Osijek dobiva novi kvart: Jug IV će imati moderne stambenjake, ceste i rekreacijsku zonu
Vrlo je zanimljiva povijest urbanističkog razvoja Osijeka. Grad je u nastanku povezao tri odvojene zone, a potom se nastavio širiti. Potencijalno atraktivna novonastala gradska četvrt Jug II krenula se razvijati polovicom 20. stoljeća. No, u ratnim okolnostima urednu gradnju zamijenili su nelegalno izgrađeni objekti i općenito – urbani kaos. Sada se izgradnjom južnog dijela, Jug IV, nastoji oživjeti zeleni dio grada i iskoristiti potencijal neizgrađenog zemljišta.
Osijek dobiva novi kvart. Nakon najave uređenja sportsko-rekreacijske zone ‘Jug II’ koja bi trebala dobiti novi sjaj, traži se detaljan plan za izgradnju južnog dijela tog dijela grada s puno potencijala.
Novo stambeno naselje
Grad Osijek je raspisao, a Društvo arhitekata grada Osijeka (DAO) organiziralo Urbanistički natječaj za odabir rješenja za izradu Urbanističkog plana uređenja prostora Jug IV u Osijeku. Predmet natječaja je izrada stručne podloge za izradu Urbanističkog plana uređenja tog dijela grada. Novim urbanističkim natječajem trebalo bi osigurati raznolike tipove stanovanja koji zadovoljavaju potrebe različitih socijalnih skupina i u skladu sa izgradnjom srediti promet u predmetnoj zoni.
Na temelju stručnih normativa traži se ideja za nove sadržaje javne i društvene namjene, poput površina za sport i rekreaciju te sadržaja poslovnih namjena koji bi podržali svakodnevni život stanovnika. U stvari, urbanistički prijedlog trebao bi ponuditi uravnoteženu kombinaciju stambene, poslovne, rekreativne i javne namjene.
Također se traže inovativna i praktična prometna rješenja koja bi ovo područje povezala s ostalim dijelovima Osijeka. Na taj način bi se olakšala mobilnost stanovnika, promoviralo održivo kretanje te smanjila količina automobila, stoji u opisu natječaja.
Pravila za prostorno uređenje
Aktualnim GUP-om Osijeka okvirno su definirani kapaciteti i uvjeti gradnje na predmetnom području, bez detaljnije razrade. Ipak, s obzirom na značaj i potencijal područja ‘Jug IV’, propisani su određeni uvjeti koji bi trebali vrijediti kod budućih izrada UPU-a.
Osim već spomenute ravnoteže između društvenih i javnih sadržaja, traži se rješenje koje će sadržavati konkretan prijedlog novih športsko-rekreacijskih sadržaja na prostoru oko ‘bajera’. Naime, Jug IV samo je jedan, južni, dio te važne gradske četvrti. O uređenju bajera zone ‘Jug II’ već smo pisali.
Povijesno definirana zona
U povijesnom kontekstu, prisjetimo se da je Osijek nastao od tri gradska naselja, Tvrđe, te Gornjeg i Donjeg grada. Krajem 18. stoljeća nastaje i četvrta cjelina – Novi grad. Odvojene gradske jedinice spojene su u jedinstvenu gradsku općinu 1786. godine.
Jug II jedna je od još tri najnovije gradske cjeline smještena u jugoistočnom dijelu. Dok je Jug IV južni dio te zone s puno urbanističkog potencijala.
– Naselje Jug II jedno je od urbanistički najvažnijih stambenih naselja u Osijeku, nastalo u razdoblju modernizacije grada tijekom druge polovice 20. stoljeća. Njegov razvoj odražava socijalne, gospodarske i demografske promjene koje su obilježile to razdoblje u Hrvatskoj. Tijekom 1960-ih godina, Osijek je doživio intenzivno naseljavanje, što je dovelo do nedostatka stambenog prostora, stoji u programu uređenja ‘Juga 4’ u Elektroničkom sustavu javne nabave.
Na istom području počela je nelegalna gradnja, zbog čega nikad nije realizirano višestambeno naselje ‘Jug II’. Nelegalno građenje dovelo je do izmjene plana s ciljem jačanja odredbi gradnje kako bi se uredila urbanistička vizura gradske četvrti. Ondje su s vremenom podignute škola, vrtić, domovi zdravlja i drugi objekti javne namjene. No, rast je usporen ratnim zbivanjima.
Nastavak modernizacije
U novije vrijeme, Jug II postao je još privlačniji zahvaljujući obnovi infrastrukture, uređenju zelenih površina i modernizaciji zgrada. Stanovnici danas imaju pristup brojnim sadržajima, a naselje je prometno dobro povezano s ostatkom Osijeka.
Unatoč prednostima, jedan dio ove četvrti – Jug IV – ostaje neizgrađen i to u građevinskom području naselja.
Područje obuhvata je upravo taj najvećim dijelom neizgrađeni predio građevinskog područja naselja, većim dijelom predviđen za gradnju. U obuhvatu je i uređen prostor oko bajera te djelomično izvedena Intrazonska cesta uz sjevernu granicu područja obuhvata. Ipak, puni potencijal, osječka nikad iskorištena zona dobila bi dobro isplaniranim naseljem s kvalitetnim prometnicama i javnim i društvenim sadržajima – što nedostaje gotovo svakom novom stambenom naselju u Hrvatskoj.
Pogledajte ovdje koja zona u Varaždinu uz rijeku bi trebala oživjeti.