Pretraga

Legendarni most kod susjeda pred rušenjem, tjednima se prosvjeduje, stigli i specijalci

A- A+

Budući da živi s dvije strane rijeka, Beograd ovisi o svojim mostovima. Svejedno, zbog višedesetljetnog propadanja materijala, legendarni skoro stogodišnji Stari savski most trebao bi se srušiti. Građani ne samo da nisu sretni već su toliko protiv ove odluke da mjesec dana prosvjeduju i blokiraju most, no vlast ne popušta. Nakon najnovije blokade još jednog mosta u znak protesta u sve je upletena specijalna policija, koja je već prisilno odvela dvojicu muškaraca.

Beograd most na Savi | pixabay

U Beogradu su unatoč prosvjeda građana početkom studenog najavljene pripreme za rušenje legendarnog gradskog mosta iz doba Drugog svjetskog rata. Oni koji su prosvjedovali tvrde kako će se bez mosta teže prometovati i zazivaju obnovu mosta, ali čini se – uzalud.

Ne samo da se od radova nije odustalo već su do mosta stigle specijalne postrojbe kako bi spriječile daljnju blokadu koja se iznenada proširila na još jedan most. Nakon što je oko podneva blokiran i drugi, Brankov most, policija je privela i odvela dvojicu aktivista iz organizacije ‘Kreni pokreni’ i odvela ih u nepoznatom pravcu, piše dnevnik.hr.

Mjesec dana prosvjeda

U Beogradu se naveliko prosvjedovalo zbog najave o rušenju i naknadnoj izgradnji Starog savskog mosta na drugoj lokaciji. Legendarni most koji 82 godine premošćuje obale rijeke na kraju će ipak biti izmješten, i to početkom 2025. godine. Dosad se u tom kontekstu spominjalo nekoliko lokacija, no i dalje nije poznato kako će se ta konstrukcija završiti.

Izdvojeni članak

SAD na Balkanu: Hoće li Trumpova pobjeda biti ‘vjetar u leđa’ za projekte zeta Kushnera u Srbiji i Albaniji?

Zbog najave da će most biti uklonjen, udruženje ‘Most ostaje’ organiziralo je protest u nedjelju 20. listopada ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, prenosi bbc.com. Prosvjednici su tvrdili kako za most postoji samo idejno rješenje, ne i projekt, a pobuna u kojoj sudjeluju tisuće ne jenjavaju.

– Projekt za most ne postoji, samo idejno rešenje. Ne znamo što će ovdje napraviti, kada sruše most. Napravili su zgrade tako blizu da novi most po projektu iz 2017. nije moguć, objasnio je tada jedan od organizatora skupa.

‘Simbol slobode i opstanka’

Demontaža je najavljena za početak 2025. godine. Ministarstvo građevine izdalo je dozvolu za rušenje mosta, te je tada obznanjeno kako će most od 1. studenog biti zatvoren za promet. Krajem listopada, krenula je fizička obrana od rušenja konstrukcije koja od 1942. godine spaja stari i novi dio grada.

Nekoliko tisuća ljudi 31. listopada je na 60 minuta blokiralo promet mosta i najavilo da će ondje ubuduće neprestano dežurati, javlja slobodnaevropa.org, a svoje obećanje su održali. Napominju kako nije riječ o mostu, već o simbolu grada koji je ujedno iznimno važan za cirkulaciju prometa.

Izdvojeni članak

Koji je problem: Preko 10.000 praznih stanova u Beogradu, a cijene ne padaju

– On je simbol slobode i opstanka. Bez njega sve ode bestraga. Ne damo ga, rekla je jedna prosvjednica na starom mostu.

Most traži obnovu

Most je služio cestovnom i biciklističkom prometu, no njime su vozili i tramvaji te prolazili pješaci. U gradu se smatra skoro stoljetnom prepoznatljivom točkom grada i strukturom koja predstavlja prošlost i urbanistički rast i razvoj Beograda.

No, s početkom 21. stoljeća postalo je jasno kako most postaje sve više zapušten, pojavile su se rupe u cestama, tračnice su počele propadati, a most desetljećima nije prebojan pa je danas blijede i zahrđale boje. Posljednjih godina uz njega je niknulo luksuzno naselje ‘Beograd na vodi’, gdje odskače oronulim izgledom. Upravo je gradonačelnik Aleksandar Šapić u više navrata napomenuo kako je most star, u lošem stanju te da stoga koči razvoj grada zbog čega se treba srušiti, no građani se ne slažu.

– Osim povijesti koju sa sobom nosi, ovaj most je savršeno funkcionalan. Na žalost nije obnavljan, vjerojatno s namjerom da ga sruše, a mogli su ga makar ostaviti kao pješačku zonu, osvrnula se na stanje mosta jedna prosvjednica.

Ipak se čini da napori prosvjednika očito nisu bili dovoljno da se most spasi i da se razmisli o obnovi i ulaganju u ovu strukturu.

Beogradski gradonačelnik Aleksandar Šapić nedavno je pomalo zbunio javnost najavom uvođenja semafora na kružne tokove te promjene boja autobusa javnog prijevoza. Ovdje pročitajte o čemu je riječ.

Copy link
Powered by Social Snap