, o iskustvima poslodavaca, ali i tome koje mjere su potrebne kako bi se radnike zaštitilo u posebnim uvjetima govorilo se na stručnom skupu Zajednice zaštite na radu HGK, netom održanom u Zagrebu. Upravo zbog visokog rizika, to jest izloženosti građevinskih radnika, ista tema posebno je relevantna za taj sektor.
– Cilj nam je dati doprinos unaprjeđenju sustava zaštite na radu i održavanju sigurnog radnog okruženja za sve radnike u Hrvatskoj. Stoga ćemo i u budućem razdoblju nastaviti sa svim inicijativama koje će tome pridonijeti, uz našu kontinuiranu podršku radu Zajednice, rekla je glavna tajnica HGK Marina Rožić.
Osiguranje radnika
Podizanje svijesti o različitim aspektima zaštite na radu te razgovor o temi vrlo su važni za osiguranje sigurnosti radnika. Ključni su ipak održavanje produktivnosti i održivosti poslovanja, upozorio je predsjednik Zajednice zaštite na radu HGK i voditelj Sektora zaštite na radu Fabjan Ruščić.
– Posebno je to značajno kad uzmemo u obzir povećan broj stranih radnika koji često ranije nisu imali priliku proći kvalitetnu obuku iz zaštite na radu, a rade mahom na poslovima u kojima je ona izuzetno važna te ih treba propisno integrirati. Osim najnovijih informacija o bitnim pitanjima i trendovima, zakonskim izmjenama i modernim praksama upravljanja pojedinim elementima sigurnosti, ovaj skup predstavlja priliku za kompanije da se dodatno educiraju i unaprijede radne uvjete u svojim organizacijama, ustvrdio je Ruščić.
Informiranje o rizicima
– Zaštita na radu nije opcija, već temelj svakog odgovornog poslovanja. S obzirom na to da svaka djelatnost nosi određene rizike, zakonodavstvo Republike Hrvatske propisuje mjere koje poslodavci moraju poduzeti kako bi spriječili ozljede na radu i zaštitili zdravlje svojih zaposlenika, rekla je načelnica Sektora za zaštitu na radu Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Marina Borić, pojasnivši odmah kako to uključuje redovitu edukaciju o sigurnosti i zaštite zdravlja, implementaciju zaštitnih mjera, ali i osiguranja potrebnih sredstava te opreme za siguran rad.
Zakon o radu, naglašeno je na skupu, važnost nalazi u tome što na prvo mjesto stavlja preventivne aktivnosti te na taj način osigurava prava radnika na sigurno radno mjesto te pravo na informiranje o rizicima na radnom mjestu. Kad se primjenjuju odgovarajuće mjere, dolazi veća motivacija i zadovoljstvo radnika, dok poslodavcima omogućava veću efikasnost i smanjenje troškova povezanih s nesrećama na radu i bolovanjima, zaključila je Borić.
Na stručnom skupu bilo je riječi i o zaštiti kod posebnih uvjeta rada, kao što su protueksplozijska zaštita, rad na visini te zaštita na radu pri proizvodnji visokonaponskih komponenti električnih vozila. O svojim su iskustvima govorili predstavnici tvrtki Fiditas, CEMEX Hrvatska, Trgometal i Rimac Technology, kao i predstavnici Hrvatske udruge koordinatora zaštite na radu.
Nesreće na gradilištu, kako smo napisali, nažalost nisu neuobičajene. Kako funkcionira pravo na odštetu doznali smo od odvjetnice, o čemu možete pročitati ovdje.