Napokon kreće milijunska obnova istarskog ‘giganta’: Poznat izvođač radova za zgradu od 17.000 kvadrata
Društveni centar Rojc, smješten u samom središtu Pule, jedna je od najvećih i najpoznatijih zgrada u gradu. Uskoro će započeti velika energetska obnova, budući da je sada odabran i izvođač radova. Zgrada pokriva gotovo 17.000 četvornih metara, uključujući prostor dvorišta, parkirališta i igrališta. Kroz povijest je imala različite funkcije, od vojne škole do prostora za skvotere, a sada se priprema za novu fazu modernizacije koja će poboljšati njezinu energetsku učinkovitost i pristupačnost.

Društveni centar Rojc | foto: Bauštela.hr
Društveni centar Rojc, smješten u središtu Pule, u blizini parka Montezaro, nosi ime po narodnom heroju Karlu Rojcu, borcu iz Drugog svjetskog rata. Ova monumentalna zgrada, jedna od najvećih i najprepoznatljivijih u Puli, uskoro ulazi u dugo očekivanu fazu obnove.
Nakon što je u ožujku raspisan natječaj za izvođača radova ukupne vrijednosti 4,74 milijuna eura, iz Grada Pule sada potvrđuju da je odabran izvođač. U postupku javne nabave, kao ekonomski najpovoljniji ponuditelj odabrano je zagrebačko poduzeće Hidro Eko Futura, s ponudom u iznosu od 4.308.950,00 eura bez PDV-a.
Zgrada Rojca, čija povijest seže više od 150 godina unatrag, kroz vrijeme je imala razne namjene. U sklopu nadolazećih radova, uz energetsku obnovu, predviđena je i ugradnja novog dizala nosivosti 600 kilograma, čime će se dodatno unaprijediti funkcionalnost prostora.
Od vojne škole do raja za Squattere
Zdanje, izgrađeno još krajem 19. stoljeća, 1870. godine, podignuto je za Austro-ugarske monarhije, a prva namjena objekta bila je ona vojne škole. Tu namjenu centar je zadržao kroz različita društvena uređenja, točnije, za vrijeme Monarhije, Italije pa onda i Jugoslavije, sve do 1976. godine, o čemu smo pisali ovdje.

Šuma među zgradama: Betonizirana zona u Puli dobiva stabla, ležaljke i ‘street workout’
Iste godine, zgrada kreće biti korištena kao vojarna, a 1991. godine, Jugoslavenska narodna armija koja je koristila prostore zgrade, napušta ih. Zgrada tako početkom 1990-ih godina postaje utočište ratnim izbjeglicama, a potom kasnih devedesetih, nakon što ju izbjeglice napuštaju, u Rojc ulaze prvi squatteri i organizacije civilnog društva.
To razdoblje označava i početak korištenja velebnog zdanja na način koji se nastavlja do danas. Vrlo brzo, Grad Pula odlučuje formalizirati novonastalu situaciju pa se 1999. potpisuju prvi ugovori o korištenju prostora Rojca, navedeno je na stranici Društvenog centra.

DC Rojc | foto: Nina Šantek, Bauštela.hr
Energetska obnova
Projekt obnove zgrade Društvenog centra Karlo Rojc u Puli usmjeren je na poboljšanje energetske učinkovitosti te smanjenje negativnog utjecaja na okoliš. Nevjerojatno zvuči da zgrada ima površinu od 17.413,37 kvadrata i prostire se kroz suteren, prizemlje i šest katova. U vlasništvu je Grada Pule i koristi se za razne udruge i zajedničke prostore. Unatoč svojim povijesnim vrijednostima, postojeći energetski pregled pokazuje neusklađenost zgrade s propisima o energetskoj učinkovitosti. Vanjski zidovi zgrade nisu izolirani, a koristi se električna energija za grijanje i hlađenje putem klima uređaja i električnih grijalica. Također, topla voda se priprema pomoću električnih bojlera.
Građevinski materijali korišteni za izgradnju uključuju pune cigle, kamen, beton i armiranobetonske ploče, dok je stolarija djelomično zamijenjena PVC prozorima s dvostrukim staklom. Međutim, preostala stolarija i vrata još uvijek su drveni, čime se smanjuje energetska učinkovitost zgrade. Uz to, zgrada nije optimizirana za smanjenje energetske potrošnje i emisije stakleničkih plinova.

Nakon 25 godina planiranja Pula dobiva svoj lukobran, osigurano financiranje
Na temelju tih uočenih nedostataka, projekt predlaže niz mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti. Ključne mjere uključuju ugradnju dodatnih toplinskih izolacija na vanjske zidove, što bi smanjilo gubitke topline, kao i modernizaciju sustava grijanja i hlađenja kako bi se prešlo na ekološki prihvatljivije opcije, poput sustava koji koristi obnovljive izvore energije.
Također, predlaže se ugradnja energetski učinkovitijih prozora i vrata, koji će dodatno poboljšati toplinsku zaštitu zgrade. Osim toga, projekt predviđa implementaciju sustava za iskorištavanje sunčeve energije putem fotonaponskih panela na krovu, čime bi se smanjila ovisnost o električnoj energiji iz fosilnih izvora. Cilj je stvoriti energetski učinkovitiju, održivu i ekološki prihvatljivu zgradu koja će služiti kao model za buduće projekte obnove u urbanim sredinama.

Društveni centar Rojc | foto: Bauštela.hr
Zelena infrastruktura
Obnovljena zgrada projektirana je prema načelima održivosti okoliša, smanjujući negativne utjecaje na okoliš izborom ekoloških građevinskih materijala, učinkovite toplinske izolacije, stolarije i sustava grijanja. Ovim se poboljšavaju energetske performanse zgrade, smanjuje potrošnja energije, omogućava autonomija energije, financijska ušteda i smanjenje emisije stakleničkih plinova.
Postavljanjem parkirališta za bicikle potiče se održiva urbana mobilnost, smanjuje upotreba osobnih vozila, smanjuje zagađenje i buke, te povećava socijalna inkluzija stanovništva. Zgrada jamči visoku kvalitetu života i zdravlje svojih stanovnika, uključujući dobru kvalitetu zraka i vode, te zaštitu od elektromagnetskih polja i vlage.

Pula će dobiti važnu zgradu za edukaciju i rehabilitaciju, koštat će gotovo pet milijuna eura
Zelena infrastruktura u urbanim područjima doprinosi održivosti, očuvanju i obnovi prirodnih resursa, poboljšanju kvalitete zraka, vode i tla te smanjenju zagađenja. U gradskim područjima smanjuje se toplinski otok i potrošnja energije za hlađenje, a uvođenjem zelenih krovova i zidova ostvaruje se ušteda.
Na parceli investitora obnovit će se zelena površina, ukloniti suho drveće te posaditi voćke poput jabuka, šljiva, krušaka i višanja. Također, postavit će se fotonaponski moduli na ravni krov zgrade, čime će se omogućiti održivo snabdijevanje energijom putem sunčevih panela. Pula će dobiti zanimljivu zgradu u kojoj će biti objedinjene sve hitne službe. Više o tome pročitajte ovdje.

Društveni centar Rojc u Puli | foto: Bauštela.hr/Canva

stepenište u Rojcu | foto: Bauštela.hr
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.