Pretraga

Odvjetnica objašnjava sve o pravu na odštetu kada se dogodi smrt na gradilištu

A- A+

Česti su slučajevi teškog ozljeđivanja radnika na građevini koji završe tragično. Kada nakon, primjerice, pada sa skele teško ozlijeđen radnik premine, obitelj ima pravo na naknadu štete, kao i pravo na uzdržavanje ako je bio hranitelj obitelji. Također, poslodavac je dužan snositi i troškove pokopa, grobnog mjesta i spomenika. O ovoj temi smo razgovarali s  odvjetnicom Blaženkom Musulin iz odvjetničkog društva Musulin i suradnici koja zna sve o pravnom postupanju nakon nesreće na gradilištu sa smrtnim ishodom.

Odvjetnica Musulin u krugu i radnik na gradilištu na ostatku fotografije

Odvjetnica Musulin o ozljedi na radu | Foto: Canva/privatna arhiva

Uobičajena procedura  je da na mjesto nesreće dolazi policija kako bi se proveo očevid i utvrdio način nastanka nesreće, a kada se radi o nesreći na radu tada na lice mjesta dolazi i inspektor rada s područja zaštite na radu. Obdukcija se obavlja na odjelu za patologiju, po liječniku patologije i sudske medicine, nadležnom na području mjesta pogibelji, koji konstatira  koji je uzrok smrti radnika.

Ako se radi o radniku koji je stradao prilikom redovnog rada, tada je sukladno članku 17. Zakona o zaštiti na radu poslodavac obvezan organizirati i provoditi zaštitu na radu, vodeći pri tom računa o prevenciji rizika te obavještavanju, osposobljavanju, organizaciji i sredstvima, pri čemu mora osigurati radnicima najveću moguću zaštitu, objašnjava odvjetnica Blaženka Musulin iz odvjetničkog društva Musulin i suradnici. Napominje, u svakom pojedinom slučaju potrebno je utvrditi da li je poslodavac navedeno propustio učiniti, te koji je uzrok nesretnog događaja u kojem je radnik smrtno stradao.

Pravo na naknadu troškova pogreba

Člankom 1093. Zakona o obveznim odnosima propisano je, tko uzrokuje nečiju smrt, dužan je naknaditi uobičajene troškove njegova pogreba. Uobičajenim troškovima se smatraju troškovi nabave pogrebnog kovčega, vijenca, grobnog mjesta ili grobnice, kao i troškovi podizanja nadgrobnog spomenika, pogrebnog obreda i jela i pića za sudionike pogreba, odnosno trošak organizacije karmina. Tu je i crnina.

Naknada za crninu pripada obitelji poginulog radnika po cijenama koje vrijede u vrijeme nabavljanja odjeće, s time da se pri određivanju cijene uzima u obzir godišnje doba kada se nesreća dogodila, uobičajeno trajanje korote i potrebu da se žalobna odjeća mora mijenjati. Tako primjerice kći ima pravo na naknadu troškova nabave žalobne odjeće čak i kada se prema mjesnim običajima nosi kroz vrijeme od godine dana od smrti oca. Osim prava na naknadu troškova crnine svako dijete preminulog roditelja ima pravo na naknadu troška nabavke vlastitog vijenca, objašnjava odvjetnica Musulin.

Izdvojeni članak

Montaža skele: Tko su kvalificirani skelari, koliko zarađuju i zašto skele padaju?

Grobno mjesto i spomenik

Što se tiče troškova nabavljanja grobnog mjesta, odnosno grobnice, sudska praksa govori o dosudi naknade takvog troška kada je oštećenik zbog iznenadne smrti bliskog srodnika bio prisiljen kupiti ili izgraditi grobnicu. Pri čemu se takav trošak smatra nužnim i sud ga priznaje bez obzira na broj osoba i vrijeme kada bi mogle biti pokopane.

Ukoliko se kupi ili izgradi grobnica sa više grobnih mjesta, oštećenik će svejedno imati pravo na naknadu troška, i to u polovici iznosa ukupnog troška izgradnje grobnice s više grobnih mjesta, jer se prosuđuje da najveći dio troška otpada na prvi ukop, odnosno ukop osobe koje je iznenadno umrla u štetnom događaju. Trošak izgradnje grobnice pripada mu uz zateznu kamatu tekuću od dana kada je učinjen navedeni trošak.

