Pretraga

Njemačka će dobiti mrežu cjevovoda za vodik, 20 milijardi za novi obnovljiv izvor energije

A- A+

Njemački regulatori odobrili su izgradnju cjevovodne mreže za vodik. Riječ je o obnovljivoj vrsti energije koja bi u budućnosti trebala postati sve popularnija. Regulatorna dozvola izdana je u rekordnom roku, za samo dvije i pol godine. Jedna faza projekta bit će završena i prije predviđene 2032. godine, a ukupni troškovi iznosit će gotovo 20 milijardi eura. Cjevovodna mreža bit će za 600 metara kraća od predviđenog. Nije riječ o prvom takvom projektu u Europi. Danska je planirala izgradnju cjevovodne mreže na zeleni vodik koja bi se spojila s Njemačkom, no projekt je odgođen za 2031. godinu.

Cjevovod | Foto: Freepik

U budućnosti će vodik biti sve važniji izvor obnovljive energije. Zato je Njemačka odlučila odobriti izgradnju mreže cjevovoda za vodik, piše index.hr. Njemački regulatori su izdali odobrenje u ‘rekordnom’ roku, dvije i pol godine od zatraženja.

– Donesena je odluka o jezgri mreže za vodik. Nije dovršena, ali bit će izgrađena. Regulatorna dozvola izdana je u rekordnom roku od 2,5 godine, izjavio je njemački ministar ekonomije Robert Habek.

Ciljna godina završetka radova je 2032., ali neke dionice bi trebale biti gotove i prije predviđenog perioda. Ukupni troškovi izgradnje cjevovoda iznosit će 19.8 milijardi eura. Troškove projekta najviše će snositi privatni sektor, dok će država subvencijama ograničiti troškove mreže.

Izdvojeni članak

Sve što niste znali o baterijskome boomu, vodiku kao energetskom svetom gralu i izazovima s plastikom

Mreža cjevovoda moći će prenijeti i do 278 teravat sati energije u obliku vodika svake godine, što je jednako trećini trenutne potrošnje prirodnog plina u Njemačkoj. Trasa će biti za 600 kilometara kraća od predviđenog, odnosno ukupno bit će duga 9,040 kilometara. Rezovi su opravdani smanjenjem viškova i priključnih vodova koji nisu važni u osnovnoj mreži.

Vodik je najlakši i najmanji kemijski element i ono što je vrlo važno – prenosi energiju. Odnosno, kao takav može proizvoditi i pohraniti toplinsku i električnu energiju. Bitna činjenica je da vodik ne emitira stakleničke plinove ili otrovne tvari kada ga koristite. Upravo zato će biti jedan od značajnih izvora obnovljive energije u budućnosti.

Izdvojeni članak

Dolina vodika Sjeverni Jadran: Inicijativa za prelazak na vodik simultanim poticanjem razvoja infrastrukture i tržišta

Podsjetimo, prije nekoliko tjedana, Danska je odgodila izgradnju vodikove mreže za 2031. godinu. Cjevovod je trebao biti spojen s Njemačkoj, a kako stvari stoje, projekt će za otprilike sedam godina ugledati svjetlo dana. Pročitajte ovdje o projektu ‘Dolina vodika Sjeverni Jadran’.

Copy link
Powered by Social Snap