Visina naknade štete za podizanje spomenika, kaže Musulin, utvrđuje se pak prema visini troška koje za tu namjenu izdvajaju građani prosječnih imovinskih prilika u mjestu pokopa. Pravo na naknadu troška postoji i prije postavljanja spomenika, ako nema razloga za sumnju da će biti postavljen.

Osim navedenih troškova, pravo na naknadu postoji i za trošak glazbe, jela i pića sudionika karmina, čija se visina ocjenjuje prema običajima mjesta gdje su izdaci učinjeni.

Pravo na uzdržavanje djece

Što se tiče djece preminulog koju je uzdržavao do svoje smrti, njihovo pravo se ogleda u naknadi štete, u obliku novčane rente, pri čemu se iznos iste odmjerava ovisno o okolnostima svakog slučaja. Dijete ima pravo na ono što je stvarno izgubilo, a ne na ono što bi imalo pravo dobiti na osnovi zakonskog uzdržavanja, odnosno uzimaju se u obzir davanja trajnijeg karaktera koja je roditelj stvarno redovito davao djetetu.

– U iznos izgubljenog uzdržavanja uračunava se i iznos mirovine ili drugog socijalnog primanja koju dijete ostvaruje zbog smrti roditelja, tako da mu tada pripada samo razlika do stvarno izgubljenog uzdržavanja.  Važno je naglasiti da se pravo na naknadu štete u obliku novčane rente ne može se prenijeti na drugu osobu, kaže Musulin.

Izdvojeni članak

Izgubio život u padu sa skele, bez obuke i znanja morao ju sam postaviti

Napominje, institut uzdržavanja propisan je Obiteljskim zakonom, a prema kojem obveza uzdržavanja djeteta traje do 18. godine djeteta. Odnosno i iza punoljetnosti djeteta koje se školuje u srednjoj školi, odnosno polazi sveučilišni ili stručni studij u skladu s posebnim propisima, odnosno program za osnovno obrazovanje ili program srednjoškolskog obrazovanja odraslih te redovito i uredno ispunjava svoje obveze. Uzdržavanje najdulje traje do navršene dvadeset šeste godine života djeteta.

Pravo na naknadu zbog smrti bliskog srodnika

Prilikom odmjere iznosa pravične novčane naknade primjenjuju se Orijentacijskim kriterijima koje je donio Vrhovni sud Republike Hrvatske. Odvjetnica Musulin u ovom kontekstu objašnjava kako, u slučaju smrti osobe, članovi njegove uže obitelji, imaju pravo na pravičnu novčanu naknadu neimovinske štete.

– Članovima uže obitelji smatraju se bračni drug, djeca i roditelji poginulog. Pri tome se radi o naknadi štete zbog povrede prava osobnosti na duševno zdravlje, odnosno duševnih boli koje osobe trpe zbog smrti bliske osobe. Tako primjerice pravična novčana naknada za duševne boli djeteta kojem je poginuo roditelj, predstavlja naknadu za bol koju dijete trpi samim saznanjem za činjenicu smrti ali i sve kasnije boli, odnosno nedostatak ljubavi, njege i pažnje koju bi mu roditelj pružao, kaže Musulin.

Prema navedenim kriterijima, pravična novčana naknada za dijete na skrbi iznosi oko 43.798,53 eura, a koje nije na skrbi roditelja 29.862,63 eura.  Uz napomenu kako pravo na novčanu naknadu koju dobivaju djeca koja se nalaze na skrbi roditelja veća je od naknade koju mogu ostvariti djeca koja su se osamostalila.

U slučaju smrti bračnog druga i izvanbračnog druga s kojim je postojala trajnija zajednica života naknada iznosi 43.798,53 eura, a u slučaju smrti brata ili sestre uz uvjet trajnije zajednice, naknada iznosi 14.931,32 eura.

Odvjetnica Musulin nam je objasnila i što se događa kada ozljeda na radu nije priznata, detalje doznajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap